Güvenlik noktalarında uzun süren kontroller halkı mağdur ediyor

Şırnak’ın İdil ilçesi girişindeki güvenlik noktasında yapılan araç kontrolleri nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyor.

Sokağa çıkma yasağının kısmen devam ettiği Şırnak'ın İdil (Hezex) ilçesine gitmek isteyenler, uzun süre ilçe girişindeki güvenlik noktasında bekletildikten sonra ancak içeriye girebiliyorlar.

Şırnak ile ilçeleri; Cizre, Silopi ve İdil'de uzun süren çatışmalar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan bölge halkının sıkıntıları hâlâ giderilebilmiş değilken oluşturulan güvenlik noktalarındaki uzun süren araç kontrolleri nedeniyle vatandaşlar saatlerce yollarda beklemek zorunda kalıyor.

Araç kuyruğundaki hastalar ambulanslarla hastane götürülüyor

özellikle ihtiyaçlarını karşılamak için köylerden İdil'e gelmek isteyen vatandaşlar, ilçe girişindeki güvenlik noktasında çok ağır bir şekilde araç kontrollerinin yapılması nedeniyle uzun kuyruklarda mağdur oluyor. İlçeye hastaneye gitmek isteyen hastalar yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki kuyrukta beklemek zorunda kalırken, durumu acil olanlar ise araç kuyruğuna gelen ambulanslarla hastaneye ulaştırılmaya çalışılıyor.

Araç kontrolleri ağır aksak yapılıyor

Güneşin altında, hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı zaman diliminde saatlerce bekletilmelerine tepki gösteren bölge halkı, güvenlik noktalarındaki görevlilerin yetersiz oluşu ve aramaların çok ağır yapılması nedeniyle ilçeye ulaşmakta zorluk çektiklerini, kimi zaman da işlerini göremeden köylerine geri dönmek zorunda kaldıklarını söylediler.

Güvenlik tedbirleri çileye dönüşmemeli

Bölgede var olan süreçten kaygılı olan vatandaşlar, mikrofonlara konuşmaktan çekinirken, özellikle yetkililere çağrıda bulunarak bu gibi mağduriyetlerin giderilmesini istediler.

Güvenlik noktalarıyla alınan tedbirleri anladıklarını belirten vatandaşlar, bu durumun halk için çileye dönüştürülmemesi gerektiğini söylediler. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler