Türkiyeli balıkçılar Romanya'da gözaltına alındı

Kalkan balığı avlamak için İstanbul’dan arkadaşlarıyla birlikte denize açılan 9 balıkçı Romanya sahil güvenlik ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Kalkan balığı avlamak için İstanbul'dan arkadaşlarıyla birlikte denize açılan 9 balıkçı Romanya karasularında sahil güvenlik ekipleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Edinilen bilgilere göre, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinden İstanbul'a giderek arkadaşlarıyla birlikte Kalkan balığı avlamak amacıyla denize açılan Mustafa Yalçın ve Taner Demirtaş, yanlarındaki 7 kişi ile birlikte Romanya karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle Romanya Sahil Güvenlik ekiplerince gözaltına alındı.

Balıkçıların gözaltına alınmasından sonra Romanya'daki Türkiye konsolosluğu da devreye girerek, balıkçıların ailelerine ulaşmaları için çalışma başlattı. Balıkçıların teknelerine ve telefonlarına el konuldu.

Balıkçıların Türkiye yetkilileriyle irtibata geçtikleri ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Balıkçılar önümüzdeki günlerde Romanya'da mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Gözaltına alınan balıkçılar, ailelerine telefonla ulaştıkları ve durumlarının iyi olduğunu belirttiler.

Köy sakinlerinde Cengiz Tuncay, gözaltına alınan balıkçıların komşuları olduğunu belirterek, "Balıkçıları tanıyorum. Biri Mustafa Yalçın, biri de Taner Demirtaş, ikisi de komşumuz. Bunlar herhalde yasak bölgeye girdi. Romanya'nın yasak bölgesine girmişler. Bunlar artık geçiyorlar mıydı, avlanıyorlar mıydı onu bilmiyorum. Büyük ihtimalle balık amaçlı gitmişlerdir. Çok sık gitmiyorlardı, yasak olduğundan beri. Romanya ve Rusya karasularında kalkan balığını yakalamayı yasakladı. Mesela Rusya yarıya sahiplendi. Romanya ise 24 mildi, şimdi mil sayısını genişleterek, yukarı çıkarttı. Yani yasak bölgelerine girdiler. " dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler