A A A

I.Ü'de Eğitim-Öğretim Sorunları Çalıştayı

Eklenme : 2016-06-02 08:37

IĞDIR - Iğdır Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın tarafından Eğitim-Öğretim Sorunları Çalıştayı düzenlendi.

I.Ü'de Eğitim-Öğretim Sorunları Çalıştayı

Iğdır Üniversitesi Suveren Kampüsü Ziraat Fakültesi Konferans Salonu'nda yapılan çalıştaya Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Iğdır Üniversitesi Genel Sekreteri Ahmet Kızılkurt, öğrenci İşleri Daire Başkanı Aydın Eren, Iğdır Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Tuncay Kaya'nın yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve idari personel katıldı.

Eğitim-öğretim Sorunları Çalıştayı'nın ilk oturumu Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Faik Yılmaz Başkanlığında gerçekleşti.

Oturum Başkanı Prof.Dr. Yılmaz çalıştayın açılış konuşmasında, "Eğitim-öğretimin niteliğini arttırmak için yapılacak olan çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim öğretim alanında yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim öğretimin niteliğini olumsuz etkileyen eksiklikleri gidermeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla bu çalıştayı yapıyoruz." dedi.

Eğitim-öğretim Sorunları Çalıştayı'nda ilk olarak öğrenci kayıt işlemleri süreci konusu ele alındı. Bu konuda sunumunu yapan öğrenci İşleri Daire Başkanlığı personellerinden Metin Saftan sunumunda; "Her birimin kendi kayıt bürosu oluşturulmalı. Kayıt yapacak personel öğrenci otomasyon sistemindeki kayıt sürecini iyi öğrenmeli. Kayıt esnasında yapılan hataların düzeltilmesine ilişkin imkan var. (Kayıt silinebiliyor) Kayıt işlemlerini kolaylaştırma adına öğrencilere bilgisayar hizmeti sunulmalı, gerekli kırtasiye malzemeleri temin edilmeli, gerekli evraklar titizlikle kontrol edilmeli. Eksik evrak ile kayıt kesinlikle yapılmayacaktır." İfadelerini kullandı.

Çalıştay'ın ikinci konusu 'Muafiyetler' idi. Muafiyetler konulu sunumunu yapan öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Sertaç Hopoğlu , "İntibak durumlarında öğrencinin ders yükünün artması öğrenci açısından dezavantajdır, daha pratik olabilir. Muafiyet için karar veren komisyonların uzmanlık alanları derslere uygun olmayabiliyor. Bu nedenle farklı birimlerden komisyona üye alınabilir. öğrencilerimiz muafiyet konusunda bilgilendirilmeli. öğrenci muaf olabilecekken bilgisizlik nedeniyle muaf olamıyor. En başta kayıt esnasında öğrenciye bilgi akışı sağlanmalı. Muafiyet için istenen belgeler içindeki ders içeriğinin mühürlü, imzalı ve kaşeli olması problem çıkartabiliyor. Çünkü zaten elektronik ortamda bu içerikler web sitelerinde ilan ediliyor. Bürokratik yükü kaldırmak adına bu durumdan vazgeçilebilir." dedi.

Çalıştayın ilk oturumunun son konusu 'Danışmanlık' yönergesi idi. Danışmalık yönergesi konusunda sunum yapan öğr.Gör. Alper Gülbe, "Yönergedeki kapsam maddesi on sekiz olarak yazıyor. Fakat yönergede yapılan değişiklikle on altıncı madde kapsamı belirtmekte. Bu nedenle gerekli düzeltme yapılmalı. Yönergemiz bir öğretim üyesinin baş danışman olarak atanması hükmünü içermekte. Danışman hocalarımızın mevzuatların güncel halini takip etmeleri ve öğrencilerini bilgilendirmeleri gerekmekte. Her yarıyıl sorunların dinlenmesine ve çözümlere ilişkin toplantı yapılmalı veya teke tek görüşmeler yapılmalı ve çözümler üretilmeli. Danışmanlık işlemlerine ilişkin yetkili birim yöneticilerinin denetim yetkisi mevcut. özetle öğrencinin tüm sorunları ile ilgilenmeli ve gerekirse öğrenciyi yönlendirmelidir." şeklinde konuştu.

Eğitim-öğretim Sorunları Çalıştayı'nın ilk oturumu soru cevap bölümünden sonra sona erdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van'da

Van'da "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı

2017-08-22 19:29:02

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13 ülkeden 400 bilim insanının katıldığı "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı.

AÖL kaydı için başvurular başladı

AÖL kaydı için başvurular başladı

2017-08-21 17:16:59

AÖL, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci dönem ilk kayıt başvuru işlemlerinin başladığını duyurdu.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

2017-08-21 16:30:06

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

TÜM HABERLER

Mardin'de bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi

​Mardin'de yolcu minibüsünde yapılan aramada bir şüphelinin üzerinden bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Şırnak’ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta PKK'den kaçan 6 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.
TÜM HABERLER