Böbrek taşı böbrek yetmezliğine yol açabilir

Böbrek taşının sessiz ve ağrısız oluştuğunu ardından aniden ağrı ile belirti verdiğini ifade eden uzmanlar, tedavinin ihmal edilmesi durumunda taşın böbrek yetmezliğine yol açabileceğini belirtiyor.

Böbrek taşları bir kum taneciğinden 7 santimetre hatta bazen daha büyük ölçülere kadar değişiklik gösterebiliyor. Taşların varlığı genellikle bel bölgesinde ya da böbrek ile idrar torbası arasında bulunan böbrek yolundaki konumuna göre karın ve kasık bölgesinde ağrı ile anlaşılıyor. Bazen bulantı, bazen kusma hatta ateş görülebiliyor. Ağrının şiddeti ise hastadan hastaya değişebiliyor.

Böbrek taşının, böbrek yetmezliğine götürebileceğini belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik, böbrek taşlarının bazen böbrek fonksiyonunu bozuncaya veya kalıcı hasarlar oluşturuncaya dek belirtisiz büyüyebildiğine dikkat çekti. Çelik, "Hatta böbreğinde taş olduğunu bildiği halde bir uzmana başvurmakta geç kalarak organ kaybı yaşayan hastalar görülüyor."dedi.

Taşın böbrekte yaratabileceği sorunların bulunduğu yere göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Dr. Çelik, "Taşın, böbrekte üretilen idrarı mesaneye taşıyan ‘üreter'in ağzına yerleşmesi idrar çıkışının azalmasına ya da durmasına neden oluyor." şeklinde konuştu.

Bu durumun uzun sürmesi halinde idrarın geriye dönüp böbreğe baskı yaptığını ve şişmesine neden olduğunu dile getiren Dr. Çelik, "Hidronefroz olarak adlandırılan bu durum bize o bölgede taşa bağlı ya da bir başka nedenle oluşmuş tıkanıklığı gösteriyor. Tek taraflı tıkanıklık idrarda belirgin bir azalmaya neden olmadığı için fark edilmeyebiliyor."şeklinde konuştu.

Yılda bir kez kontrol şart!

"Böbrekte taş varlığının neden olduğu bir başka hastalık ise böbreğin bakteriyel enfeksiyonu ile ortaya çıkan pyelonefrit oluyor." diyen Çelik, "Taşın bulunduğu bölgede oluşan enfeksiyon doğru ve zamanında tedavi edilmediği takdirde hastayı böbrek yetmezliğine götürebiliyor. Her iki durumda da taşa müdahale edilerek böbreğin geri döndürülmesi mümkün oluyor. Ancak taşların geri dönülemeyecek kadar zarar verdiği ve böbreğin alınmasının söz konusu olduğu hastalar da oluyor."dedi.

Hastanın kendisinde ve ailesinde taş öyküsü varsa böbreğin yılda en az bir kez ultrason ile takip edilmesini öneren Çelik, "Bir böbreği alınmış hastaların ise 3-6 aylık aralıklarla takip edilmesi ve diğer organın çok iyi korunması gerekiyor."şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler