A A A

İslam şehitleri Antalya’da yâd edildi

Eklenme : 2016-02-28 02:15

ANTALYA - Antalya Umut-Der tarafından düzenlenen “Şehadet” konulu programla İslam şehitleri yâd edildi.

İslam şehitleri Antalya’da yâd edildi

Yeni Mahalle temsilciliğinde dün saat 19.30 Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Umut İlahi grubu tarafından seslendirilen şehadet konulu ezgi ve ilahilerle devam etti.

Programa konuşmacı olarak katılan Molla Cemal Çınar Hoca Şehadetin Allah'u Teâlâ tarafından Müslümanlara has kılınan ve Müslümanların vasfı olarak belirlendiği bir makam olduğunu vurguladı.

Çınar konuşmasında, "Şehadet Kur'an-ı Kerim'de Allah'u Teâla tarafından müminlere has kılınmıştır. Allah'ın dinine hizmet edenlerin en üst seviyedeki performansları olan Şehadet, bugün bakkaldan alınan sakız gibi ağızlarda çiğnenmekte ve istismar edilmektedir. Allah'ın muttakiler için tahsis ettiği bu yüce makamı bugün Rusya, İsrail ve Allah'ın dinine bilumum savaş açmış kâfirler kendi ölüleri için Şehit ve Şehadet kavramını kullanıp bunu istismar etmektedirler. Bundan dolayı Şehadet ayı bizim için çok önemlidir. Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizin dört bir köşesinde Müslümanlar olarak konferans konferans dolaşıp Şehitlik ve Şehadet kavramlarını anlatmaya ." dedi.

Şehit, Şehadet ve Şahit kelimeleri aynı kökten geldiğini belirten Çınar, " Bundan dolayı İmanımızın anahtarı Şehadettir. Teslimiyetimizin mührünün de Şehitlik ile olması lazımdır. Kelime-i Şehadeti kabul edenlerin ve bu kelime uğruna öldürülenlerin ölümü Şehadettir. Bunun dışında kişi kimin silahı ile nerede, nasıl ve hangi vakitte öldürülürse hiç önemli değildir. önemli olan ise hayatını bu kelime ile yaşayan ve hayatı da bu kelimeye şahitlik ediyorsa ve bu kelimenin yüceltilmesi için öldürülüyorsa o zaman bu kişi şehittir. Şeklinde konuştu.

Şehitlerin Allah katında çok önemli bir yeri olduğunu, Şehitlerin de derecelerinin olduğunu ve Allah katında derecesi en düşük olan bir Şehidin kendi ailesinden, kendi sevenlerinden ve akrabalarından en az 70 kişiye şefaat edeceğini belirten Çınar, "Allah Resulü şöyle buyurmuştur: ‘Osman kıyamet günü 70 bin kişiye şefaat edecektir. Ve Osman cennet köşklerinden başka bir köşke intikal ettiğinde bir münadi, Ey Cennet ehli dikkat edin gözlerinizi kapatın. İşte hayâ ve edep timsali olan bu mümtaz şahsiyete Allah tarafından verilen bu nimetlerle beraber, Hz Osman 70 bin kişiye şefaat edecektir.' Diye buyurmaktadır." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından sergilenen İskilipli Atıf Hoca'nın şehadetini konu alan tiyatro, salonda duygu dolu anlar yaşanmasına neden olurken, program yapılan dua ile son buldu. (Necmi Durmazer- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

2017-08-19 23:55:36

​Mardin'de Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Dost-Der tarafından, Tarihi Kasimiye Medresesinde 'Hayat namaz ile güzeldir' etkinliği düzenlendi.

Kayseri'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

Kayseri'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

2017-08-19 23:31:55

​Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Bakan Gül, Antep fıstığı kortejine katıldı

Bakan Gül, Antep fıstığı kortejine katıldı

2017-08-19 23:12:37

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "10’uncu Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali" kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşüne katıldı.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.

Midyat’ta ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Ankara Emniyet Müdürü görevini bıraktı

Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, emeklilik dilekçesini vererek, görevini bıraktı.

"Bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ediyoruz"

15 Temmuz Derneği, bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ettiklerini açıkladı.
TÜM HABERLER