YPG ile beraber olan 3 ABD vatandaşı Menbic’teki çatışmada öldürüldükten sonra cenazeleri Süleymaniye’deki ABD’li yetkililere teslim edildi.

PKK'nin Suriye'deki kolu YPG ile beraber olan 3 ABD'li, Menbic'de girdikleri çatışmada öldükten sonra Kürdistan bölgesinin Süleymaniye kentine getirildi. Burada ABD Konsolosluğunun temsilcileri tarafından törenle teslim alınan cenazeler ülkelerine gönderildi.

Pazartesi günü Sêmalka sınır kapısından getirilen ABD'lilerle ilgili Rudaw'a konuşan Peşhabur Sınır Kapısı Müdürü Şevket Berbuhari, Menbic'te öldürülen Jordaan Andrew, Well Savage ve Levi Jonson adlı ABD vatandaşı YPG'lilerin cenazelerinin ABD Erbil Başkonsolosluğu'nun temsilcisinin hazır bulduğu bir törenle teslim edildiğini söyledi. Cenazeler, Süleymaniye Havalimanı'ndan ABD'ye gönderildi.

ABD'lilerin IŞİD ile girdikleri çatışmada öldükleri söylenirken başka bir iddiaya göre ise Türkiye'nin Cerablus operasyonu sonrası Fırat'ın doğusuna geçmeyen YPG'lilerin öSO'yla girdikleri çatışmada öldürüldükleri belirtildi.

ABD ordusunun hava desteğiyle hareket eden PKK'nin Suriye kolu YPG saflarında çok sayıda ABD'li paralı asker ile CIA ajanın olduğu da biliniyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler