Şehir içi hat dolmuşlarının rekabetten dolayı yolcu kapma telaşıyla hız yaptıklarını belirten vatandaşlar, yolcu ve yayaların hayatının umursanmadığını söylediler.

Diyarbakır'da şehir içi hat dolmuşlarının aşrı hız yapmalarından şikâyetçi olan vatandaşlar, yolcu ve yayaların hayatının hiçe sayıldığını belirterek tepkilerini dile getirdiler.

Minibüs şoförlerinin aşırı hız yaptığını ve kendilerini uyaran yolculara karşı kaba davrandıklarını belirten vatandaşlar, başta kooperatif olmak üzere kentteki yetkililerin bu sorunu çözmesi gerektiğini ifade ettiler.

Dolmuş şoförlerinin tavırlarından bütün Diyarbakır halkının muztarip olduğunu belirten İpek Güzel, herkesin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Güzel, "Şoförlerin yaptıkları hızdan dolayı çok rahatsızım. Bundan bir hafta önce benim de başıma geldi. Arabadan çocuklarla beraber inerken araba hareket etmeye başladı, çocuk nerdeyse düşecekti. Bu konuda şikâyetim var, daha duyarlı olurlarsa toplum için daha iyi olur." dedi.

"1,5 TL birinin ölmesine değmez"

Ofis semtinde geçenlerde iki minibüsün yolcu almak için yaptıkları rekabetten dolayı bir kadının ölümüne neden olduklarını söyleyen Yusuf Baran da şunları söyledi: "Çok hızlı sürdükleri için bazen kazalar yaşanıyor. ölüm haberleri geliyor. Geçen hafta Ofis semtinde iki minibüs yolcu almak için rekabet ediyorlardı ve sonra o yolcuya çarptılar, yolcu öldü. Çok hızlı sürdükleri için binmeye korkuyoruz ama mecburuz. Yetkililer acele etmeden sırasıyla ve saatiyle çalışan sistemi getirmeleri lazım. 1,5 TL için birinin ölmesi değmez. O yüzden daha dikkatli davranmalarını istiyoruz. Trafik kurallarını çiğnedikleri için kazalara sebebiyet veriyorlar."

Aşırı hız yapan bir minibüsün amcasının kızını hastanelik ettiğini söyleyen Sadullah Baran ise "Minibüslerin çok hızlı gitmesinden dolayı bazen anne-çocuk beraber düşüyor. Kafasına göre basıp gidiyorlar. önüne biri çıkarsa kaza yapma ihtimali çok yüksek. Bazıları bayanmış, çocukmuş, ihtiyarmış hiç düşünmüyor. Onca insanın canları onlara emanet, bundan dolayı daha dikkatli olmaları lazım. Aynı şekilde hız yapan bir minibüs, amcamın kızına çarparak hastanelik etti. İki gün boyunca amcamın kızı hastanede yatılı kaldı daha fazla insan zarar görmesin artık." diye konuştu.

Minibüslerin koltuk sayısı 22 iken 35 kişiye kadar yolcu aldıklarını belirten bir diğer vatandaş Veysi Bozkuş, şoförlerin trafik kurallarına uymadıklarını ve yolcuların tam binmeden hemen kalkış yaptıklarını ifade ederek bundan dolayı yaşlı ve çocukların kazalar atlattıklarını, ayrıca klimaların bozuk olmamasına rağmen çalıştırılmadığını söyledi.

"Allah her şeye bir sınır koymuştur"

Fahrettin Oğurlu adlı vatandaş ise şöyle konuştu: "Allah her şeye bir sınır koymuştur. Bu araçlar için de geçerlidir. Eğer kurallara uymazlarsa, sınırı aşarlarsa ölümüne sebebiyet verdikleri kişilerin katilleri olmuş olurlar. Allah katında da kulların yanında da bunlar mesuldürler. Dolmuş şoförleri anladığım kadarıyla parayı görünce adeta sarhoş gibi oluyorlar." (Hüseyin Genel, Yunus Sırat- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler