A A A

İÜ'de “Kur’an Mucizesi” konulu panele yoğun ilgi

Eklenme : 2016-05-26 23:30

IĞDIR - Iğdır Üniversitesi’nin 8. Bahar Şenliği etkinlikleri kapsamında İlahiyat Fakültesi tarafından Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kur’an Mucizesi” konulu panel yoğun ilgi gördü.

İÜ'de “Kur’an Mucizesi” konulu panele yoğun ilgi

Moderatörlüğünü Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren'in yaptığı panele, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Erdem'in yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler dinleyici olarak katıldı.

Panelde ilk önce söz alan Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Sancak "Kur'an'da Edebi Anlatım" konusunda bilgi verdi.

Kur'an'ın Allah'ın kelamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sancak "Kur'an-ı Kerim lafız ve anlam zenginliği yönünden edebi bir eserdir. Güzel mananın güzel şekilde anlatılması edebiyattır. Kur'an Allah'ın kelamıdır. Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah'ın bütün isimlerini anlatan iç içe geçmiş çok sayıda mucize var." dedi.

Prof. Dr. Sancak'tan sonra söz alan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Güllüce de "Kur'an'ın Cemiyeti (Kapsamlılığı)" hakkında bilgi verdi.

Kur'an'ın kendi başına bir mucize olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güllüce, Kur'an'nın mucizelerinin 4 ana başlık altında toplanabileceğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Bunların ilki Kur'an'ın edebi yönü, ikincisi alemlerin ihtiyaçlarını giderme yönü, üçüncüsü gaybi haberler açısından mucizelerdir. Son olarak da bilimsel gerçekleri işaret vermesi hususunda Kur'an'ın mucizeleri vardır."

Panelde daha sonra söz alan Yrd. Doç. Dr Mehmet Göktaş da "Mehmet Akif Ersoy'un "Kur'an'a Hitap" adlı şiirini yorumlayarak tahlil etti.

Son olarak panelde söz alan Doç. Dr. Hasan Yılmaz da "Kur'an'ın Mucizeliği" konusunda bilgi verdi. Kur'an'ın insan yaşamına ışık tutan mucizeleri barındırdığını ifade eden Doç. Dr. Yılmaz, Kur'an sadece dini yaşamı değil insanların sosyal yaşamına yönelik de mucizelere sahip olduğunu dile getirdi.

Yoğun ilgi gören panel, Rektör Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ile İl Müftüsü Cüneyt Kulaz'ın panelistlere plaket takdim etmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

2017-08-23 07:48:56

​Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, Kur’an Nesli Platformu tarafından çocuklara yönelik 15 gün süren namaz eğitimi programının ardından etkinlik düzenlendi.

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-23 07:18:34

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Ordu, Giresun çevreleri ve Trabzon'un batı ilçelerinde kuvvetli yağışın olması bekleniyor.

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

2017-08-23 07:00:00

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılmasına rağmen Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor.

TÜM HABERLER

Mardin'de bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi

​Mardin'de yolcu minibüsünde yapılan aramada bir şüphelinin üzerinden bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Şırnak’ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta PKK'den kaçan 6 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.
TÜM HABERLER