A A A

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -5

Eklenme : 2016-09-21 15:11

HABER MERKEZİ - FETÖ/PDY mensubu polis, savcı ve hâkimlerin tasfiyesiyle beraber yargı eliyle işlenen hukuk cinayetleri gündemdeki yerini korurken bu cinayetler arasındaki çifte standartlar da sürüyor.

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -5

Ergenekon ve Balyoz gibi Kemalist ulusalcı kesimin yargılandığı kimi davalarda yargılanıp ağır cezalara mahkum olanlar yeniden yargılama yoluyla beraat ettirilirken, İslamî camialara yönelik FETö/PDY komploları ısrarla görmezden geliniyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından terör suçlamasıyla açığa alınan yargıçların ellerinden geçen ve adeta PKK ile işbirliği yapılarak açılan komplo davalarından biri de 2013 yılında Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübü üyesi öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirildi.

Bilge Gençlik Kulübü üyesi öğrenciler 2013 Nisan ayında Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Etkinliği düzenledikleri için dönemin bazı BDP milletvekillerinin de provokasyonuyla PKK tarafından saldırıya uğradı. Bazı üyeleri ağır yaralanan Bilge Gençlik Kulübü, PKK saldırısının ardından FETö/PDY komplosuna maruz kalarak mağdur edildi. Resmi izinlerle düzenlemek istedikleri Kutlu Doğum etkinliği dolayısıyla saldırıya maruz kalan öğrenciler açılan komplo ürünü davayla mahkûm edildi.

Cezalara imza atan mahkeme başkanı Ali Girgin (40141) daha sonra FETö/PDY'den tutuklanırken üye Abullah Karamete (150972) aynı gerekçeyle açığa alındı. öğrencilere operasyon düzenleyen birçok polisin de daha sonra açığa alındığı davada ceza verilen öğrencilerin mağduriyeti devam ediyor.

"Verilen cezalar hukuka aykırıdır"

Bilge Gençlik Kulübü üyelerine verilen cezaların hiçbir delile dayanmadığını belirten HÜR DER Başkanı Av. Şaban Dalgın, mahkeme üyelerinden bir tanesinin olayda suç unsuru bulunmadığına yönelik muhalefet şerhine rağmen başkan ve diğer üyenin oy çokluğuyla ceza verdiğine dikkat çekmişti. 15 Temmuz sonrası ceza kararı alan heyet üyesi 3 hâkimden 2'sinin FETö/PDY'den terörist suçlamasıyla açığa alınması alınan kararın şaibeli olduğunu da ortaya koyuyordu.

PKK'liler saldırdı polis izledi

Bilge Gençlik Kulübü üyesi öğrencilere yönelik komplo PKK'lilerin saldırılarıyla başladı. Rektörlükten alınan izinle 2013 Nisan ayında Kutlu Doğum Etkinliği için çalışmalarını sürdüren kulüp üyesi öğrenciler, kampüs alanında çok defa saldırıya uğramalarına rağmen sağduyulu davranarak olayların büyümesini önlemişti.

Son olarak Mimarlık Fakültesi kantininde Kutlu Doğum Programı için afiş asan Bilge Gençlik Kulübü üyeleri güvenlik kameralarının kayıtlarında da görüldüğü gibi PKK'li grubun saldırısına uğradı. Kameralara yansıyan görüntülerde kendilerini savunarak bina dışına çıkan Bilge Gençlik Kulübü üyeleri olayların büyümemesi için oradan ayrılıyor. Ancak gerginliğin devam ettiği üniversitede Diyarbakır Emniyetinden hiçbir polis bulunmazken Batman Çevik Kuvvetine ait bir TOMA ve Batman Emniyetine ait araçların bulunduğu dikkat çekiyordu.

Diyarbakır polisi saldırıdan 2 saat sonra olay yerine geliyor

Daha sonra toplanarak saldırıya geçen (emniyet kaynaklarına göre 500-800 kişi) PKK'liler, yaklaşık 30 kişilik Bilge Gençlik Kulübü üyesini linç etmek istiyor. PKK'li grubun ölüm kastıyla geldiğini gören kulüp üyeleri kendilerini savunarak saldırıyı püskürtüyor. Ancak yaklaşık 2 saat süren gerginlik ve saldırılar sırasında olay yerinde hiçbir polisin olmaması dikkat çekiyor. Polisin, Bilge Gençlik Kulübü üyelerinin saldırıları püskürtmelerinden sonra olay yerine gelmesi emniyet içinde birilerinin olayların daha da büyümesini hatta bazı ölümlerin olmasını beklediğine işaret ediyordu.

"Batman Emniyeti olayları önceden nasıl bildi?"

Olayların yaşandığı günlerde yaptığı açıklamayla oynan oyuna dikkat çeken mağdur avukatlarından Abdulgani Orhan, şu dikkat çekici ifadeleri kullanmıştı:

"Olaylar çıkmadan önce Batman Emniyeti olaydan haberdarmış gibi hareket ediliyordu. Bir kavga yaşanacak kalabalık grup, küçük grubu dağıtacak çarşıya kadar yürüyüş yapılacak ve çarşıda dindar esnafa saldırılar düzenlenerek olaylar üniversite dışına yansıtılacak gibi bir hava vardı. İşin asıl garip tarafı ise Batman Emniyeti üniversiteye konuşlanmışken, Diyarbakır Emniyeti ise dindar esnaflara saldırı yapılacakmış gibi şehrin içinde bekleyerek adeta olayların üniversite dışına çıkmasını bekliyordu."

Polis: Biz PKK'lilerin Dicle Nehrine dökülmesini engelledik

Bilge Gençlik Kulübü üyesi öğrencilerin oynanmak istenen bu kirli oyunu bozduklarını ifade eden Orhan, "30'a yakın dindar genç bu hesabı bozuyor. Geriye dönüp o kalabalığı püskürtmesi, Eğitim Fakültesinin içerisinde onları sıkıştırmaları, bu planı değiştiriyor. Planın değişmiş olduğunu gören Diyarbakır Emniyeti yangından mal kaçırırcasına Diyarbakır'ın merkezini terk edip üniversiteye koşup gelmiştir. Bir polisin, 'Biz üniversiteye yetişmeseydik PKK'li olan grubu, küçük grup Dicle Nehrine dökecekti. Biz PKK'lilerin Dicle Nehrine dökülmesini bir anlamda engellemiş olduk.' Söylemleri, kirli senaryoları tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermekte." demişti.

Oyunu bozan öğrenciler FETö/PDY komplosuyla mahkûm edildi

15 Temmuz sonrası FETö/PDY-PKK işbirliğiyle hazırlandığı anlaşılan oyunun bozulması üzerine yargı içindeki unsurlarıyla harekete geçen FETö/PDY, oyunu bozan Bilge Gençlik Kulübü öğrencilerini "yasadışı örgüt adına hareket ediyor" suçlamasıyla mahkeme önüne çıkardı. Ancak mahkeme boyunca bu suçlamayı ispatlayıcı delil ortaya konamazken rektörlükten alınan izinle yapılmak istenen Kutlu Doğum Etkinliği ve bu etkinlik için afiş asma ve bildiri dağıtma suç olarak gösterildi. Mahkeme heyeti, davada yeterli delil bulamamış olacak ki, öğrencilere bir de izinsiz gösteri yapmaktan ceza verdi. Oysa bu ceza bile hukuki olarak sorunluydu. Çünkü PKK saldırılarından kurtulan öğrenciler yeni bir saldırıya uğramamak için topluca olay yerinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

PKK saldırısında yaralanan öğrencileri de açılan davaya dâhil eden FETö/PDY unsurları, bununla da yetinmeyerek yaralı arkadaşlarını görmeye giden öğrencileri de 'Yaralıların arkadaşı' diye gözaltına aldırdı.

Savcı beraat istedi, hâkim ceza verdi

Savcının beraat istemesine rağmen müvekkillerine ceza verildiğini ifade eden Orhan, "Yasada, toplantı gösteri yürüyüşüne muhalefet etmek için toplu bir şekilde toplanmaları, Polisin kamera kayıtları önünde yasal bir şekilde ihtarda bulunması, ihtara rağmen belli bir makul sürenin geçmesi, makul süre geçtiği halde bu grubun direnmesi ve dağılmamakta ısrar etmesi şartı aranmaktadır. Ama kayıtlara baktığımızda Bilge Gençlik Kulübü üyelerinin hiçbirinin bunları yapmadığı ortadadır. Mahkeme üyelerinden birisinin beraat etmeleri yönünde görüş bildirmesine rağmen, başkan ve bir tane üye ne hikmetse hukuka aykırı bir şekilde, hukuku ayaklar altına alarak ceza verdi." diyerek yaşanan hukuksuzluğu gözler önüne serdi.

Komplo mağduru öğrenciler adalet bekliyor

15 Temmuz'la başlayan süreçte yaşadıkları haksızlıkların FETö/PDY komplosu olduğunun ortaya çıktığını belirten mağdur öğrenciler, terör örgütü üyesi olmakla yargılanan hâkimlerin verdiği kararların geçersiz sayılarak haklarındaki mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasını bekliyor. öğrenciler ayrıca adı geçen FETö/PDY hâkimleriyle beraber açığa alınan polislerden Dicle Üniversitesi olaylarında ihmali olanların da yargı önüne çıkarılarak hesap vermelerini istiyorlar. (Fırat Arslan- İLKHA)FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -4
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -4

Türkiye’de İslamî camiaların 28 Şubatçılar eliyle acı ve mağduriyetlere gark olması gerçek manada görülmediği gibi, FETÖ/PDY’nin kumpasları sonucu yaşanan mağduriyetler de görmezden geliniyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -3
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -3

Son günlerde gündemden düşmeyen FETÖ mağdurlarıyla ilgili haberler dünden bugüne yaşanan hukuksuzlukların boyutunu ortaya koyarken, mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin yetkili mercilerin adım atmaması ise kamu vicdanını yaralıyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -2
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -2

15 Temmuz süreciyle dünden bugüne FETÖ tarafından işlenen cürümlerin net bir şekilde deşifre olması ve bunların cesurca konuşulmaya başlandığı bir dönemde, büyük mağduriyet yaşamış İslamî kesimlerin görmezden gelinmesi kamuoyunu rahatsız ediyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -1
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -1

15 Temmuz darbe sürecine kadar sayısız kumpaslar kuran FETÖ/PDY, en büyük mağduriyetleri de İslamî camialara yaşattı. Komplolarla açılan davaların yargıçları terörist olarak tutuklanırken mağdur edilen binlerce kişi ise cezaevlerinde adalet bekliyor....

18 yıldır kayıp olan Soysal'ın katili polis mi?
18 yıldır kayıp olan Soysal'ın katili polis mi?

Batman’da 1998 yılında kaçırılarak katledilen Cevzet Soysal'ın polis tarafından katledildiği ortaya çıktı. İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un yeni çıkan İN isimli kitabında yer alan bilgilere göre, Soysal'ı Fethullah Gülen yapısına bağlı polisler tarafından kaçırarak katledildiği iddia edildi....

Cevzet Soysal’ın oğlu suç duyurusunda bulundu
Cevzet Soysal’ın oğlu suç duyurusunda bulundu

Batman’da 16 yıl önce kaçırılıp işkenceyle katledilen Cevzet Soysal’ın oğlu Mücahit Soysal, babasını katleden polisler hakkında suç duyurusunda bulundu....

Cevzet Soysal'ı kaçıran polisler, O'nu  da kaçırmış
Cevzet Soysal'ı kaçıran polisler, O'nu da kaçırmış

Cevzet Soysal'ın ardından polisin kumpaslarından her gün bir yenisi ortaya çıkıyor. Batman’da 1999 yılında polis tarafından kaçırıldığı ortaya çıkan Kazım Uysal, kendisine yaşatılan zulmü İlke Haber Ajansı’na anlattı....

Paralel yapının kumpası ile müebbet hapse mahkûm oldu
Paralel yapının kumpası ile müebbet hapse mahkûm oldu

Bundan 16 yıl önce evinin önünden “paralelci polisler” tarafından kaçırılarak çeşitli işkencelerden geçirilen ve ardından kendisine ait olmayan bir imzanın altında olduğu ifade tutanağıyla tutuklanan Faruk Afşin, adaletin tecelli etmesini bekliyor....

Paralel yapı mağduru Faruk Afşin’in ailesi konuştu
Paralel yapı mağduru Faruk Afşin’in ailesi konuştu

Paralel yapı polisleri tarafından kaçırılarak çeşitli işkencelerden geçirilen ve ardından kendisine ait olmayan bir imzanın altında olduğu ifade tutanağıyla tutuklanıp müebbet hapse mahkûm olan Faruk Afşin’in ailesi 17 yıllık zulüm sürecini anlattı....

Cevzet Soysal’ın çocukları adalet bekliyor
Cevzet Soysal’ın çocukları adalet bekliyor

Batman’da 17 yıl önce polis tarafından kaçırılarak katledildiği ortaya çıkan Cevzet Soysal’ın çocukları, bir an önce kemikleri dahi olsa babalarının bulunması için harekete geçilmesini istedi....

'Cevzet Soysal’ı kaçıran yapı beni de kaçırdı'
'Cevzet Soysal’ı kaçıran yapı beni de kaçırdı'

Batman'da 1998 yılında kaçırılan Cevzet Soysal'ın polis tarafından katledildiğinin ortaya çıkmasının ardından o dönemde aynı polisler tarafından kaçırıldığı ortaya çıkan Hüseyin Olam, yaşadığı zulmü İlke Haber Ajansı’na anlattı....

"Babalarımıza ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcıları cezaevindeler"

İslami hizmetlerinden dolayı cezaevine konulan 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının çocukları, babalarına ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcılarının şu an cezaevinde olduğunu söylediler....

“Haydar Meriç cinayeti çözüldü ama babam hâlâ kayıp”
“Haydar Meriç cinayeti çözüldü ama babam hâlâ kayıp”

Babasının 18 yıl önce polis tarafından kaçırılarak katledildiği alana giden Mücahit Soysal, gazeteci Haydar Meriç cinayetinin üzerine gidildiği gibi babasının da cinayet olayının aydınlatılmasını istedi....

28 Şubat ve FETÖ Mağdurlarının çocukları seslerini duyurmaya çalışıyor
28 Şubat ve FETÖ Mağdurlarının çocukları seslerini duyurmaya çalışıyor

28 Şubat ve FETÖ'nün çeşitli kumpasları sonucu yıllardır cezaevinde bulunan mahkûmların çocukları, eşleri ve anneleri seslerini duyurmaya çalışıyor....

“Af değil yeniden yargılanma istiyoruz”
“Af değil yeniden yargılanma istiyoruz”

Derin ve paralel devletlerin zulmüne maruz kalmış İslami kimlikli mahkûmların aileleri yaptıkları basın açıklamasıyla, yaşadıkları mağduriyete artık son verilmesi gerektiğini belirttiler....

"Babalarımıza ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcıları cezaevindeler"

İslami hizmetlerinden dolayı cezaevine konulan 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının çocukları, babalarına ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcılarının şu an cezaevinde olduğunu söylediler....

“Af değil, lütuf değil, adalet istiyoruz”
“Af değil, lütuf değil, adalet istiyoruz”

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelen 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının aileleri düzenlemiş oldukları basın açıklaması ile çeşitli kumpaslar sonucu mahkûm edilen yakınları için yeniden yargılanma talebini yenilediler....

“Babalarımıza kumpas kuranlar bizi babasızlığa mahkûm ettiler”
“Babalarımıza kumpas kuranlar bizi babasızlığa mahkûm ettiler”

28 Şubat darbecileri ve FETÖ'nün çeşitli kumpasları sonucu yıllardır cezaevinde bulunan mahkûmların çocukları, sadece babalarının değil, kendilerinin de hayatlarının çaldığını belirterek, adil bir yargılama talebinde bulundular....

Oğlu FETÖ mağduru annenin 'adalet' beklentisi
Oğlu FETÖ mağduru annenin 'adalet' beklentisi

FETÖ/PDY'nin kumpasları sonucu 17 yaşındayken cezaevine konulan Hüseyin Günay'ın yaşlı annesi, yeniden yargılanma talebinde bulundu....

“Oğlum ‘Beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır’ diyordu”
“Oğlum ‘Beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır’ diyordu”

Mustazaf-Der Kâhta Şubesine üye iken oğlu Mustafa Yetiş’in İslamî hizmetlerinden dolayı tutuklandığını söyleyen Anne Yetiş, oğlunun “Anne beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır” dediğini aktararak paralel yapının kumpaslarına dikkat çekti....

Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-1
Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-1

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin ardından, paralel yapının geçmiş yıllarda neden olduğu mağduriyetler tekrar gündeme geldi....

Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-2
Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-2

Adıyaman Vahdet-Der kumpasında paralel yapı tarafından cezaevine konulan birçoğu daha üniversite öğrencisi olan mağdurların aileleri, yıllardır sebepsiz yere cezaevlerine konulan gencecik çocuklarının bir an önce bırakılmasını istiyor....

“Darbe girişiminden sonra Ubeydullah Durna olayında kuşkularımız güçlendi”
“Darbe girişiminden sonra Ubeydullah Durna olayında kuşkularımız güçlendi”

Avukat M. Mehdi Oğuz, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK’liler tarafından katledilen Ubeydullah Durna olayının sümen altı edildiği kuşkularının, darbe girişiminin ardından daha da arttığını söyledi....

“Mustazaf-Der’in kapatılması sürecinde hukuksuzluklar yaşandı”
“Mustazaf-Der’in kapatılması sürecinde hukuksuzluklar yaşandı”

Mustazaf-Der'in kapatılmasının dördüncü yılı nedeniyle değerlendirmelerde bulunan dava avukatı Abdulgani Orhan, derneğe yönelik saldırı ve sindirme olaylarına değinerek, Türkiye’de hukukun ayaklar altına alındığını gösteren delillerden birinin ‘Mustazaf-Der Dosyası’ olduğunu belirtti....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

2017-06-28 14:49:47

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

TÜM HABERLER

Batman’da "inşaat ve tarım" fuarı düzenlenecek

​Batman’da "1. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı" ile "1. İnşaat, Mobilya ve Dekorasyon Fuarı" yapılacağı bildirildi.

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Muş'ta bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı

​Muş'ta bomba ve el yapımı patlayıcı düzeneği alan bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı, PKK'liye yardım yataklık yapan 6 şüpheli gözaltına alındı.

"Ümmet birlik olmadığı sürece Müslüman kanı akmaya devam edecektir"

​Siyonist terör rejimi İsrail’in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatıp, Müslümanları katledilmesine tepki gösteren HÜDA PAR Derik İlçe Başkanı, İslam ümmetinin birlik olamadığı müddetçe Müslümanların kanının akmaya devam edeceğini söyledi.

"Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda tüm imkânlarımızı seferber edelim"

HÜDA PAR GİK Üyesi Mahmut Kılınç, Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda bütün imkanların seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.
TÜM HABERLER