İstanbul Müftülüğü tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam coğrafyasındaki asıl ateşin şehirlerden değil yüreklerden yükseldiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Müftülüğü tarafından, dini azınlık ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine yönelik düzenlenen iftar programına katıldı. Beykoz Hidiv Kasrı'nda düzenlenen iftar programında konuşan Görmez, İslam coğrafyasındaki asıl ateşin şehirlerden değil yüreklerden yükseldiğini, bu ateşi söndürmek insanlık vazifesi olduğunu ifade etti.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı münasebetiyle "Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman" temalı iftar programlarına Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in yanı sıra İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Türkiye Musevileri Hahambaşısı Rav İsak Haleva, farklı din veçeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

"Coğrafyamızın yaşadığı acılar ibret vericidir"

Düzenlenen iftar programında konuşan Diyanet İsleri Başkanı Görmez, "Bugün topyekün dünyanın, coğrafyamızın yaşadığı acılar ibret vericidir. Coğrafyamızın yaşadığı sadece bir terör ve şiddet olarak, sadece bir güvenlik krizi olarak, mezhep çatışması olarak değerlendirmek yanlış olur. Açıkça ifade etmek gerekirse, coğrafyamızda yaşanan kriz açıkça belirtmek gerekir ki, bir medeniyet krizidir" dedi.

Dünyada yaşanan acıların ibret verici olduğunu söyleyen Görmez, "Dünya dediğimiz bu gemi alttan sürekli su almakta ve bu su ateş gibi yakıyor. Bugün topyekün dünyanın, coğrafyamızın yaşadığı acılar ibret vericidir. Coğrafyamızın yaşadığı sadece bir terör ve şiddet olarak, sadece bir güvenlik krizi olarak, mezhep çatışması olarak değerlendirmek yanlış olur. Açıkça ifade etmek gerekirse, coğrafyamızda yaşanan kriz açıkça belirtmek gerekir ki, bir medeniyet krizidir. Bu medeniyet krizi İslam ümmetinin ocaklarına, ocaklarımıza ateşler düşürmüştür. Bu ateş bütün dünyayı ilgilendiriyor. Bu ateş biz Müslümanları yakmadı sadece. Bütün dünyayı yaktı ve bu ateşi de bütün dünya söndürecek. Bu ateşi söndürmekle bütün insanlık sorumludur. Hep birlikte söndürmeliyiz. Asıl büyük ateş sadece şehirlerden yükselmiyor asıl büyük ateş yüreklerdedir. Asıl yüreklerdeki ateşi söndürmek gerekiyor. Her din adamı, bilim adamı, fikir adamının yüreklere düşen bu ateşi söndürmek için seferber olması gerekiyor. Şam'dan Bağdat'a, Suriye'den Yemen'e Libya'dan Arakan'a ve dünyanın muhtelif yerlerine varana kadar her yerinde aynı ateş yanıyor. Bu ateşi söndürmek için bütün insanlığa görev düşüyor." dedi.

"İnsanlık ailesi olarak işlerimizi, güçlerimizi dikkate alarak, bu ateşi söndürmeliyiz"

Dünyada yaşanan savaş ve krizin adının doğru konulması gerektiğini belirten görmez, "Hep birlikte bu yangını söndürelim bütün insanlığın en büyük vazifesi bu olmalıdır. Acaba biz iftarımızı açarken dünyanın neresinde kaç bin insan katledildi? Kaç yüz çocuk sularda boğuldu? Bunları dikkate alarak insanlık ailesi olarak işlerimizi, güçlerimizi dikkate alarak, bu ateşi söndürmeliyiz. Gemiyi bataktan kurtarmalıyız. Bu topraklarda yaşanan acılar başka topraklarda düşmanlıklara, korkulara sebep oluyor. O düşmanlıklar başka düşmanlıkları beraberinde getiriyor. Artık günümüzde ülkelerin büyüklüğü, medeniyetlerin büyüklüğü, sadece ekonomi ile ürettikleriyle, tükettikleriyle değil, özellikle hakka, adaletle ve merhametle verdiği değerle ölçülmelidir. Bugün yaşadığımız acıları hep birlikte ibretle izliyoruz. Sadece mezhep terör çatışması olarak görmek yanlış olur. Coğrafyamızda yaşadığımız kriz bir medeniyet krizidir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler