Gaziantep'ten 97 ülkeye hububat ve bakliyat ihracatı

Gaziantep'te hububat ve bakliyat sektörü, 2016 yılının ilk ayında 97 ülkeye 117 milyon 581 bin dolarlık değerinde ihracat gerçekleştirdiği bildirildi.

2016 Yılının ilk ayında 97 ülkeye 117 Milyon 581 Bin Dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, 2016 yılından oldukça umutlu olduklarını ve bu yıl içerisinde 7 kıtaya ürün satışı gerçekleştirmek içi çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

GAİB Hizmet binasında Mahsum Altunkaya başkanlığında toplanan Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, 2015 yılı ihracat verilerini değerlendirerek 2016 yılı Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını ve ihracat yapılan ülkeleri masaya yatırdı.

2015 yılını bir önceki yıla oranla yüzde 0,5'lik bir artışla 2 milyar 091 milyon 407 bin dolarlık ihracatla kapattıklarını ifade eden Altunkaya 2016 yılından umutlu olduklarını ve bu yıl içerisinde 7 kıtaya ürün satışı gerçekleştirmek içi çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Altunkaya "Birliklerimiz 2015 yılını birçok soruna rağmen bir önceki yıla oranla yüzde 0,5'lik bir artışla 2 milyar 091 milyon 407 bin dolarlık ihracatla kapattı. İhracatçılarımız 2023 vizyonunun en büyük hedef olarak almış ve bu hedef doğrultusunda yoğun bir çalışma sergilemişlerdir. 2016 yılının ilk 27 günlük ihracatımızda toplam 97 ülkeye yapılmış ve yapılan ihracat karşılığında ülkemize 117 Milyon 581 Bin Dolar döviz girişi gerçekleştirilmiştir." dedi.

Rotamız bütün dünya ülkeleri

Dünyanın bütün ülkelerini pazar olarak gördüklerini, bu pazarların etkin aktörleri arasında yer almak istediklerini söyleyen Altunkaya, "Ocak ayının ilk 27 günlük sürecinde ihracat yapılan ülkeler arasında yüzde 59,7'si Irak birinci sırada yer almış Sudan yüzde 7,9 la ikinci sıraya yerleşirken Suriye ise yüzde 4.9'la üçüncü sırada yer almıştır. Ocak ayında bu ülkeler dışında Benin, Sudi Arabistan, İran, Lübnan, Angola, Mısır, Togo, Somalı, Gana, İsrail, Cibuti, Fildişi Sahili, Kongo ve Libya gibi ülkeler takip etmiş ve Ocak ayında ihracat yapılan ülke sayısı 97 olmuştur." bilgisini verdi.

Türkiye'de ihracat kültürünün geliştiğine ve ihracatçıların ürünleri pazarlayabilmek için dünyanın dört bir yanına dağıldığına dikkat çeken Altunkaya 2016 hedeflerinin bütün dünya ülkeleri olduğunu ve her ülkede her kesimden insanın sofrasına hububat, bakliyat ürünlerinin konabilmesi için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler