Van’da 'Çözüm Sürecine Hakça Bakış' paneli düzenlendi

Van’da düzenlenen ‘Çözüm Sürecine Hakça Bakış’ konulu panelde, Kürt meselesi ve çözüm süreci konuları ele alındı.

Hakk ve Kardeşlik Derneği (HAKK-DER) Van Şubesi tarafından ‘Çözüm Sürecine Hakça Bakış' konulu bir panel düzenlendi. Van Ticaret ve Sanayi Odası Tuşba Salonu'nda gerçekleşen panele, Gazeteci Yazar İbrahim Güneş, Doğruhaber Gazetesi Yazarı Abdulkadir Turan ve Müderris Nizamettin Yakışik konuşmacı olarak katıldı.

"Toplumumuzun ruhu İslam'dır"

Programın açılış konuşmasını yapan HAKK-DER Başkanı Naki Erdemir, "Nasıl ki insanların ruhu varsa, toplumların da ruhu vardır. Bizim toplumumuzun ruhu İslam'dır, tevhittir, birliktir, beraberliktir." dedi.

Anadil konusuna da değinen Erdemir, "Bir ülkenin birkaç tane resmi dili olabilir. Dünya ülkelerini incelediğimizde bunun örneklerini çok rahat görebiliriz. Barışın, kardeşliğin teminatı güçlü ordular değil, güçlü fikirlerdir. Çünkü insanlar fani, fikirler ölümsüzdür" ifadelerini kullandı.

Kürt meselesi ve çözüm süreci konularından bahseden Doğruhaber Gazetesi Yazarı Abdulkadir Turan ise konuşmasında; "Sokaktaki halka, siz bu durumdan memnun musunuz? diye sorulduğunda muhtemelen Kürt toplumunun çok önemli bir kısmı ‘Biz memnun değiliz' diyecektir, Çünkü Kürt toplumu istemediği bir ortamdadır. "dedi. İslam'ın hiçbir toplumu eritmediğini vurgulayan Turan, aksine farlılıklar üzerinde bir arada yaşanabileceğini belirtti.

"Şêx Seîd'in torunlarını ikna etmeden Kürt meselesini çözemezsiniz"

Gazeteci Yazar İbrahim Güneş de Kürt meselesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. "Bu süreç çok dar kapsamlı olarak ele alınmış ve PKK dışındaki kesimleri içine almamıştır." ifadelerini kullanan Güneş, "Siz Şêx Seîd'in torunlarını ikna etmeden Kürt meselesini çözemezsiniz, dersim katliamını aydınlatmadan, yerinden yurdundan edilen, hicrete zorlanan bu milletin evlatlarını ikna etmeden Kürt meselesini çözemezsiniz. Siz PKK'yi ikna etseniz bile bu halk ikna olmayacaktır." şeklinde konuştu.

Müderris Nizamettin Yakışik ise, Kürt meselesinin Türkiye'nin, ümmetin ve insanlığın kanayan yarası olduğunu belirtti, sorunun askeri yöntemlerle ve şiddetle çözülemeyeceğini dile getirdi.

Panel, konuşmacıların barış süreci ile ilgili bilgi vermesinin ardından sona erdi. (Sedat Karatay-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler