Bölgedeki olaylar turizm sezonunu açtırmadı

2014 yılında yaşanan 6-8 Ekim olaylarında büyük bir darbe alan Mardin Turizmi, çukur siyasetiyle bitme noktasına geldi. Tarihi kentte şuana kadar 7 otel kapandı, 600'ü aşkın kişi işsiz kaldı.

Mardin'in ilçelerinde son dönemlerde yaşanan olaylar turizmi bitirdi. 2014 yılında yaşanan 6-8 Ekim olaylarından önce kadar dolup taşan tarihi mekânlar boş, turizm işletmecileri ise adeta sinek avlıyor.

Tarihi ve mimari dokusuyla açık hava müzesi görünümdeki kentte gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında yer alan Birinci Cadde, Bakırcılar Çarşısı ve Tarihi Çarşı esnafı, son günlerde Türkiye ve özellikle bölgede meydana gelen olayların ardından sıkıntılı günler yaşıyor. Şuana kadar bine yakın esnaf kepenk kapatarak dükkânını satılığa çıkardı.

Bölgede yaşanan şiddet olaylarını ve turizme olan etkisini değerlendiren Mardinli turizm işletmecileri ve dernekleri, yaşanan şiddet olaylarının kendilerini ekonomik açıdan olumsuz etkilediğini söyledi.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı özgür Azad Güngör, şuana kadar 7 otelin kapandığını ve 600'ü aşkın kişinin de işsiz kaldığını söyledi.

Mardin turizminin 6-7 Ekim Kobani bahaneli eylemlerinden beri sıkıntılı günler yaşadığına dikkat çeken Güngör, "Şuan kadar 7 otelimiz kapandı, geriye kalan otellerimiz ise küçülmek zorunda kaldılar ve şuan kapanma noktasına gelmişler. Turizm sektöründen çalışan 600'ü aşkın kişi işten çıkartıldı. 2016 yılında her hangi bir rezervasyon yok, herhangi bir kımıldama görmüyoruz. Bu yüzden bu sayının daha da artmasından endişe ediyoruz." dedi.

Esnaf Rıdvan Garguli de "Esnaf perişan kan ağlıyor. Daha fazla bu şekilde idare edemeyiz. Zor günler bizi bekliyor." dedi. Otel işletmecisi olan Yusuf İshakoğlu, kendileri gibi birçok esnafın iflasın eşine geldiğini ifade ederek, "Mağdur durumdayız. Mağduriyetimizi giderecek derdimizi anlatacak hiçbir kurum yok." dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler