Türkiye-İsrail anlaşması kabul edildi

Mavi Marmara saldırısında katledilenler için ailelere ödenecek tazminata ilişkin kanun tasarısı TBMM’de kabul edildi. Tasarının yürürlüğe girmesiyle İsrail’e açılan tüm davalar düşmüş olacak.

Türkiye ile İsrail arasında "Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı" TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Buna göre İsrail, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırı nedeniyle katledilenlerin ailelerine 20 milyon dolar ödeme yapacak. İsrail'in bu parayı defaten, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra 25 gün içinde ödemesi gerekiyor.

Meblağın dağıtımı sınırlandırılmış olarak Türkiye'nin yetkisinde olacak ve bu konuda İsrail için herhangi bir sorumluluk doğmayacak.

İsrail'e açılan davalar düşecek

Anlaşma, İsrail askerlerinin Türkiye'de açılan ve açılacak davalardan muaf tutulmasının sağlanmasını içeriyor.

Türkiye ve İsrail, diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri ve bu anlayışın, taraflardan herhangi birinin veya taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacağı hususlarında mutabık kaldı.

Her halükarda bu anlaşma, İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından Mavi Marmara saldırısıyla ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacak. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler