A A A

IÜ'de “İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneği” konferansı

Eklenme : 2016-05-25 21:40

IĞDIR - Iğdır Üniversitesi (IÜ) Edebiyat Topluğu tarafından Karaağaç Kampüsü Konferans Salonunda “İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneğimiz” konulu konferans düzenlendi.

IÜ'de “İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneği” konferansı

Yazar Ali Haydar Haksal'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr.Emin Erdem, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

Yazar Ali Haydar Haksal yaptığı konuşmasına, Peygamberimize (sav) vahyin gelmesiyle Müslüman olan şairlerden söz ederek başladı. Ardından akademisyenlere, araştırmacılara düşen görevi hatırlatan Haksal akademisyen ve araştırmacıların İslam Medeniyeti şiiri ile batı medeniyeti şiirini dönemsel olarak karşılaştırmaları gerektiğini vurguladı.

Şimdilerde biraz uzaklaşma olduysa da İran şiirinin de bizim şiirimizde olduğunu ifade eden Haksal Mevlana'nın Farsça, Arapça ve Türkçe söylediğini örnek gösterdi.

Batı düşüncesinden bakıldığı zaman İslam Medeniyetinin ve sanatının tanınmaz hâle geldiğini söyleyen Haksal, ömer Seyfettin ve arkadaşlarının Selanik'te çıkardığı "Yeni Kalemler" dergisine değinerek "Aruz Arap'ın şiiridir" dediklerini anlattı.

Dünya Edebiyatının çeşitli şairlerinden söz eden Haksal, Dante'nin "İlahi Komedyası"nın Muhittin İbn-i Arabi'den esinlenerek yazıldığını ancak ters çevrildiğini ifade etti.

Türk Edebiyatı şiirinin çok güçlü olduğunu belirten Haksal tezkirelerde divan sahibi 3 bin 750 şairin olduğunu ve adı geçen şair sayısının ise 6 bin civarında olduğunu kaydetti. Kendi geçmişimize baktığımızda devasa şairlerin olduğunu söyleyen Haksal, edebiyat anlayışımızda nesnelerden ziyade soyutlamadan oluşan bir şiir anlayışı olduğunu dile getirdi. Bizde Peygamber sevgisinin şiirlerle anlaşıldığı görüşüne yer veren Haksal, Süleyman Çelebi'nin "Mevlit-i Şerif"ini, Yunus Emre'nin "Araya Araya Bulsam İzini", Fuzuli'nin "Su Kasidesi" şiirlerini örnek gösterdi.

Victor Hugo'nun "Neden bu Türk gençleri bize benzemeye çalışıyor, kendileri gibi olmuyor?" sözü üzerinde duran haksal, emperyalizmin hürriyet, eşitlik, adalet gibi sözlerle bizi özgürleştirdiğini ancak özümüzden kopararak bunu yaptıklarını açıkladı.

Mason locasından ve ritüellerinden bahseden Haksal, ittihat ve terakkiden sonra edebiyat dünyamızda yaşananları anlattı. Bizim Peygamberimizin (sav) resim ve heykellerini yapmamıza gerek olmadığını, bizi O'na (sav) bağlayan bir sevgi bağımızın olduğunu, şiir damarımızın olduğunu vurgulayan Haksal, katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra konferansına sona erdi.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Yazar Haksal'a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

2017-08-23 07:48:56

​Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, Kur’an Nesli Platformu tarafından çocuklara yönelik 15 gün süren namaz eğitimi programının ardından etkinlik düzenlendi.

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-23 07:18:34

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Ordu, Giresun çevreleri ve Trabzon'un batı ilçelerinde kuvvetli yağışın olması bekleniyor.

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

2017-08-23 07:00:00

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılmasına rağmen Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor.

TÜM HABERLER

Mardin'de bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi

​Mardin'de yolcu minibüsünde yapılan aramada bir şüphelinin üzerinden bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Şırnak’ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta PKK'den kaçan 6 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.
TÜM HABERLER