Toplum Sağlığı Merkezi’nden grip aşısı açıklaması

Midyat Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Sertaç Çelebi, grip aşısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Sertaç Çelebi, Sosyal medyada yayınlanan ve toplum sağlığını ilgilendiren asılsız haberler üzerine açıklama yaptı.

Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Sertaç Çelebi, Aşılar hakkında dönem dönem bazı asılsız haberler yapıldığına dikkat çekerek, söz konusu haberlerin toplum nezdinde tedirginlik yarattığını ifade etti.

Çelebi, "Aşılama gelişmiş ülkelerde etkili ve maliyetli bir halk sağlığı hizmetidir. Aşılamalar bireyleri ciddi hastalıklara karşı korur ve toplumda bulaşıcı hastalık salgınlığını önler. Son zamanlarda Mardin genelinde aşı oranlarımızda ciddi yükselme görülmektedir. Sosyal medyada dolaşan asılsız ve mesnetsiz haberler ve paylaşımlar yüzünden toplum tedirgin olmaktadır. Vatandaşlarımız bu asılsız ve mesnetsiz haberlere inanmamalıdır." dedi.

Grip aşısı genel olarak Ekim ve Kasım aylarında risk gurubunda olanlara tavsiye edildiğini kaydeden Çelebi, "Gebe ve 65 yaş üzeri şeker hastası, astım hastası, kronik akciğer hastalığı, kronik kalp ve damar hastalığı, sağlık çalışanları, 4 aylıktan itibaren gebelere grip aşısı tavsiye niteliğinde olduğunu ancak grip aşısı zorunluluğu yoktur. Bu yüzden kapı kapı dolaşan ve grip aşısı için geldik diyenlere itibar edilmemelidir. Şu an Mardin ilimizde herhangi bir aşı kampanyası yoktur. Aşı kampanyası oluğunda Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bilboardlar ve basın yayın yolu ile de çeşitli duyurular yapılmaktadır. Mardin ilimizde herhangi bir salgın hastalık yoktur. Halkımızın tedirgin olmasına gerek yoktur. Halkımız kendi aile hekimini ve yardımcı sağlık personelini tanımaktadır." şeklinde konuştu. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler