Uzmanlar uyardı, burun kanamalarına dikkat!

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle artan burun kanamaları şikayetleri ile ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, özellikle güneşli havalarda mümkün olduğu kadar dışarıda dolaşılmaması gerektiğini vurguladı.

Sıcak havalarda özellikle tansiyon hastalarının evden çıkmamaları uyarısında bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Polat Canbolat, burun kanamaları ile ilgili uyarılarda bulundu.

Burun içindeki yapının sıcaklığa bağlı kuruması çatlamalara yol açarak, burnun kanadığını belirten Canbolat, bazı hastalarda özellikle burun kanaması başka hastalıkların da belirtisi olabileceğini söyledi.

Canbolat, "Bizim klinik olarak gördüğümüz burun kanaması sebebi bu tür çatlaklardır. Bu kanama şekli korkulacak bir durum değildir. Çatlamalara bağlı kanamalarda, yakma çubuklarıyla o çatlak olan damarları yakarak, hastalarımıza müdahale edebiliyoruz. Fakat bazı hastalarda özellikle burun kanaması başka hastalıkların da bir belirtisi olabilmektedir. Tansiyon aşırı yükselmiş olabilir. Bazı kan hastalıklarına bağlı olarak burun kanayabilir. Beyinde gelişen bazı sıkıntılı hastalıklara bağlı olarak da burun kanamaları olabilir. Bu durumda hastalarımıza gerekli müdahaleyi yapıp şifalarını sağlıyoruz." dedi.

Burun kanamalarından korunma yolları hakkında da bilgi veren Canbolat, "özellikle güneşli havalarda mümkün olduğu kadar dışarıda dolaşmamak lazım. Gölgede durmak gerekiyor. Aşırı sıcakta başınızı ıslatmak da bir çeşit önlemdir. özellikle sıcak havalarda tansiyon hastalarının evden çıkmamaları gerekiyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler