“Sosyal medya psikolojik yıkımlara neden oluyor”

​Yrd. Doç. Dr. Bülent Sönmez, sosyal medyada paylaşılan yalan haberlerin toplumda ciddi psikolojik yıkımlara neden olduğunu belirtti.

Sosyal medyada giderek artan yalan haberler hakkında değerlendirmelerde bulunan Dicle Üniversitesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Bülent Sönmez, sosyal medyada paylaşılan yalan haberlerin toplumda çok ciddi psikolojik yıkımlar sebep olduğunu söyledi.

Sosyal medyanın toplumda etkisinin çok olduğuna dikkat çeken Sönmez, sosyal medyada yayılan yalan haberlerden dolayı insanların artık bir şeye inanmak istemediğini belirtti.

Sönmez, "Sosyal medyanın psikolojik etkisi çok fazla. Sosyal medyada gördüğüm tehlike; insanlar artık bir şeye inanmıyor. İnsanların ağabeyleri, büyükleri, cemaatleri ve partileri var. Kendi grubuna bağlı olan bir kişi bir şey paylaştığında yalan da olsa ona inanılıyor. O yalan atsa da doğru oluyor!" dedi

"İnsanların kanı üzerinden yalanlar yayılıyor"

Sosyal medyada sürekli yalan üretildiğini ifade eden Sönmez, "İnternette sürekli yalan ve fitne üretiliyor. İnsana olan güven de böylece sarsılıyor. Çok ciddi psikoloji yıkımlar oluyor. İnsanların kanı üzerinden yalanlar yayılıyor. İnançlar kalmadı, İnsanlar bir şeye inanmıyor. İnsanların menfaatleri var, grupları var partileri var. Doğruları yok insanların, doğrular olsa bu hale gelmeyiz. Kendileri zulüm yapmışsa ses etmeyen başkaları yaptığında hemen karşı çıkanlar var. Ne zaman doğrulardan ve ilkelerden yana olacağız belli değil." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada bir haber yayıldığında mutlaka araştırılması gerektiğini söyleyen Sönmez, "Sosyal medyada öyle bir haberi aldığınız zaman araştırın, haberi paylaşan kişinin kimliğine bakacaksın adam mı, değil mi? Daha önceden yalan bir haber paylaşmış mı ya da paylaşmamış." şeklinde konuştu. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler