“Yardım malzemesi dağıtırken insanları Hristiyan yapmak doğru değildir”

Şanlıurfa’da misyonerlik faaliyetlerinin artmasına tepkiler devam ederken, özellikle kimi yabancı yardım kuruluşlarının yardım malzemesi dağıtarak Hristiyanlık propagandası yapması dikkat çekiyor.

Bölgede yaşanan çatışmalar, sokağa çıkma yasakları, Suriye'deki iç savaş nedeniyle yaşanan göç ve farklı ekonomik sorunlar nedeniyle zor günler geçiren halkın duygularını istismar ederek Hristiyanlık propagandası yapan misyonerlerin faaliyetleri her geçen gün artıyor.

Şanlıurfa'daki misyonerlerden yaklaşık 90 kişilik bir grubun programlı bir şekilde mahalle mahalle, sokak sokak çalışması dikkat çekerken, aynı zamanda bölgeye gelen kimi yabancı yardım kuruluşlarının da bu faaliyetler içerisinde yer aldığı iddia ediliyor. Ayrıca söz konusu bu yardım kuruluşlarının bölgede istihbarat çalışmaları yaptığı da belirtiliyor.

Misyoner faaliyetlerine ilişkin görüştüğümüz, Suriyelilere yaptığı yardımlarla tanınan İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve Suriyeli yardımseverler tarafından kurulan Said Yardım Derneği Başkanı Fadi Mahmut, önemli açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa'da ikamet eden mağdur Suriyelilere yönelik yardım çalışmalarında bulunan Said Yardım Derneği'nin Başkanı Fadi Mahmut, misyonerlik faaliyetlerinden rahatsız olan birçok Suriyeli ailenin kendilerini arayarak rahatsızlıklarını bildirdiklerini belirtti.

"İnsanlar bizi arayarak bize rahatsızlıklarını dile getirdiler"

Mahmut, "özellikle kötü niyetli bazı insanlar yardım yapmak yerine Suriyelileri Hristiyan yapmaya çalışıyorlar. İnsanlar bizi arayarak rahatsızlıklarını dile getirdiler. Bayanlarla birlikte evlere gidiyorlar. Onlara çok farklı şeyler anlatıyorlar. Sadece yardım amaçlı yabancı dernekler de var. Eğer insanlara insani olarak yardım edeceklerse bunda sorun yoktur ama insanları Hristiyan yapmak için kitap falan dağıtmaları doğru değildir." dedi.

Evine gittikleri Suriyelilere ‘İsa için namaz kılalım' demişler

Kendilerine ulaşan Suriyeli bir kadının yaşadığı olayı anlatan Mahmut, şunları söyledi: "Bayanı sokakta görüyorlar. Bayanın evinin nerede olduğunu soruyorlar. Sonra evinde çay içmek istediklerini söyleyip evine gidiyorlar. Evde yalnız olan genç kız ile konuşmak istediklerini söyleyip bir odaya geçiyorlar. Kızını elini tutuyorlar ve İsa'dan dua edeceklerini söylüyorlar. Kız, İsa'nın Allah'ın nebisi olduğunu söylemiş. Bunlar kıza ‘İsa için namaz kılalım' demiş. Kız da ‘benim imanım yalnız Allah içindir ve benim peygamberim Hz Muhammed'dir' demiş. Sonra dua etmeye başlayınca kız da gözlerini kapatarak içinden Kur'an'dan dualar okumuş. Sonra o aileye sevgi gösterisinde bulunuyorlar ve Suriyelileri sevdiklerini söylüyorlar."

"Eğer Suriyelileri seviyorsanız Suriye'deki savaşı durdurun"

Suriyelileri sevdiğini iddia eden misyonerlere seslenen Mahmut, "Eğer siz Suriyelileri seviyorsanız, Avrupa olarak gücünüz yeter, Suriye'deki savaşı durdurun. Bizler Müslümanlar olarak bizi Hristiyanlaştırma çalışmalarını kabul etmiyoruz." diye konuştu.

İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem de ellerine misyonerlik faaliyetleri ile ilgili bilgi ve belgelerin ulaştığını ifade ederek, peygamberler şehri olarak bilinen bir Urfa'da bu faaliyetlerin kabul edilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

Şanlıurfa'da yapılan misyonerlik faaliyetlerinin içeriğine değinen Gerem, "Fakir ve mağdur olmuş insanların yaşadığı bölgelere özellikle öğrenciler gönderilerek misyonerlik faaliyetlerinin bir provası yaptırılıyor. öğrencilerin gruplar şeklinde kenar mahallelere, kırsal kesime giderek yardım adı altında broşür dağıttığını biliyoruz." dedi.

"Müslüman mahallesinde salyangoz satmasınlar" diyen Gerem, gerekli bilgi ve belgeleri emniyet birimlerine bildirdiklerini söyledi.

öte yandan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde de görülen misyonerler, esnafla fotoğraflar çektirip ilgi odağı olmaya çalıştıkları görüldü.

Misyonerlik faaliyetlerine tepki gösteren Yar-Der Başkanı Mustafa Duyar, "Bu tür faaliyetlere nasıl oluyor da izin veriliyor anlamış değiliz. Bunların misyonerlik faaliyeti yaptıkları ortada. Bunlar turist adı altında Suriyelilere ulaşmaya çalışıyor. Halkımızdan ricamız bunlara yüz vermemeleridir. (Osman Gülebak, İbrahim Yılmaz- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler