Siirt Valisi, yaşananlar hakkında vatandaşları bilgilendirdi

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Güres Caddesindeki esnafları ziyaret ederek, kentte yaşanan olaylar hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Siirt'in Güres Caddesindeki esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, kentte yaşanan olaylar hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Vali Tutulmaz, kentte misafir olan Şırnak'lı ailelerle de görüşerek, sorun ve taleplerini dinledi.

Vali Tutulmaz'a ziyaretinde, 3. Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Sedat özkoç, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halidun Eren ve İl Emniyet Müdürü Metin özkan eşlik etti.

Güres Caddesi'nde çay bahçesinde Siirtlilerle bir araya gelen Vali Tutulmaz, darbe girişiminin olduğu gecede, Valiliği basmaya gelen askerlere emri verenlerin tutuklandığını belirtti.

Askeriye içerisindeki herkesin darbeyi desteklemediğini vurgulayan Vali Tutulmaz, "O küçük bir hain gurubun oyunudur. Askerimiz, polisimiz çoğunlukla mutlak surette vatansever insanlardır, demokrasiye gönül vermiş insanlardır. Bütüncül bir bakışla bakmamak lazımdır. O gün oraya kim geldiyse, onların listesi savcılıkta. Savcılık inceleyecek, adli yönü bizi aşar. Başsavcımız, diğer savcılarımız konuları inceliyorlar, suçlu gördüklerini içeri atıyorlar, şu ana kadar 6 tanesi içeride. Ama tabi bundan sonraki bölümde emirle yapıldığı için iş biraz daha ne olduğunu bilmeden yapanlar var tabi adli teşkilat ne derse hepimiz kabul edeceğiz. Bu işi planyanlar bu işe emir verenler şu anda içerideler."dedi.

"Hainler her yerde haindir"

"Polis de bizim, asker de bizim" diyen Vali Tutulmaz, konuşmasını devamında şu ifadelere yer verdi:

Biz kamu kurumları olarak Allah'ın izniyle önemli olanları aştık. Şu anda ilimizde önemli bir sıkıntı yok. Ama altlarda buna destek verenler var, araştırılacak. Bugün, önümüzdeki dönem biz hep beraber aynı amaçla buradayız. öncelikle sizlere hizmet etmek, burada terörle mücadele etmek, burada bulunmak. Dolayısıyla biz bunu da, kardeşlik, bir sevgi saygı çerçevesi içinde yapacağız ondan şüpheniz olmasın. İlk gün söylediğim gibi asker de bizim, polis de bizim. Hainler var, polisin içinde de var, askerin içinde de var ama içinde hain var diye toptan polis kötüdür, toptan asker kötüdür, böyle bir şey yok. Hainler her yerde haindir. Polis de olsa, asker de olsa, sivil memur da olsa, sıradan vatandaş da olsa fark etmez.

Vali sokağa çıkma yasağını olduğu bölge ile ilgili bilgi verdi

Vali Tutulmaz, konuşmasının sonunda Siirt'te sokağa çıkma yasağının olduğu bölge ile ilgili bilgi vererek, "Bölgede yaşanan olaydan sonra bir tedbir almamız gerekiyordu. Şükürler olsun tedbir aldık. Tedbirin karşılığında da tabi o bölgede bulunan bazı araçların çekilmesiyle, bir de bizim kararlı olduğumuzu terör örgütü görünce bir ihtimal oradan bir çıkış oldu. Bu yönde haberler aldık, bunu teyit ettirmeye çalışıyoruz. O bölgeye giren sivil vatandaşlarımız böyle bir şeyin olmadığını söylüyor. İstihbarat birimlerimiz de biraz daha işin üzerinde olacak. Bir de o bölgeleri sivil vatandaşlarımıza açtığımızda şimdi oraya döşenmiş bomba çubuğu olur patlar diye orayı tarama yapacağız. Yerlerde mayın, bomba çubuğu yapacağız ondan sonra inşallah bugün bir çözüm bulmaya çalışacağız." ifadelerini kullandı.

"Bu büyük musibet, büyük hayır olacak"

Ardından yaşanan darbe girişimi ile ilgili olarak İl Emniyet Müdürü Metin özkan, "Herkes eskisi gibi zannetti. Biz biraz polisin üzerine gidersek bunlar evine çekilir zannettiler. 80'de falan öyleydi. Bunlar zaten asker değil. Bunları temizlemekte hala uğraşıyoruz. Allah'ın izniyle bu büyük musibet büyük hayır olacak. Biz lokomatif trendik, şimdi hızlı trene geçtik." diye konuştu.

"Darbe girişimi bir akıl tutulmasıdır"

Darbe girişimini akıl tutulması olarak değerlendiren 3. Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Sedat özkoç ise, "Askeri personele güvenin, şu elbiseye güvenin, biz buraya sizin için geldik, sizin için buradayız. Sizin gibi anne ve babaların çocukları bunlar, biz de onların çocuklarıyız. O insanların arasında ters düşünceleri olanları, sakın ha sakın askeri personel olarak düşünmeyin. Onlar bizim içimizde haindir, hepsinin de inşallah Allah belasını verecek. Hepimiz Peygamber ocağından geldik, hepiniz askerlik yapıyorsunuz, hepimizin çoluğu çocuğu var, orda böyle bir şey var mı imkanı yok. Askere emir verirsin, git şuradan şunu geçirme dedin mi, hadi yapma, emir demiri keser, bizde böyle. Ama bu anlaşılan bir şey değil, bir akıl tutulmasıdır." dedi. (M.Sait Çelik – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler