Eğitim müfredatında köklü bir değişime gidilmesi gerektiğini belirten Eğitim-Bir-Sen Esenler İlçe Başkanı Emin Balaman, okulların FETÖ’ ye bağlı yayın evlerinin bastığı kitaplardan tamamen arındırılması gerektiğine dikkat çekti.

Doğu ve Güneydoğu bölgesi başta olmak üzere, FETö ve PKK'ya bağlı öğretmenlerin açığa alınması ve görevden uzaklaştırılmasıyla ilgilide açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Esenler İlçe Başkanı Emin Balaman, bu süreçte devletin terör örgütleriyle bağlantısı olan öğretmenleri tespit etmesini ve bu öğretmenlerin eğitim alanlarından uzaklaştırılması gerektiğini söyledi.

"Eğitim bizim en önemli davamız"

Bu yılki eğitim ve öğretim yılının başlamasından sonra, okullarda FETö ‘ ye bağlı yayınevlerinin bastığı kitapların kaldırılması gerektiğini vurgulayan Emin Balaman, bir milletin kültürünün ve geleneklerinin eğitimle devam ettiğini belirtti.
Balaman, "Bu yılki müfredatı incelediğimizde, Eğitim-Bir-Sen olarak geçmişten beri, köklü değişiklerin yapılmasından yanayız. 15 Temmuz'da bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı ülkemiz. Bu darbeye ön ayak olmuş, FETö denilen grubun birçok yayınevleri, kitapları, dernekleri var. Dolayısıyla müfredattan bunların temizlenmesi gerek. Devlet bu konuda okullar açılmadan önce bu konuları ön plana aldı ve şuan birçok kitap yeniden basıldı. Yeni müfredata, FETö denilen örgütün gruba ait yayınevlerinin hiçbir baskı veya bunlarla ilgili herhangi bir yönlendirme olmayacak. Çünkü öğrenciler bu kitaplardan istifade ederken, herhangi bir şekilde bunların tuzaklarına düşmemesi gerekiyor. Eğitim bizim en önemli davamız. Bir milletin kültürü, gelenekleri eğitimle devam ediyor. Dolayısıyla bunu devam ettirirken öğrencilerimizi bu tuzaklardan korumalı ve milli, manevi değerlerine bağlı bir nesil yetiştirmek için uğraşmamız gerekiyor." ifadelerini kulandı.

"Terörist öğretmen istemiyoruz"

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETö ve PKK'yle ilişkili öğretmenlerin açığa alındığını ve görevden ihraç edildiğini belirten Emin Balaman, okullarda bu örgütlere bağlı öğretmenlerin olmaması gerektiğini, hiç bir öğretmenin ise öğrenciyi yetiştirirken kendi ideolojisine göre yetiştirmemesi gerektiğini vurguladı.

Balaman "15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlayan süreçte, 28 bine yakın öğretmen açığa alındı ve meslekten ihraç edildi. Daha sonra ise PKK ile bağlantısı olduğu öne sürülen, 11 bine yakın öğretmen açığa alındı. Sendika olarak tavrımız şu; ‘öğretmen terörist olamaz, terörist öğretmen istemiyoruz.' Dolayısıyla hangi örgüte bağlı olursa olsun, ana kaynağı insan olan, insanla uğraşan bir meslektir öğretmenlik. İnsanı yetiştirirken de kendi ideolojisine göre yetiştirmemelidir." şeklinde konuştu.
"Bu süreçte masum insanlar zarar görmemeli"
FETö ve PKK'yle bağlantılı öğretmenler görevlerden alındığında bunlarla bağlantılı olmayan öğretmenlerin bu durumdan dolayı zarar görmemesi gerektiğini ifade eden Emin Balaman, devletin bu konuda titiz davranması gerektiğini belirtti. Balaman şöyle devam etti: "Açığa alınan öğretmenlerde şuna dikkat edilmesi gerekiyor. İnsanlar sadece sendikasından dolayı açığa alınmamalıdır. Sendikasından dolayı bu insanlara teröristtir diyemeyiz. Hainler devletin içinden ayıklanmalı yalnız tek bir masum dahi bu ayıklanmadan zarar görmemeli. Devlet bu süreçte bunları iyi incelemeli, araştırmalı, tespit etmeli ve daha sonra da bunlara savunma hakkı vermelidir. En azından savunma hakkı verilirse bu milletin vicdanında da rahatlama olur." dedi.

"Okullarda hala FETö ve PKK'lı öğretmenler var"

Balaman; "FETö ve PKK' ya bağlı öğretmenlerin, okullarda hala var olduklarından çeşitli izlenimlerle haberdar oluyoruz. Sosyal medyada bu öğretmenlerin, çeşitli örgütlere mensup giysileri ile paylaştıkları fotoğraflar var. Sosyal medya aracılığı ile bunlar tespit edilebilir. Onların düzenlediği eylemlere katılan öğretmenler var. Bunlar sadece o gün muhtemelen okullarından bir şekilde izin alarak gitmişlerdir. Devletin bunu tespit etmesinin çok da zor olmadığını düşünüyorum. Bu yollarla bu öğretmenler tespit edilip, bunlar hakkında inceleme yapılması gerekiyor." ifadelerini kulandı. (Ahmet Karakaş, Ahmet Kurt- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler