“İki yüzyıl önce mezhep ve kavmiyet temelinde tohum ektiler”

HÜDA PAR Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, partisinin Elazığ teşkilatı tarafından düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada var olan sorunlara yanlış politikalarla geçici çözümlerin arandığını belirtti.

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanlığı tarafından çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı bir iftar programı düzenlendi. Programa katılan HÜDA PAR Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, burada yaptığı konuşmada İslam coğrafyasında ve Türkiye'de var olan sorunlara dikkat çekerek çözüm önerilerinden başlıklar aktardı.

Düzenlenen iftar programında masaları gezerek misafirleri selamlayan Yavuz, daha sonra davetlilere hitaben bir konuşma yaptı.

Müslümanların genel olarak iyi bir durumda olmadığını belirten Yavuz, sorunların çözüm yolunun ise farklılıkların bir araya gelerek beraber hareket etmesinde olduğunu söyledi. Yavuz, "Maalesef İslam ümmeti olarak iyi durumda değiliz. Müslümanda ümitsizlik olmaz, olmaması lazım, Onun için ümitleri yeşertmek zorundayız. Bozulduğu yerden düzeltmemiz gerekiyor. Nerden bozmuşlarsa oradan düzeltmemiz gerekiyor. Bütün bunların hepsi belki de kardeşliğimiz için rabbani bir imtihandır." dedi.

"İki yüzyıl önce mezhep ve kavmiyet temelinde tohum ektiler"

Müslümanların sorunlarını kendi içinde çözmesi gerektiğini belirten Yavuz, şunları ifade etti: "Silkilmemiz gerekiyor. Diyeceğiz ki bu memlekette ve İslam coğrafyasında sorunlarımızı özünden koparmadan güncelleştirmemiz lazım. Şu anda iki temel sorunumuz var. Birincisi içe bakan sorunlar, ikincisi dışa bakan sorunlar. İçe bakan sorunları arz etmeye çalıştım. İki yüzyıl önce mezhep ve kavmiyet temelinde tohum ekmişlerdi; Türk, Kürt ve Arap'a şeytanın sağdan yaklaştığı gibi yaklaşmaya çalıştılar. Üstünlüğün takvada olduğunu belirten Kur'an-ı Kerim'e rağmen ırkın üstünlüğünü savunmaya çalıştılar. Mezhep temelli fitnelerle bizi birbirimize kırdırmaya çalıştılar."

"Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez asırlarca İslam kardeşliği şemsiyesi altında yaşadı"

"İslam'dan uzak bir şekilde sorunlarımızı çözemeyiz" diyen Yavuz, "Ortaya konulan iyi niyetli çabalar maalesef pis bir borunun içine temiz bir suyu akıtma sonucuna sebebiyet veriyor. Çok iyi niyetli çabalarla çok iyi adımlar atılmaya çalışılıyor ama borunun kendisi kirli olduğu için tertemiz bir suyu da döktüğünüz zaman diğer taraftan kirlenmiş olarak çıkıyor. Onun için İslam kardeşliği dışında bu meseleyi çözecek başka bir yol yoktur. Bunun siyasete hâkim olması lazımdır. Asırlarca İslam kardeşliği şemsiyesi altında Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez bir arada yaşamıştır. Hiç kimseye en ufak bir haksızlık yapılmamıştır." ifadelerini kullandı.

"öteki diye tabir edilen insanlara da adalet temelinde barış elimizi uzatacağız"

Yavuz, konuşmasının devamında, "Hakların kaynağı Allah'tır. Kimin ne hakkı varsa vermeliyiz. Bir Hristiyan'a, Yahudi'ye bizim gibi inanmayan, bizim gibi yaşamayan bütün insan topluluklarına haklarını vereceğiz. Kendi içimizdeki sorunlarımızı çözdüğümüz zaman öteki diye tabir edilen insanlara da adalet temelinde barış elimizi uzatacağız." dedi.

"Birliğimizi sağlarsak dışarıdakiler yerli uşaklarıyla buraları kan gölüne çeviremez"

İslam ümmeti olarak birliğin sağlanması halinde huzura kavuşulacağını belirten Yavuz, "Biz kendi aramızda birliğimizi sağlayabilirsek emin olun o zaman dışarıda ki içimizi karıştıramayacak. Burada ki yerli uşakları üzerinden bu memleketi kan gölüne çeviremezler ve bizim ihtiyacımız olan huzur sağlana bilir. Yanlış çözümlerle doğru politikalar oluşturulmaya çalışıldı. Eğer ortaya konulan politikalar sulh ve selameti değil de düşmanlığı netice veriyorsa derhal geri dönmemiz gerekir. Onun için iç ve dış sorunlarımızı İslam ve adalet temelinde çözmeliyiz. Bunu İslami muhalefet şiarıyla yola çıkmış HÜDA PAR olarak kendimize vazife olarak biliyoruz." ifadelerini kullandı.

"HÜDA PAR yeni bir siyaset anlayışının topluma hâkim kılınması gerektiğini düşünmektedir"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Mehmet Yavuz, şunları söyledi: "Doğrusu siyasetin tıkandığı bir zaman dilimini yaşıyoruz. Türkiye ve Ortadoğu diye isimlendirilen İslam coğrafyası siyaseten tıkanmış durumdadır. Bu yüzden memleketlerimiz kan ağlamaktadır. Memleketimizin bir kısmında da çatışmalı bir durum ortaya çıkmıştır. İslami muhalefet şiarıyla yola çıkan HÜDA PAR yeni bir siyaset anlayışının topluma hâkim kılınması gerektiğini düşünmektedir. Bunu da İslami muhalefetin bize yüklemiş olduğu misyonun gereği olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan iktidara çatışmalı ortama sebebiyet veren adımlarını düzeltmesi gerektiğini söylerken bir taraftan da özellikle bölge üzerinde Kürt Meselesi noktasında tıkanan siyasetin neden tıkandığını, yanlış bir zeminde yürüdüğünü ve doğrusunun ne olduğunu kamuoyuna anlatmak ve bu konuda inisiyatif alma noktasında bir görev üstlenmekteyiz. Bu açıdan halkımızla birleşmeye ve çözüm önerilerimizi anlatmaya devam ediyoruz."

HÜDA PAR Elazığ İl Teşkilatı yöneticilerinden Yusuf Yüksel ise program sonrasında şu açıklamada bulundu: "Ramazan aylarında bu tür etkinlikleri yapmak partimiz için çok önemli. Bütün düşünceden insanları bir araya getirmeyi biz bir görev olarak biliyoruz. Bizim amacımız toplumu ayrıştırmak değil toplumu birleştirmek, bütünleştirmektir." (Sinan Bilici/ Ebubekir Yavuz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler