Kızılay Meydanı’nın ismi değişti

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Kızılay Meydanı’nın isminin “15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı” olarak değiştirme kararı aldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Kızılay Meydanı'nın ismi, "15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı" olarak değiştirilme kararı alındı. Kararda ayrıca Genelkurmay Kavşağı, "15 Temmuz Şehitler Meydanı" olarak değişirken, Şehit Astsubay ömer Halisdemir'in ismi de İrfan Baştuğ Caddesi'ne verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Melih Gökçek başkanlığında, darbe girişiminin ardından ilk kez toplanan Büyükşehir Belediye Meclisinde 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bazı kararlar alındı.

Toplantıda, Ankara'nın önemli caddelerinden 27 Mayıs 1960 askeri darbesine katılan Tuğgeneral İrfan Baştuğ'un adını taşıyan cadde, bulvar yapılarak darbeci generallerden Semih Terzi'yi alnından vurarak öldüren ardından katledilen Astsubay ömer Halisdemir'in ismiyle değiştirildi.

Kızılay Meydanı'na ise "15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı" adı verildi.

Gülen Caddesi'nin ise Fethullah Gülen'in adını çağrıştırdığı için değiştirilerek "Güldalı Caddesi" olarak değiştirilmesine de karar verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler