Van'ın çözüm bekleyen sorunları Bakanlara aktarıldı

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Van’da bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Metin Abi, Diyaeddin Altındal ve Murat Beyaz ile birlikte Meclis Bakanı Hüseyin Güneş ve Meclis Üyelerinin tarafından karşılanan Bakanlara Van Valisi İbrahim Taşyapan, Van Milletvekili Beşir Atalay ve bakanlıklardan bürokratlar eşlik etti.

Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Metin Abi, Bakanlara Van'ın çözüm bekleyen sorunları ile ilgili sunum yaptı.

Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Metin Abi, Van Şırnak Karayolu, Çevre Yolu, Van'ın Lojistik Merkez olmasını, istihdam için önemli olan Çağrı Merkezi, Van'ın SRC Sınav Merkezi olması gerektiğini, Van ve bölge firmalarının devletten alacaklarının bir an önce ödenip, daralan Van ekonomisine katkı sunacağını, Hafif Raylı Ulaşım Hattının, Van-Urumiye Uçak Seferlerinin geliştirilmesi, Van Havalimanı alt yapı sorunlarının giderilmesi konusunda bakanlardan destek istedi.

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, hükümetlerinin 13 yıllık süre içinde bölgeye çok büyük kaynaklar aktardıklarını belirterek "Tüm engellemelere rağmen, hükümetimiz kararlılıkla geri kalmış bölgeye yatırım yapmaya devam edecektir. Yaptığımız yatırımlarla Van Gölü çok önemli bir iç deniz oldu. Van Şırnak Karayolu tüm engellemelere rağmen tamamlanacaktır. Bölge halkının kalkınması ve gelişmesi için yatırımlarımız devam edecektir." dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala da Türkiye'nin çok büyük bir ülke olduğunu belirterek "Bu süreçte çok zorluklar yaşadık. Büyük badireler atlattık. Bölge halkının hep yanında olduk. Birlik ve beraberliğimizi korursak bu ülke çok önemli bir dünya ülkesi olacaktır. Devletimiz her zaman halkımızın yanında olmaya, sorunların çözümü için çalışmaya devam edecektir." dedi.

Ankara'da olması nedeniyle toplantıya geç katılan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Hükümetin 13 yıllık iktidarları döneminde çok önemli yatırımlar ve ülkeye büyük katkılar sunduğunu belirterek, "Bölgeler arası gelişmişlik farkı yılların verdiği ihmallerin sonucudur. Bu nedenle Türkiye'nin 20 yıllık geleceğine damga vuracak olan Bölgeler arası gelişmişlik farkı için daha yapısal ve uygulanabilir reformlara ihtiyaç vardır. Odamızın uzun zamandır talep ettiği Deniz Ticaret Odası Temsilciliğinin odamız bünyesinde açılması konusunda desteğinizi bekliyoruz. " dedi

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Van TSO Başkanı Necdet Takva'nın Deniz Ticaret Odası Temsilciliği talebinin olumlu karşılandığını, çalışmaların son aşamaya geldiğini ve bunu müjdelediğini ifade etti.

Toplantıya katılan diğer Sivil Toplum örgütleri de yaşanan sorunları bakanlara aktardılar. (Murat Dalgın- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler