Hür Dava Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı DİGİAD Diyarbakır Şubesini ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede çözüm sürecinde İslami kesimlerin de yer alması gerektiğine dikkat çekildi.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Diyarbakır İl Başkanlığından bir heyet Diyarbakır Girişimci İş Adamları Derneğini (DİGİAD) ziyaret etti. HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Yenişehir İlçe Başkanı Şükrü Aksoy, Bağlar İlçe Başkanı Mehmet Yurddaş ve Mehmet Emin Akyüz DİGİAD'ı ziyaret etti. 6-8 Ekim olaylarının değerlendirildiği ziyarette çözüm sürecine değinildi.

Çözüm süreci masasında İslami kesimleri temsil eden birilerinin de olması gerektiğini söyleyen HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, "Biz olalım demiyoruz ama İslami kesimleri temsil eden herhangi biri olmalıdır. Çünkü eğer bölge tamamen PKK'nin eline geçerse ki yerel yönetimde İslam'a olan düşmanlıklarını görüyoruz, o zaman daha da kötü olur. Silopi'de ve Mazıdağı'da çarşafa hakaret ettiler, Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Siyer Sınavı Standına saldırdılar. Yarın bölge bunların eline geçerse İslami faaliyetlerin yürütülmesine kesinlikle izin vermezler" dedi.

İslami kesimin hep birlikte hareket etmeleri gerektiğine vurgu yapan HÜDA PAR İl Başkanı Tanrıkulu, "İslam düşmanları her konuda birleşebildikleri halde biz Müslümanlar neden birleşemiyoruz. Vahdet'e vurgu yapan İslam dini olmasına rağmen neden Vahdetten uzak olanlar hep Müslümanlar oluyor? Eğer İslam düşmanlarının İslam topraklarında yaptıkları oyunlara Müslümanlar olarak hep birlikte el ele verip tepkimizi ortaya koyarsak, İslam düşmanları bu kadar cüretkâr davranamayacaklar" şeklinde konuştu.

"6-8 Ekim olaylarının ABD ile bağlantısız olduğunu düşünmüyoruz"

PKK'nin 6-8 Ekim'de gerçekleştirdiği katliamın ABD'yle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, "6-8 Ekim olayları ve PKK'nin Kurban Bayramı'nda halka yaptığı katliamın, ABD konsolosunun sık sık Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini, DTK'yı ziyaret etmesi ve Selahattin Demirtaş'ın ABD ziyaretleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ABD Adana Konsolosunun Diyarbakır ziyaretleri ve Selahattin Demirtaş'ın ABD ziyaretlerinden sonra bu olaylar yaşandı" cümlelerini kullandı.

"90'lı yıllarda PKK ve JİTEM'in yaptığı birçok katliam İslami kesimlere mal edildi"

Geçmiş yıllarda yaşanan hukuksuzluklara da değinen Tanrıkulu, "90'lı yıllarda PKK ve JİTEM tarafından işlenen katliamların birçoğu İslami kesimlere mal edilerek İslam ve Müslümanlar kötü gösterilmeye çalışıldı. Yapılan katliamlar basında İslami kesimler yapmış gibi gösterilerek halkın İslam'a olan teveccühünü kırmak istediler. Şu anda dahi parti sürecinde bize yönelik 150'ye yakın saldırı yapılmış, partiden önce yani dernek çalışmaları döneminde de yine 150'ye yakın, toplamda 300'e yakın saldırı yapıldı. Yapılan bütün saldırılarda meşru müdafaa dışında bize yapılan saldırı, iftira, karalama, üyelerimizi kaçırma, evlerine saldırma, yaralama ve öldürmelere rağmen hiçbir zaman karşılık verilmedi. Bize yapılan saldırılar bizi savaş ortamına çekerek 90'lı yıllarda yapılan algıyı yeniden oluşturmak ve halkın yeni yeni İslami kesimlere olan teveccühünü yeniden kırmaya çalışmaktır. Bizler oyuna gelmedik ve Allah'ın izniyle bu oyuna gelmeyeceğiz" diye konuştu.

DİGİAD Şube Başkanı Alaaddin Korkutata ise, "Bizler hemen hemen her platformda PKK'nin Kürtler'in temsilcisi olmadığını söylüyoruz. Şimdiye kadar İslam hakkındaki düşüncelerini saklıyorlardı ama artık seküler ve dinsiz olduklarını yavaş yavaş gizlemekten vazgeçiyorlar ve gün be gün İslam'a olan saldırılarını arttırıyorlar. Çıkan olaylarda Diyarbakır halkı olarak ekonomi yönünden de çok zarar gördük. Yapılan yatırım ve ticaret azaldı. Batıdaki arkadaşlarımız olayların üstünden zaman geçmesine rağmen Diyarbakır'a gelmekten çekiniyorlardı" şeklinde ifade etti.

6-8 Ekim'de yaşanan olaylarda HÜDA PAR'ın tavrının takdire şayan olduğunu belirten DİGİAD Diyarbakır Şube Başkanı Korkutata, "Tavrınızdan dolayı sizi tebrik eder ve bu şekilde devam etmenizi dileriz" ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler