Sur esnafı: Mağduriyetimiz giderilmeli

Yaklaşık dört aydır devam eden çatışmalı sürecin kendilerini çok olumsuz etkilediğini belirten Sur esnafı, devletin bir an önce mağduriyetlerini gidermek için adım atması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır'n Sur ilçesinde yaklaşık dört aydır süren çatışmalar, bölge esnafını olumsuz etkiledi. Yaşanan çatışmalardan dolayı aylardır biriken kiralarını bile ödeyemeyen Sur esnafı, mağduriyetlerinin karşılanması noktasında bir komisyon kurulması gerektiğini belirtti.

özellikle son günlerde Sur için alınan kamulaştırma kararının kendilerini endişelendirdiğini belirten Sur esnafı, bu konuda gerekli bilgilendirmenin yapılmasını bekliyor.

Devletin özellikle güneydoğu esnafına pozitif ayrıcalık tanıması gerektiğini belirten 20 yıllık Sur esnafı Alaattin Çavuş, dört aydır borçlarını ödeyemediğini, devlet yetkililerinin bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesi için Sur esnafına faizsiz kredi veya hibe verilmesini talep etti.

"Sur'daki kamulaştırma konusunda Sur halkı ve esnafı bilgilendirilmeli"

Devletin Sur'daki kamulaştırma konusunda Sur halkının ve esnafının bilgilendirmesi gerektiğini söyleyen Çavuş, "Asıl amacın ne olduğunu bizde tam bilmiyoruz. Acaba bu proje gerçekleştirildiğinde dükkânların piyasa değerindeki karşılığı verilecek mi? Devlet neye göre fiyat belirleyecek, bu konuda endişeliyiz. Bu projenin içi halen doldurulmamış. Sadece kamulaştırıldı ve mahkeme yolu kapatıldı. Mahkemeye de veremiyoruz, temennimiz devletin bizi mağdur etmemesidir." dedi.

HÜDA PAR'ın başlattığı 'Alışverişimizi Sur ve Kaynartepe esnafından yapalım' kampanyasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Çavuş, son olarak şunları söyledi: "HÜD PAR il başkanı ve beraberinde bir heyet Cuma günü ziyaretimize geldiler. HÜDA PAR'ın Sur esnafına ve halkına yapmış oldukları yardımları da duyduk. Gerek maddi ve manevi Sur halkına siyasi kimliğini gözetmeksizin muhacir olan tüm halka kim yardım ediyorsa. Allah onlardan yüz bin kere razı olsun." diye dua etti.

"Beklentimiz faizsiz kredi veya hibe"

Bir daha çatışmaların yaşanmamasını temenni eden Sur esnafı Abdulkadir Güneş, "15 yıldır Sur'da esnaflık yapıyorum. Dört aydır kiralarımız birikmiş durumda. Bizim şu anda devletten beklentimiz faizsiz kredi ve hibe yapılmasıdır. Çünkü bu saatten sonra yeniden kalkınmamız biraz zor olacak. Kira verme noktasında da sıkıntı yaşıyoruz. Dört aydır kapalıyız ama buna rağmen vakıf, bizden kira almaya devam ediyor. Devlet gelip halimizi sormuyor, inşallah bu sıkıntılar gider devlet de bize yardım eder." diye konuştu.

Devletin son gelinen aşama da Sur esnafına bir yatırım payı ayırması gerektiğine dikkat çeken ömer Geçmez, esnafın bir an önce zararının giderilmesi noktasında bir komisyonunun kurulmasını ve bunun gerçekleşmemesi halinde ruhsal bir bozukluğa dönüşebileceğini söyledi.

"Devlet İleriye dönük güzel bir millet oluşturmak istiyorsa boş yere para harcama kaynaklarını durdurması ve harcanan paranın güzel bir şekilde insanların faydasına çevirmesi gerekir." diyen Geçmez, devletin Sur halkının ve esnafının mağduriyetini gidermesi gerektiğini ve psikolojik destek verme noktasında da adımlar atması gerektiğine dikkat çekti.

"HÜDA PAR'ın çağrısı bizi çok sevindirdi"

Esnafın zararının giderilmesi noktasında acilen bir komisyonunun kurulması gerektiğini ifade eden Sur esnafından Geçmez, HÜDA PAR'ın Diyarbakır halkına, ‘Sur ve Kaynartepe esnafından alış veriş yapın' çağrısını anlamlı bulduğunu söyledi. (Yunus Sırat-M. Sıddık Bilge- Rıdvan Ateş/İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler