İstanbul’da askerlik yapan oğlunun akıbetinden endişeli

Askeriye içerisinde bir grubun darbe girişiminde bulunduğu gece, İstanbul’da askerlik yapan oğlunun da zorla sokağa çıkarıldığını belirten acılı baba, günlerdir haber alamadığı oğlunun akıbetini bilmek istiyor.

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde ikamet eden Abdullatif Kılıç'ın (51) 21 yaşındaki oğlu Muhammed Kılıç, geçtiğimiz yıl askerlik görevini yapmak üzere Manisa'daki Kırkağaç Jandarma Komando Acemi Birliği'ne gitti.

Acemi birliğini bitirdikten sonra İstanbul Esenler Baştabya Kışlası'nda askerliğe devam eden Muhammed'den, ordu içerisindeki bir grubun darbe girişiminde bulunduğu Cuma akşamından beri haber alınamıyor.

Söz konusu darbe girişimini lanetleyen Abdullatif Kılıç, olayın yaşandığı akşam oğlunun kendisini telefonla aradığını ve bilmedikleri bir yere götürüldüklerini söyledi.

"Bana ‘Bizi gece tatbikatına götürüyorlar" dedi"

Oğluyla arasında geçen son konuşmadan sonra kendisinden haber alamadığını belirten Kılıç, "Olaydan 15 dakika önce beni aradı. Konuşurken bir kargaşa ortamının hâkim olduğunu gelen seslerden anladım. ‘Çarşıda çatışma var. Biz de polise destek olmak amacıyla oraya gidiyoruz.' dedikten sonra telefon kesildi. Ben tekrar arayınca gürültünün sebebini sordum. Sebebi bilmediğini söyledi. Yanında bulunan bir arkadaşının ‘Hayır Muhammed! Bizi gece tatbikatına götürüyorlar.' dediğini duydum. O konuşmadan sonra haber alamadım." dedi.

Devlete emanet ettiği çocuğunun başına kötü bir şey gelmesinden endişelendiğini dile getiren Kılıç, şunları söyledi:

Telefonla aradığımız yetkililer bize bilgi vermiyorlar. Biz çocuğumuzu devlete emanet edip askere gönderdik. Ne haber alıyoruz ne de kimse bize bilgi veriyor. Medyadan izlediğimiz kadarıyla vatandaşların erlere saldırdığını gördük. Biz de bu olaya karşıyız. Benim oğlum emir altıdır. Komutandan gelen emirleri bekliyor. Komutan ne dese onu yapar. Telefonda ısrarla nereye götürüldüklerini sorduğumda bilmediğini söyledi zaten.

Oğlundan haber alabilmek için yetkililerden yardım talep eden Kılıç, "Zaten biz FETö'ye karşıyız. Bu olayı kınıyoruz. Devlet içinde devlet mi olur? Oğlumuzu askere gönderip devlete teslim ettik. Şu an hiçbir haber alamıyorum. Medyada erlere işkence edildiğini görüyoruz. Tedirginiz, endişeliyiz, bize haber versinler. Sağ mıdır ölü müdür bilmiyoruz." şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler