Adana Barosundan İl Emniyet Müdürlüğüne tepki

Adana Barosu, İl Emniyet Müdürlüğü otoparkına avukat araçlarının alınmamasına tepki gösterdi.

Adana Baro Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık, İl Emniyet Müdürlüğü otoparkına avukat araçlarının alınmaması nedeniyle tepki gösterdi. "Sabrımızı daha fazla zorlamasınlar" diyen Çıtırık, İl Emniyet Müdürlüğünün uygulamasını devam ettirmesi halinde baro olarak CMK kapsamında yapılan görevlendirmeleri durdurma hakkını kullanacaklarını söyledi.

İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde avukatlara tahsisli otoparka, avukat araçlarının alınmamasının keyfi bir uygulama olduğunu savunan Adana Baro Başkanı Çıtırık, İl Emniyet Müdürlüğü ile bu konuda yaptığı yazışmalara ve sözlü görüşmelere rağmen, meslektaşlarının araçlarının otoparka alınmamasına anlam verilemediğini belirtti.

Duruma tepki gösteren Çıtırık, "Bu düşünce ve uygulama aynı zamanda hukuka ve yargı bütünlüğü gerçeğine de aykırıdır. İl Emniyet Müdürlüğünün bu yanlış uygulamasından vazgeçeceğini umuyorum. Bu yanlış uygulamanın, dayanağının, gerekçesinin ne olduğu hakkında yazılı cevabı bekliyoruz. Kamusal görev ifa eden, yurttaşın hak arayışı ve adalete erişiminde sesi olan avukatlara yönelik bu uygulama, keyfidir. Hukuk devletinde keyfilik olmaz. Bu uygulamaların hepsi, avukatı sorun çözen değil, sorun olarak gören zihniyetin yansımalarıdır." ifadelerini kullandı.

"CMK kapsamında yapılan görevlendirmelerin durdurulması gündeme gelebilir"

İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin bu uygulamaya son vermesini isteyen Çıtırık, "Avukatlık Yasası'nın 2/3. maddesindeki düzenlemede; yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta şirketleri ve vakıflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. İl Emniyet Müdürlüğü avukatları yok sayan keyfi uygulamasına devam etmesi durumunda, baromuz tarafından CMK kapsamında yapılan görevlendirmelerin durdurulması gündeme gelecektir. Dileğim, sabrımızın daha da zorlanmamasıdır." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler