Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Sevindik köyünün sakinleri ile Katı Atık Entegre Tesisinde çalışan işçi ve zabıtalar arasında çıkan taşlı sopalı kavgada 7 kişi yaralandı.

Çınar'a bağlı 140 haneli Sevindik (Xecîta) köyünde yaklaşık bin 200 dönümlük merada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan Katı Atık Yönetimi Projesi'ni istemeyen köy sakinleri ile zabıtalar arasında arbede yaşandı.

Katı Atık Yönetimi Projesi'nin köylerinde yapılmasını istemeyen halk ile zabıtalar arasında çıkan kavgada silah, taş ve sopaların kullanıldığı kavgada 3'ü ağır toplam 7 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Olayın ihbar edilmesinin ardından gelen jandarma ekipleri güvenlik tedbirleri aldı.

Daha sonra olay yerine gelen ambulanslarla yaralılar Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Meralarının ellerinden alınmasıyla köyde hayvancılığın bitme aşamasına geldiği söyleyen Sevindik köyü sakinleri, Katı Atık Tesisinin yapılmasını istemediklerini, söz konusu şantiye ile devam eden mahkemenin olduğunu belirterek belediyeye tepki gösterdiler.

Daha önce de köylüler söz konusu tesisin şantiye sahasına gelerek protesto gösterisi yapmış ve ne pahasına olursa olsun mera alanlarında tesisin faaliyete geçmesine izin vermeyeceklerini söylemişlerdi. (Yunus Sırat -İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler