AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Gaziantep saldırısında HDP il örgütünün ambulanslardan önce olay yerine koşmasının bu olaya hazırlıklı oldukları yönünde bir takım işaretler verdiğine dikkat çekti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, AK Parti MYK toplantısının ardından Gaziantep'te bir düğüne yapılan canlı bomba saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.

Aktay, HDP il örgütünün olay olur olmaz ambulanslardan önce olay yerine koşmasının bu olaya hazırlıklı oldukları yönünde bir takım işaretler verdiğine dikkat çekerek HDP'li milletvekilleri ile başka illerden otobüslerle getirilen insanlar cenaze ortamını miting ortamına çevirmeye çalıştıklarını ve olayı provoke etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarını da başsağlığı dileyen Aktay, olay neticesinde yaralananların tedavileri devam edildiğini ifade ederek kendilerine şifa temennisinde bulundu.

HDP'lilerin saldırıdan faydalanmaya çalıştığını belirten Aktay, "Biz, bir düğün ortamını bir katliam ortamına dönüştüren alçaklık ve onun neticesinde kıyılan canların, yaralanan canların tedavilerinin telaşı içerisindeydik. O esnada ne yazık ki HDP'lilerin, ‘böyle bir olaydan nasıl bir fayda elde edebiliriz'in telaşı içerisine girmiş olduklarını gördük. Bu bizi fevkalade üzmüştür. ‘Bari bu ortamda yapmayın' diye içimizden geçirdik." dedi.

Aktay, "Burada ölen canlar hepimizin canlarıdır. ölen canların kimliği hiç önemli değil. Terörün kimliği de hiç önemli değil. Terör kimden gelirse gelsin lanetlenecek bir olaydır. Kime karşı yapılırsa yapılsın, kurbanları masumdur. Biz kurbanları masum olarak görüyoruz, bizden olarak görüyoruz, onları kendi canlarımız olarak görüyoruz. Biz canına kıyılan mazlumların, terör kurbanlarının ne kimliklerine, ne dinine, ne mezhebine asla bakmadık, bakmayacağız. Bugün Şanlıurfa'da yine menfur terör saldırıları karşısında yine canlarımız gitti." diye konuştu.

ölümlerin siyasi istismar konusu haline geldiğini, bunun acılarını daha da arttırdığını söyleyen Aktay, "Yiten canlarımızın etnik kimliğinin, kültürünün, mezhebinin, siyasi görüşünün en olduğuna asla bakmadık, bakmayacağız. Bizim bu ülkede 79 milyon vatandaşımız var; ölen her can bizim canımızdır. Ne yazık ki, bu ölümlerin bu şekilde siyasi bir istismar konusu haline gelmiş olması acımızı daha da arttırmıştır. Terör saldırılarında ölen herkes bizim evlatlarımızdır. Bu evlatlar arasında özellikle ölüm esnasında ayrım yapıyor olmak iğrençliğin daniskasıdır." ifadelerini kullandı.

HDP'nin, halk tarafından topyekün reddedildiğini, bunun neticesinde kendilerinin, daralan alanda yeni alanlar oluşturmaya çalıştığını dile getiren Aktay, "Bulabildikleri alanın böyle alanlar olması çok acıdır. ölümler üzerinden kendilerine böyle alanlar açmaya çalışmaları, her şeyden önce kendilerine bir fayda sağlamayacaktır." dedi.

"HDP'liler cenaze ortamını olayı provoke etmeye çalıştılar"

Saldırıya ilişkin IŞİD'le ilgili bir tespitin olmadığını ifade eden Aktay, "Bazen PKK'nın, DAEŞ'in, PYD'nin işine gelen bir eylem DAEŞ'çi unsurlara ihale edilebiliyor. Görünürde DAEŞ yapmış oluyor ama PKK'nın işine gelen bir eylem oluyor. Bu olay henüz karanlık. Bulgular ve olayın yapılış mahiyeti, sonradan cenaze ortamında olayın provoke edilmesi için HDP'li milletvekilleri ile başka illerden otobüslerle getirilen insanlar ne yazık ki cenaze ortamını miting ortamına çevirmeye çalıştı ve olayı provoke etmeye çalıştılar." diye belirtti.

Aktay, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu da net bir şekilde görüldü. Olay olur olmaz hemen HDP örgütünün oraya koşması sanki olaya hazırlıklı oldukları gibi bir takım işaretler veriyor. Olay bütün boyutlarıyla araştırılmaya çalışılmaktadır. Hiçbir şey karanlıkta kalmayacaktır. Şuna herkes emin olmalı ki DAEŞ ile PKK arasında hiçbir fark yoktur. DAEŞ'in ipini biraz takip ettiğinde öbür ucunda PKK çıkmaktadır, başka bir ucunda FETö çıkmaktadır, başka bir ucunda başka örgütler çıkmaktadır. Terör örgütlerinin kimliği yok, biz terör örgütlerinin arasında bir fark görmüyoruz." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler