Serbest bırakılan emniyetçiler için  itiraz

Mersin’de yasa dışı dinleme nedeni ile gözaltına alınan ve mahkeme tarafından adli kontrol koşulu ile serbest bırakılan 18 emniyetçiden 5’i için itiraz edildi.

AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Mert Hazar, içerisinde vali, parti başkanları, STK yöneticileri, iş adamları, Emniyet Müdürleri ve savcıların da bulunduğu toplam 123 kişi ve kurumu, yasa dışı yollarla dinledikleri iddiası ile gözaltına alınarak mahkeme tarafından ‘adli kontrol koşulu' ile serbest bırakılan 18 emniyetçiden 5'i olan eski istihbarat müdürleri olan Ali Çengelci, Ali İhsan Kaya, Komiser İlyas Avcı ve memurlar Gökhan Kotan, Koray Gün hakkında tekrar tutuklanma talebi ile mahkemeye başvurdu.

Mahkeme tarafından verilen karara itiraz eden AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Mert Hazar, şüphelilerin yasal koşullar oluştuğu için mahkemeye sevk edildiği halde, hukuka aykırı bir şekilde serbest bırakıldıklarını iddia etti.

Hazar, mahkemeye verdiği yazılı dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: "Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ilgili dosyasında bulunan ve şüpheliler tarafından yasaya aykırı yapılan dinleme kayıtlarından anlaşılacağı üzere, şüpheliler tarafından yasa dışı iletişim dinlemesi suçunun işlendiği konusunda kuvvetli ve somut deliller bulunduğu sabittir. Ayrıca şüpheliler, bu hukuka aykırı eylemlerini örgüt kapsamında gerçekleştirmiş olup, CMK/3. Maddenin 9. Fıkrasında hüküm de dosya kapsamında gerçekleşmiştir. Dolayısı ile somut olayda hem yasaya aykırı iletişimin dinlemesi suçunun işlendiğine dair kuvvetli delilleri bulunmasına, hem de bu suçun tutuklama nedenlerinden biri olan suç işlemek amacıyla örgüt kurma eylemiyle gerçekleştirildiğinin de sabit olmasına rağmen, hakimlikçe şüpheliler hakkında serbest bırakma kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Bu kadar önemli, infial yaratan ve ülke gündemini meşgul eden, Validen, Emniyet Müdürüne, Başsavcıdan iş adamına kadar, bir çok kişiyi yasa dışı dinleyen bu paralel suç örgütünün mensuplarının serbest kalması, hukuken ve vicdanen kabul edilebilir değildir. Bu kişilerin tutuksuz yargılanması, delilleri karartma ihtimallerini güçlendirmektedir. Mersin 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararının kaldırılarak, şüphelilerin tutuklanmasına karar verilmesini talep ederim."

Mersin'de 28 Ekim günü sabah saatlerinde yasa dışı dinleme iddiası ile gözaltına alınan ve ikamet adreslerinde olmadıklarından dolayı, sonradan teslim olan, aralarında eski İstihbarat Şube Müdürlerinin de bulunduğu toplam 27 kişiden 9'u, emniyette serbest bırakılmış, geri kalan 18 kişi ise çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakılmışlardı.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler