A A A

HÜDA PAR heyeti Kilis’te incelemelerde bulundu

Eklenme : 2016-04-23 17:31

KİLİS - HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanlığından bir heyet son günlerde art arda roketlerin düştüğü ve can kayıplarının yaşandığı Kilis’te incelemelerde bulundu.

HÜDA PAR heyeti Kilis’te incelemelerde bulundu

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat ve beraberindeki parti heyeti ile birlikte son zamanlarda Suriye tarafından atılan roket mermilerinin hedefi olan Kilis'te bazı incelemelerde bulundu.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat'a il yönetimi ile Kilis İl Başkanı Ahmet Kurt ve il yönetimi de hazır bulundular.

Heyet ilk olarak 19 Nisan Salı günü Suriye tarafından atılan 3 roketten birinin hedefi olan Helvacıoğlu Mahallesi'ndeki Bilal-i Habeş Camii ile diğer roketlerin isabet ettiği evi ve aracı zarar gören vatandaşı ziyaret ederek burada incelemelerde bulundu.

Heyet daha sonra, Cumhuriyet ve Helvacıoğlu mahallelerinde bulunan esnafı ziyaret ederek, sorun ve önerilerini dinledi.

HÜDA PAR heyetine sorun ve sıkıntılarını ileten Kilis esnafı, Suriye'de yaşanan gelişmelerden çok zarar gördüklerini, her an ölüm ile burun buruna kaldıklarını ve buna rağmen Suriye sınırında yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığından yakınarak, sınırda gerekli tedbirlerin alınmasını istediler.

Kilis'te yaptıkları incelemeleri ve temasları hakkında İLKHA'ya değerlendirmelerde bulunan Erat, sivil insanların yaşam alanlarına roket atmanın, bombalamanın ve can kayıplarına neden olmanın hiçbir şey ile izah edilemeyeceğini söyleyerek, yetkililere acilen önlem alınması gerektiğini belirtti.

Kilis halkının Suriye'de yaşanan gelişmelerden dolayı diken üstünde olduğunu söyleyen Erat, uluslararası emperyalist güçlerin 1916'da Sykes Picot antlaşması ile beraber İslam ülkelerinin arasına onlarca sınırlar çizerek İslam coğrafyasını bugünkü hale getirdiklerini sözlerine ekledi.

Erat, "Sykes Picot antlaşmasına göre, bu sınırlara 100 yıl bir ömür biçilmişti ve bu 100 yıl da şu an dolmuştur. Dolayısıyla şu anda yeni sınırlar çizme projeleri var. Bununla beraber İslam ülkelerini tek tek işgal ediyorlar. Fiili olarak kendileri müdahale edip savaşma yerine vekâlet savaşları ile oradaki örgütleri destekleyerek ülke içerisinde işgallerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Bununla beraber hem silahlarını satıyorlar, hem de bu bölgelerde her türlü gayri meşru emellerine en kolay şekilde ulaşma imkânı elde ediyorlar."ifadelerini kullandı.

"Suriye'deki savaşa hala bir çözüm bulunamadı"

Suriye'deki iç savaşın gittikçe derinleştiğine dikkat çeken Erat, "Suriye iç savaşında halen bir çözüm bulunamadı. Bununla beraber Türkiye de bu savaşın içerisine çekilmeye çalışıyor. Bu roketlerin atıldığı Kilis ilimizde sivil insanlar yaşıyor. Sivil insanların yaşam alanlarına roket atmak, bombalamak ve can kayıplarına neden olmak hiçbir şey ile izah edilemez. Sivil insanların yaşam alanlarına bu tür eylemler gerçekleştirmek terör eylemleridir. Biz bunu amasız ve fakatsız kınıyoruz." şeklinde konuştu.

Yetkilileri ciddi güvenlik tedbirleri almalı

Suriye tarafından atılan roketlerin hedefi olan Helvacıoğlu Mahallesi'nde bulunan Bilal-i Habeş Camisi ve mahalle sakinlerinin evlerine yaptıkları ziyaret ile ilgili olarak bilgi veren Erat, tüm Kilis halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek şunları kaydetti:

"Camiye ve cami lojmanına isabet eden roketten dolayı caminin içi darmadağın olmuş, cami lojmanı yıkılmış. Allah'a şükür buradaki görevli kardeşimiz o esnada evde değillermiş. Bu konuda çok ciddi güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. Tüm Kilis halkımıza geçmiş olsun diyoruz." (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Samsat-Bozova feribot seferi projesi hâlâ uygulamaya konmadı

Samsat-Bozova feribot seferi projesi hâlâ uygulamaya konmadı

2017-08-18 15:33:32

Şanlıurfa ile Adıyaman arasında inanç turizmini geliştirmek amacıyla hazırlanan milyon TL'lik Samsat-Bozova feribot seferi projesi bir türlü uygulamaya konmadı.

Müslüman hayatını namazla anlamlandırmalı

Müslüman hayatını namazla anlamlandırmalı

2017-08-18 15:33:14

Kur’an Nesli Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan İttihad'ul Ulema üyesi Nihat Tay, Müslümanın, hayatını namazla anlamlandırması gerektiğini söyledi.

Minikler namaz için yürüdü

Minikler namaz için yürüdü

2017-08-18 15:25:21

Diyarbakır’da minikler, namaz ve ibadet farkındalığı için salavatlarla yürüyüş yaptı.

TÜM HABERLER

5’inci kattan düşen çocuk hayatını kaybetti

Elazığ’da bir apartmanın 5’inci katından düşen 2 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Köylerinin pirinç bölgesi ilan edilmesini istiyorlar

Batman’da pirinç ekimiyle uğraşan Akyar köyü çiftçileri, köylerinin pirinç bölgesi ilan edilip destek verilmesini istiyorlar.

Hakkari’de 36 yıldır arıcılık yapan kişi ölü olarak bulundu

Hakkari’nin Pınarca köyünde 36 yıldır arıcılık yapan Ordu'lu Ramazan Köksal ölü olarak bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün'e gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ağustos'ta Ürdün'e resmi ziyaret gerçekleştirecek.

PTT 2 bin 500 eleman alacak

PTT, bünyesinde çalıştırmak üzere 2 bin 500 eleman alacağını duyurdu.
TÜM HABERLER