“Varlığımızı imana adarsak meramımıza ulaşacağız”

Diyarbakır Ulu Camii İmam Hatibi Mehmet Sait Yaz, Cuma hutbesinde ırkçılığa tepki göstererek, insanların varlığını imana adaması ile meramına ulaşabileceğini belirtti.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan İslam dünyasının 5.Harem-i Şerifi tarihi Ulu Camiinde bomba sesleri altında Cuma Namazı eda edildi. Cuma İmamı Mehmet Sait Yaz, hutbesinde ırkçılığa dikkat çekerek, ırkın sadece lisan görevini gördüğünü, insanların varlığını imana adaması ile ancak meramına ulaşabileceğini söyledi.

Hak ile batıl mücadelesinin tarih boyunca devam ettiğini ifade eden Yaz, hak ile batıl mücadelesinin kıyamet sabahına kadar devam edeceğini dile getirdi.

Yaz, "Buraya yüzbinlerce Peygamber gelmiş. Peygamberlerin yoğun bir şekilde bu topraklara gelmesi tesadüf değil. Burası fitnenin, musibetlerin, çatışmaların yoğun olacağı bir yerdir. Hak ve batıl mücadelesinin yeridir. Hak uğrunda mücadele edenlerin Peygamberlerin tümünün izi vardır. Batıl için mücadele edenlerin de burada harabeleri, yıkık surları, savunma yaptıkları beden ve kaleleri, onları ölümlerden kurtaramayan burçları vardır. Hak ve batıl mücadelesi Hz. Adem'den başlayıp devam etmiş kıyamet sabahına kadar devam edecektir." dedi.

"Andımızı milliyete adasak darmadağın oluruz. "

Müminlerin her namaza başladığında Rabbine and içtiğine dikkat çeken Yaz, "Namaza başlar başlamaz and içiyorsunuz. Samimiyet kâğıdını, senedini imzalıyorsunuz. Andımızı değiştirdiler, darmadağın olduk, farklı cihetlere dağıldık, şimdi toplanıyoruz. Çünkü kılavuzumu geliştirdik. Varlığımızı imana adasak meramımıza ulaşacağız. Andımızı imana adasak kurtuluruz. Varlığımız ancak Allah'ın dinine armağan olur." İfadelerini kullandı.

"İmanımız bizim bedenimizdir"

Irkların lisan görevi gördüğünü söyleyen Yaz şöyle devam etti:

Zor şatlar altındayız ama bu şartları aşıyoruz. İttihad-ı Muhammedi'ye doğru gidiyoruz. Kardeşliğe, birliğe, beraberliğe, dayanışmaya, yekvücut olmaya gidiyoruz. Lisanımız dilimiz, dillerimiz bizim elbiselerimizdir. İmanımız bizim bedenimizdir. Biz hiçbir zaman bedenimizi elbiseye kurban etmedik. Bütün elbiseler beden içindir.

öte yandan 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede 17 camide güvenlik sorunu nedeniyle Cuma Namazı kılınamadığı öğrenildi. (Emrah Deniz/ M. Hüseyin Temel – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler