Kolluk Gözetim Komisyonu Tasarısı’nın ilk 3 maddesi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Tasarısı'nın ilk 3 maddesi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da, Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Tasarısı'nın ilk 3 maddesi kabul edildi.

Kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlar ve disiplin cezası gerektiren eylem ve davranışlarıyla ilgili Kolluk Gözetim Komisyonu kurulmasına ilişkin tasarı, Genel Kurul'da görüşülüyor.

Genel Kurul'da milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara Garı önündeki patlamaya ilişkin İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca işlemler yapıldığını ve Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Güvenlik Şube Müdürü Adem Arslanoğlu ve İstihbarat Şube Müdürü Cihangir Ulusoy'un görevden uzaklaştırıldığını anımsatarak, soruşturmaların hala devam ettiğini aktardı.

Şanlıurfa'daki elektrik kesintileri ve bunun tarımsal sulamaya etkisi konusundaki bir soru üzerine Eroğlu, bu konuda geçen günlerde temaslarda bulunduklarını, sulama ve elektrik konusunda çeşitli kesimlerle görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Veysel Eroğlu, "özellikle borcu olanlar 300-400 metre derinlikte kuyulardan su çeken vatandaşlar. Borçları ödenmemiş. Şirketlere biz dedik ki en azından gece saatlerinde sulama yapsınlar. Fakat vatandaş gündüz saatlerinde sulama yapıyor. Elektrik sayacı da yok. Orada vatandaşlar da mağdur olmasın diye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın desteklerinden bir kısmının borçlara mahsup edilmek kaydıyla, elektrik şirketinin kesinti yapmaması konusunda mutabakata vardık." diye konuştu.

Ancak vatandaşların, sayaç olmadığı takdirde lüzumsuz su kullandığını ve arazinin çoraklaştığını belirten Eroğlu, bu nedenle elektrik sayaçlarının kullanılmasının gündeme geldiğini söyledi.

Eroğlu, şunları kaydetti: "Şanlıurfa'dan Mardin'e kadar giden 221 kilometre uzunluğunda muhteşem bir suni nehir var ve 200 metreküp/saniye suyu iletecek kapasitede. Bunun tamamı bitti. Şimdi aşağı yukarı Viranşehir'den başlayarak, Mardin'e doğru, oradaki bütün ihaleleri de büyük ölçüde yaptık. Bir kısmı da ihale yapılıyor. İnşaatların hızlandırılması, dolayısıyla pompajla sulanan alanların mutlaka önümüzdeki bir iki yıl zarfında cazibeyle Şanlıurfa'daki ana kanaldan sulanması konusunda mutabakata vardık. Vatandaşlar çok memnun oldu."

Eroğlu, Bursa'daki terör saldırısına ilişkin "Çok üzüldük. Bursa'da bugün elim bir hadise meydana geldi. Saat 17.26'da Bursa Orhangazi ilçesi Ulu Cami'nin batı kapısı yakınında bir patlama meydana geldi. İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir bayan söz konusu. Sadece bu öldü." değerlendirmesinde bulundu.

Emniyet ve istihbarat teşkilatlarının çalıştıklarını belirten Eroğlu, "Yani biz tabii burada yakalananları söylemiyoruz. Bu şekildeki hadiselerin, yakalayamadığımızın dışında belki onun yirmi katı... Bunları tabii söylemiyoruz ama hakikaten Emniyet Teşkilatı bu gibi hususlarda çok iyi çalışıyor. Ben bütün Emniyet Teşkilatımızı, güvenlik güçlerimizi gerçekten tebrik ediyorum. Bakın sadece Türkiye'de olmuyor. İnşallah daha da dikkatli şekilde çalışacaktır." dedi.

Genel Kurul'a ara verildi. Aradan sonra Danışma Kurulu önerisi okunarak, kabul edildi. Buna göre, Genel Kurul 28, 29, 30 Nisan günleri toplanmayacak.

Aydın, daha sonra görüşmeleri süren tasarıda hükümet ve komisyonun yerinde olmaması üzerine, birleşimi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağını görüşmek için saat 2 Mayıs Pazartesi günü, 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Tasarı neleri kapsıyor?

Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Tasarısı'nın kabul edilen ilk 3 maddesine göre, kolluk şikayet sisteminin daha etkili, hızlı işlemesini sağlamak, saydamlığını, güvenirliğini geliştirmek üzere, kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlardan veya disiplin cezasını gerektiren eylem, tutum, davranışlardan dolayı idari mercilerce yapılan ya da yapılması gereken iş, işlemlerin merkezi bir sistemde kayıt altına alınması, izlenmesi amacıyla "Kolluk Gözetim Komisyonu" kurulacak.

Tasarı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatında görevli kolluk personelini kapsıyor. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli kolluk personelinin askeri görevlerinden doğan suçları, kapsam dışında kalacak.

Kolluk Gözetim Komisyonu, İçişleri Bakanlığı bünyesinde sürekli kurul olarak görev yapacak.

Komisyon 7 kişiden oluşacak. Komisyonda, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında, Başbakanlık Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı, Bakanlık 1. Hukuk Müşaviri, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü, üniversitelerin ceza ve ceza usul hukuku anabilim dallarında görevli öğretim üyeleri arasından İçişleri Bakanının teklif edeceği 3 aday ile baro başkanı seçilme yeterliliğine sahip serbest avukatlar arasından Adalet Bakanının teklif edeceği 3 aday arasından Bakanlar Kurulunca seçilecek birer üye yer alacak.

öğretim üyeleri ile serbest avukatlar arasından seçilecek üyelerin, seçilmelerinden önceki son 5 yıl içinde herhangi bir siyasi partiyle üyelik veya başka türde görev ilişkisinin bulunmaması gerekecek.

öğretim üyeleri ve serbest avukatlar arasından seçilecek üyelerin görev süresi 4 yıl olacak.

Komisyon, kendisine verilen görev ve yetkileri, kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirecek. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, komisyonun kararlarını etkilemek amacıyla emir, talimat veremeyecek, tavsiye, telkinde bulunamayacak. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler