A A A

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -6

Eklenme : 2016-09-23 17:27

HABER MERKEZİ - Bir taraftan FETÖ/PDY kumpasları sonucu mahkûm edilmiş hayatlara dair her gün yaşanmış yeni bir trajik hikâye ortaya çıkarken, diğer taraftan da haksız ve hukuksuz uygulamalarla derdest edilenlerin yakınları seslerini duyurmaya çalışıyor.

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -6

Gerek 28 Şubatçıların gerekse de FETö/PDY'nin komplo ve kumpaslarıyla cezaevine konulan masum insanlar, adaletin tecelli edeceği günü beklerken aileleri ise mağduriyetlerini görmeyenlere seslerini duyurmaya çalışıyor.

İslami camialara yönelik sayısız komplo ve kumpaslara imza atan FETö/PDY'nin mağdur ettikleri arasında çokça gündeme gelmiş olan Elazığ İhya-Der dosyası da bulunuyor.

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından yapmış oldukları komplo ve kumpaslar daha net görülen FETö'nün hedefine aldığı Elazığ'da faaliyet yürüten İhya Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (İhya-Der) yönetici, üye ve gönüllülerinden oluşan ve aralarında engelli ile yaşlıların bulunduğu 18 kişi 2009 yılında FETö'nün kumpası sonucu 150 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

22 sanıklı dosyayı 8 aylık kısa bir sürede karara bağlayan Malatya özel Yetkili Ağır ceza Mahkemesi üyeleri verdikleri kararın ardından taltif edildi. Almış oldukları cezalar üzerine 12 kişi ailesini terk edip yurtdışına göç etmek zorunda kalırken, 6 kişi ise kumpas sonucu verilen cezalarının tamamını yatmak zorunda bırakıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan mahkeme üyelerinin karara bağlandığı dosya mağdurların başvurusu üzerine Yargıtay 16'ıncı Ceza Dairesi tarafından Mayıs ayında, sanıklar ve derneğin lehine karar verildi.

Yargıtay, dosyanın 'karar düzeltme yolu'yla düzeltmesine, yakalamaların kaldırılmasına, infazın durdurulmasına, tutuklu sanık varsa onların da serbest bırakılmasına karar vererek dosyayı Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Ekim ayında dosya yeniden ele alınacak.

FETö'nün kirli kumpaslarının kurbanı olan İhya-Der gönüllüsü Avukat Mahmut Şahin, yaşadıkları mağduriyeti İLKHA'ya anlattı.

FETö/PDY hakim ve savcılarının verdiği kararların talimat ile verildiğini dile getiren Şahin, 28 Şubat öncesi ve sonrasında yapılan yargılamaların yeniden yapılması, yeniden yargılama sürecinde cezaevinde bulunanlarının infazının durdurulması gerektiğini söyledi.

İhya-Der dosyasının kamuoyu tarafından bilinen bir dosya olduğunu söyleyen Şahin, "2009 yılının Nisan ayında İhya-Der mensupları, gönüllüleri bir operasyona tabi tutulmuş ve akabinde gözaltına alınarak çok haksız, hukuksuz bir yargılamaya tabi tutulmuşlardır. Bu operasyonda 22 kişi gözaltına alındı. Biz de özellikle 28 Şubat sürecinden itibaren İslami hassasiyetinden dolayı mağdur edilmiş olan birçok insanın avukatlığını yaptık. Operasyonun yapıldığı gün kendilerini şahsen tanıdığımız birkaç kişi telefon açarak polis tarafından gözaltına alındıklarını söylediler. Akabinde ben Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne gittim fakat Malatya özel Yetkili Ağır Ceza Mahkeme savcısının ‘Avukat Mahmut Şahin geldiğinde ifadelere girmesin, onun da bilgisine başvuracağım' şeklinde bir talimatıyla karşılaştım. Terörle mücadele şube müdürü bana bu bilgiyi verdikten sonra bu operasyonun bununla sınırlı olmayacağını anladım." dedi.

FETö savcısı Gazze ile dayanışma mitingini organize etmeyi suç unsuru saydı

Gözaltına alınan İhya-Der üye ve gönüllülerinin Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmesi ile kendisinin ifade vermek için soruşturma savcısının yanına gittiğini ifade eden Şahin, "Soruşturma savcısına ‘Neden ifademe başvuruyorsunuz?' şeklinde bir soru sormam üzerine bana ‘Sizin hakkınızda da bir takım suçlamalar var.' diye cevap verdi. Ben de ‘Buyurun hakkımızdaki haksız ve hukuka aykırı ne varsa sorun. Biz de cevap verelim' dedim. Soruşturma savcısının önümüze koymuş olduğu sözde suç unsuru Elazığ'da o dönem İsrail'in bombalamalarına karşı Gazze'ye yardım ve dayanışma anlamında yapılan mitingler ve yardım faaliyetleri konusunda oluşturulan bir komisyonda yer almamdı. Buna karşın ben de savcıya ‘Bu komisyon yaklaşık 40 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu bir komisyondur. İhya-Der de bu sivil toplum kuruluşlarından biridir. Ben de bu komisyonun içerisinde varım, doğrudur. Fakat yapılan faaliyet valilikten izin alınarak yapılmış, herhangi bir suç unsuru yok' dedim. Buna benzer birkaç soruyla da geçtikten sonra soruşturma savcısı bana ‘Polisin sizin hakkınızda başka söyledikleri var.' dedi. Ben de savcıya ‘Eğer polisin söylediklerini biz 2 hukukçu olarak konuşacaksak, hakikaten çok ayıp olur. Varsa bir suç unsuru siz sorun biz de ifademizi verelim.' diye cevap verdim." ifadelerini kullandı.

"22 kişilik dosyada 30 yaşlarında engelli bir bacımız ve bir de 55-60 yaşlarında teyzemiz vardı"

Şahin, Kendisinin avukat olduğundan dolayı gözaltına alınmadığını fakat gözaltına alınan 21 kişinin çeşitli mağduriyetler yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti:

"Aynı dosyada 21 kişi daha vardı. Bu 21 kişinin içerisinde 30 yaşlarında engelli bir bacımız ve bir tane de 55-60 yaşlarında teyzemiz vardı. Bunlara da yöneltilen suçlamalar aynı hedef doğrultusundaydı. Onlar da kermeslerde valilik makamına sunmuş oldukları dilekçelerde ismi geçen şahıslar ve İhya-Der'in bir takım gönüllüleri, başkan ve yönetim kurulundan oluşuyorlardı. Bu arkadaşların gözaltından sonra bir kısmı tutuklandı, bir kısmı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yargılanan sanıkların gözaltı ifadelerini okuduğumda ve onlardan dinlediğimde FETö yapılanmasının çok bariz bir şekilde husumet besledikleri ve özellikle Kürdistan bölgesinde kendileri dışında İslami çalışmalara müsaade etmeyecekleri noktasında hem açık açık konuşmalar hem de imalar olduğunu gördüm."

"Bütün kesimleri bir şekilde boyunduruk altına almaya çalışmışlardır"

"Aslında o döneme bakarsanız, toplum son derece sindirilmiştir." diyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

"Yani kendilerine boyun eğmeyen bütün kesimleri bir şekilde boyunduruk altına almaya çalışmışlardır ve önemli bir miktarda becermişler. İşte İhya-Der gibi örgütlü olan ve aynı zamanda İslami çalışmalarda önde olan bir takım yapılara ise boyun eğdiremediklerinden dolayı bir defa düşman olarak bellemiş, basın yayın üzerinden linçe tabi tutulmuş ve akabinde operasyonlar yapılmıştır. Gözaltında ciddi anlamda her ne kadar kaba işkenceler olmasa da bir takım ciddi psikolojik baskılara maruz kalmalar olmuş. Tabi yargılama devam etti. 2009 yılında başlayan bu süreç 2011 itibariyle nihayet buldu. Dosyaların kesinleşmesiyle birlikte 6 kişi cezaevinde kaldı. Cezalarının tamamını yattılar. 18 kişi ceza almıştı, 12 kişi yurtdışına gitmek zorunda kaldılar. Ailelerini burada bırakmak zorunda kalanlar oldu. Tabii daha sonra 2015 yılı itibariyle Yargıtay 16'ıncı Ceza Dairesi, savcının beraat istemli itirazı üzerine dosyayı yeniden ele aldı ve daire tüm sanıklar yönünden beraat yönünde bir bozma kararı aldı. Tabi bozma kararından sonra şu anda dosya Elazığ 2'inci Ağır Ceza Mahkemesinde nasip olursa Ekim ayında bozmaya yönelik bir karar verirse bu süreç tamamlanmış olacak."

"Sadece emniyetin elinde olan ve mahkemelerin isteyip te dosyaya koyamadığı bir CD, İhya-Der içerisinde bulunuyor!"

İhya-Der dosyasının tamamen kumpas olduğunu vurgulayan Şahin, o dönem yaşananlara dair şu dikkat çekici bilgileri paylaştı:

"Şimdi İhya-Der dosyasının kumpas olduğunu mahkeme heyeti, emniyet ve hatta Türkiye kamuoyu bunu bilmektedir. özellikle kumpas olduğu dosyayı yakından takip edenler daha iyi biliyor. İhya-Der operasyonu olduğunda polis dernekte arama yapıyor. Arama yapıldığı zaman dernek başkanı derneğe getirilmiyor, derneğin yönetim kurulunda yer alan arkadaş ise dernekten uzak tutuluyor ve dernek içerisinde halının dibinde saklanmış şekilde sözde bir kâğıt bulunuyor. Bu kâğıtta sanki bir yasadışı örgüt tarafından hazırlanmış, talimat verilmiş gibi bir hava uyandırılıyor. Dernekte elde edilen CD'ler içerisinde çok farklı CD'lerden bahsediliyor. O CD'lerden biri de 2000'li yıllarda öldürülen Zehra Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım'ın görüntüsünün bulunduğu CD. Sadece emniyetin elinde olan ve mahkemelerin isteyip te dosyaya koyamadığı bir CD, İhya-Der içerisinde bulunuyor! Tabii İhya-Der operasyonu yapıldığı zaman kamuoyu gerçekten bunların değişik yerlerde kumpas kurulduğunu kabul ediyordu. Fakat toplum öyle bir halde sindirilmişti ki kimse buna karşı bu şekilde bir beyanatta bulunmuyordu. ‘Tamam, bir haksızlık, hukuksuzluk var' diyordu ama daha ötesine gidemiyordu. Şimdi 15 Temmuz darbe girişiminin ardından birçok şey ortaya çıktıktan sonra insanların zihinlerine yerleşti bazı şeyler."

"Kamuoyunda operasyona tabi olanlar vatan haini ve terörist, operasyonu yönetenler ise adeta kahraman ilan ediliyor"

FETö'nün özel yetkili mahkemeleri adeta bir silah olarak kullandığını belirten Şahin, "FETö, gerek emniyet ve gerekse de yargı içerisindeki cunta ile operasyon yapıyor, operasyon yaptıktan sonra kendilerine bağlı yakın olan medya aracılığıyla operasyon yaptıkları şahıslara karşı linç kültürü ve ciddi anlamda bir algı oluşturuyor. Bu algı oluştuğu zamanda sanki kamuoyunda operasyona tabi olanlar tamamen düşman, vatan haini ve terörist oluyor. Operasyonu yöneten emniyet ve yargı ise adeta kahraman ilan ediliyor. Sanki memleket içerisinde çöreklenmiş olan mafya ve terör örgütlerine karşı bir mücadele var. Çok yönlü bir şekilde bu algı oluşturuldu, toplum da hakikaten bunu bir nebze olsa kabul etti. Toplumun bir kısmı korkusundan, bir kısmı ise manipüle edilmesinden dolayı böyle bir kabule zorlandı. Fakat 15 Temmuz darbesinden sonra bu algı yerle bir edildi ve bütün gerçeklik çıplak bir şekilde ortaya çıktı. Şimdi en basitinden İhya-Der dosyasında karar vermiş olan Mahkeme Başkanı Eray Gürtekin ve üyelerden Hayrettin Kısa, soruşturma savcılarından Şeref Kaya 15 Temmuz darbe girişimden sonra açığa alınmış, haklarında gözaltı kararı verilmiş ve tutuklanmışlardır. Şimdi bunların yapmış olduğu yargılamalar ne kadar adil olabilir. Hele de özellikle siyasi davalar." diye konuştu.

"FETö'nün emirlerine ve talimatlarına uygun karar veren mahkeme başkanı Yargıtay üyeliğine seçilerek taltif edildi"

Dosyada yargılananları mahkeme heyetinin FETö'den gelen talimatla cezalandırdığını dile getiren Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim yargılamamızı yapan başkan ve üyeler, üstten gelen talimatlar doğrultusunda karar verdikten sonra taltif edildiler. Mahkeme başkanı hukukçular arasında 160'lar olarak bilinen kişiler arasında Yargıtay'a üye olarak gitti. Bütün hukukçular bilir ki bu şahsın hukuk nosyonu çok zayıftır. Onların emirlerine ve talimatlarına uygun kararlar verdiklerinden dolayı taltif edildiler ve Yargıtay üyeliğine gittiler. Daha değişik Cumhuriyet Başsavcı vekili olan Cumhuriyet Başsavcısı olan şahıslar var. Bunları yakından tanımak lazım. Onların sosyokültürel ve zihinsel altyapısına indiğimizde dindar kimlikleri yoktur. Sadece dini istismar eden yapının emir ve talimatlarını çok iyi yerine getirmişlerdir. Şimdi bunların vermiş oldukları kararlar ortada. Hukuki açıdan değerlendirdiğinizde yüz karası kararlar vardır. Birçok insan bunların kararlarıyla mağdur olmuş, telafisi imkânsız olan zararlara uğramışlardır. Bunların almış olduğu kararların derhal incelemeye tabi tutulması lazım."

"En önemli suç unsuru olarak lanse edilen CD'de parmak izi incelemesi yapılmadı"

Yargılama sürecinde mahkeme heyetinin savunma avukatlarının taleplerini dikkate almadığına dikkat çeken Şahin, "Yargılamada aşamasında gerek mahkeme başkanı ve mahkeme heyetinin bakış açısı çok nettir ve önceden karar verilmiş peşin hükümle hareket ediyorlardı. Savunma avukatlarının birçok talebini hiçbir şekilde dikkat almadılar. Hele özellikle İhya-Der'de bir örgütsel doküman bulunacak, CD'ler bulunacak, dosyanın içerisine konulacak, en önemli suç unsuru olarak lanse edilecek ve siz onlara da parmak izi incelemesi yapmayacaksınız. Savunma avukatlarının buna benzer bir takım delil araştırmalarını taleplerini mahkeme hiçbir şekilde kale almadı. Yaklaşık 22 kişi dosyada yargılanıyor. Legal bir dernek faaliyeti dosyada konulacak şeyler belli. Yargı içerisindeki cuntanın en önemli şeylerinden biri de dosyada hiçbir şey olmamasına rağmen, öyle bir yapıyorlar ki klasörlerce dosyaya dönüştürüyorlar ve o ayrıntılar içerisinde çözümsüzlüğü dayatıyorlar. Yargılama aşamasında gerek başkan, gerek üyelerin ve gerekse duruşma savcısının bu dosyaya bakış açısı aslında önceden kararlarını ima ediyordu." dedi.

"Ailelerimiz bu olaydan dolayı ciddi anlamda manevi olarak yıprandılar"

Dosyanın üzerinde hiçbir inceleme yapılmadan kısa sürede karar verildiğini söyleyen Şahin, "O dönemin Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi bu dosyayı çok kısa bir sürede onayladı. 2009'da operasyon yapıldı, 2010'da dosya yargılaması bitti, 2011'in Haziran ayında da Yargıtay tarafından dosya onaylandı. Bu dosyayı onaylayan dairenin üyelerinden yanlış hatırlamıyorsam 3 üyesi tutuklandı. Ceza kesinleştikten sonra 2011'in sonlarına doğru cezaevine girdik. 3 yıl 8 ay gibi bir süre cezaevinde kaldık. Bu süre içerisinde elbette çok ciddi mağduriyetler yaşadık. özellikle çocuklarımız, eşimiz, anne-babamız ve akrabalarımız bu olaydan dolayı ciddi anlamda manevi olarak yıprandılar. Her ne kadar bunu bir kader olarak görsek te bizi de etkileyen yönleri olmuştur. Geldiğimiz noktada açıkçası bize yapılan zulümler olsun gerekse diğer kesimlere yapılan zulümler olsun ilelebet olmadığını ve bunun cezasını mutlaka bir gün verileceğini gördük." ifadelerini kullandı.

"Yetkililerin bu haksızlık ve hukuksuzluklar karşısında artık hiçbir mazereti yok"

"Bugün sadece İhya-Der dosyası değil, 28 Şubat sürecinden sonra birçok dosya var. Bu şekilde haksız hukuksuz şekilde yargılama yapılmış, 20 yıldan fazladır cezaevinde bulunan insanlar var." diyen Şahin, önümüzdeki süreçte atılması gereken adımlara dair şunları dile getirdi:

"Bu noktada açıkçası biz kaderimize razıyız ama bu razı olma hali haksızlığı, zulmü kabul eder anlamına gelmesin. O dönem hakikaten imkânlarımız kısıtlıydı, bir mücadele verdik ve nihayetinde böyle bir sonuç ile karşılaştık. Gerçekten de bazıları meşru müdafaa sınırları içerisinde bir takım eylemlerde bulunmuş, bazıları ise herhangi bir eylemin içerisinde olmadığı halde o dönem tamamen siyasi saiklerle çok ağır cezalara çarptırılmış. Dün bu dosyalarla ilgili haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı her ne kadar bir mücadele varsa da bugün bu imkânlar bu ortam değerlendirildiğinde mutlaka ve mutlaka bir şeyler yapılması gerekiyor. Yani sadece ‘Size yapılan haksızlıktır, zulümdür' demekle bu iş düzelmiyor. Artık kamuoyu oluşturmak, etkilemek değil, çözüm odaklı hem konuşmak hem bir takım eylemler yapmak gerekiyor ve hem de bugünkü yetkililerden bunu istemek gerekiyor. Biz bütün imkânlarımızla bunu zorlayacağız ve olacak. Çünkü bugün kimsenin elinde bir mazereti yok. Düne kadar bu dosyalarla ilgili haksızlıkları, hukuksuzlukları kabul edenler, ‘Yargı içerisinde biz talimat veremiyoruz' diyenler, bugün istediklerini yapabiliyor. Bu haksızlık bu hukuksuzluklar karşısında artık hiçbir mazeretleri yok. Derhal siyasi iradenin ortaya koyulması gerekiyor, yeniden yargılama ve yeniden yargılamaya başlanıldığı zamanda infazların durdurulması gerekiyor."

"Verilen kararlar yok hükmünde sayılmalıdır"

özellikle siyasi dosyalarda yeniden yargılamanın elzem olduğunun altını çizen Şahin, "Aslında bu süreç sadece bir iki yıllık bir süreç değildir. İhya-Der dosyası üzerinden gidiyoruz ama 28 Şubat süreci hatta ötesinden başlayan bir süreç var. 28 Şubat sürecinde İslam'a ve dindarlara yönelik acımasız saldırı ve operasyonları biliyoruz. 28 Şubat sürecinde başlayan yargılamalar dâhil olmak üzere, 2000 ve 2011 yılına kadar geçen yargılamaların hepsinde, özellikle siyasi dosyalarda ve çok net olan Hizbullah dosyalarının da yeniden yargılamaya tabi tutulması gerekiyor. Çok daha fazla zaman geçmeden hükümetin ve yetkililerin bu konuda siyasi bir irade göstermesi gerekiyor. Emniyet yargı ve diğer bürokrasi kesiminin de hakikaten bu konuda hassas davranması gerekiyor. O dönemi FETö'nün başı olarak gösterilen Fethullah Gülen, bir takım sohbetler yoluyla talimatlar veriyor, isim zikrediyor ve daha sonra operasyonlar başlıyor. Şimdi durum bu kadar netken, dolayısıyla dosyaların ele alınmamış olması, hatta ele alındığı zaman da uzun bir incelemeye tabi tutmaktan ziyade önce bir defa verilen kararlar yok sayılmalıdır. Çünkü yapı ortadadır, tamamen bir linç ve düşmanlaştırma kültürüyle alınan kararlar ortadadır. Dolayısıyla yeniden yargılamaya başvurulurken bu kararlar başlangıçta yok sayılmalı ve derhal ceza almış olan şahısların cezaları ortadan kaldırılmalı, cezaevinde bulunan tutukluların da infazları durdurulmalı." dedi.

öte yandan İnsan Hak ve Hürriyetler Derneği (HÜRDER) Hukuk Komisyonunun Elazığ İhya-Der davası hakkında hazırladığı raporda da davanın kumpas olduğuna yer veriliyor.

Filistin'e destek, Kerbela, Ramazan ayı, Mekke'nin fethi ve diğer dini ve kültürel faaliyetlerin örgütsel faaliyet kapsamında değerlendirilip suç unsuru olarak dosyada yer aldığına yer verilen HÜRDER raporunda; dönemin polis, savcı ve hâkimlerin soruşturulması gerektiğini belirtiliyor.

İhya -Der üyelerinin cezalandırılmasına gerekçe olarak gösterilen suçlar!

1. 04.04.2009 tarihinde Kutlu Doğum Haftası Düzenlemek

2. 10.01.2009 tarihinde Hz. Hüseyin ve Kerbela tiyatrosu

3. 28.12.2008 günü İzzet Paşa Camiinde Filistinliler için gıyabi Cenaze Namazı Kılmak

4. 08.03.2011 tarihinde İstasyon Meydanında Kutlu Doğum Etkinliğine Katılmak

5. 23.01.2009 tarihinde Palu İlçesinde Filistin'e Destek Eylemi Organize Edip Katılmak

6. 31.12.2008 tarihinde Mekke'nin Fethi Gecesi Organize Edip Katılmak

7. 19.04.2009 tarihinde Ergani Kutlu Doğum Etkinliğine Katılmak

8. Kurban bayramında kurban eti dağıtmak, dergi ve gazete satışı yapmak, komisyonlar kurmak

9. Dernekte haftalık seminerler düzenlemek. (M. Hüseyin Temel, Emrah Deniz – İLKHA)

Kumpas ile tertiplenen İhya-Der davasıyla ilgili yapılan haberler:

İhya-Der Operasyonunda 12 Gözaltı

Polis İhya-Der'e Gülen'e Ait Vaaz CD'leri Gönderdi

İhya-Der Operasyonunda 11 Tutuklama

Elazığ İhya-Der'den Tekzip

Elazığ İhya- Der Sanıklarına Ceza

İhya-Der Davası Mağduruna 5 Saatlik Taziye İzni

Yurda Dönen İhya-Der Üyesi Gözaltına Alındı

"Verilen Karar Büyük Bir Hukuksuzluktur"

Mustazaf-Der "İhya-Der'e İrtica Eylem Planı Çerçevesinde Ceza Verildi"

Skandal Karara Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

özgür-Der, İhya-Der Kararını Kınadı

"Yargıtay Mütedeyyin Kesimleri Tehdit Edip Sindiriyor"

STK Temsilcilerine "150 Yıl Ceza"ya Tepki Yağıyor

HÜR-DER "Hukukta Ucube Bir Karar"

İhya-Der'e Verilen 150 Yıllık Ceza Diyarbakır'da Kınandı

Edip Gümüş'ten Yargıtay'ın İhya-Der Kararına Tepki

Mustazaf-Der: Yargıtay'ın İhya Der Zulmünü Lanetliyoruz

Avrupa'daki STK'lar Yargıtay'ın İhya-Der Kararını Kınadı

Hak ve özgürlükler Platformundan 150 Yıl Cezaya Tepki

Yasal Faaliyetler Suçsa Bütün Resmi Kurumlar, Siyasi Partiler Suç İşliyor

"Yargıtay Kararı, İfade ve örgütlenme özgürlüğünü İhlal Ediyor "

Saadet Partisinden İhya-Der Kararına Tepki

İhya-Der'e Verilen 150 Yıllık Ceza Bingöl'de Kınandı

İhya-Der'e Verilen Cezaya Bir Tepki de Mardin ve Kızıltepe'den

İhya-Der'e Destek Amaçlı Basın Açıklaması

İhya-Der Operasyonuna Bir Tepki de İstanbul'dan

İhya-Der'e Verilen Ceza Elazığ'da Kınandı

İhya-Der'e Bir Destek de Cizre'den

özgür Kudüs Platformu'ndan İhya-Der'e Destek

Elazığ İhya-Der'e Verilen 150 Yıllık Ceza Protesto Edildi

İhya-Der'e Verilen Cezaya Tepkiler Devam Ediyor

Elazığ Barosu'ndan İhya-Der Kararına Tepki

İhya-Der'e Verilen 150 Yıllık Ceza Mersin'de Protesto Edildi

İhya-Der'e Verilen Hukuksuz Ceza İzmir'de Protesto Edildi

Ceyhan'da 150 Yıllık Cezaya Tepki

Bu Ceza Peygamberi Seven Milyonlara Verilmiştir

İhya-Der Konusunda Parlamentoya Çağrı

İhya-Der Kararına Tepkiler Devam Ediyor

Cezası Onanan İhya-Der Üyeleri Tutuklandı

İhya-Der için halk meydanlara indi

Elazığ İhya-Der Davası İçin İmza Kampanyası başlatıldı

Paralel Yapılanmanın mağduru İhya-Der, yeni sürecin neresinde?

Yargıtay Elazığ Yeni İhya-Der Davasını lehte bozduFETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -5
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -5

FETÖ/PDY mensubu polis, savcı ve hâkimlerin tasfiyesiyle beraber yargı eliyle işlenen hukuk cinayetleri gündemdeki yerini korurken bu cinayetler arasındaki çifte standartlar da sürüyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -4
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -4

Türkiye’de İslamî camiaların 28 Şubatçılar eliyle acı ve mağduriyetlere gark olması gerçek manada görülmediği gibi, FETÖ/PDY’nin kumpasları sonucu yaşanan mağduriyetler de görmezden geliniyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -3
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -3

Son günlerde gündemden düşmeyen FETÖ mağdurlarıyla ilgili haberler dünden bugüne yaşanan hukuksuzlukların boyutunu ortaya koyarken, mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin yetkili mercilerin adım atmaması ise kamu vicdanını yaralıyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -2
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -2

15 Temmuz süreciyle dünden bugüne FETÖ tarafından işlenen cürümlerin net bir şekilde deşifre olması ve bunların cesurca konuşulmaya başlandığı bir dönemde, büyük mağduriyet yaşamış İslamî kesimlerin görmezden gelinmesi kamuoyunu rahatsız ediyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -1
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -1

15 Temmuz darbe sürecine kadar sayısız kumpaslar kuran FETÖ/PDY, en büyük mağduriyetleri de İslamî camialara yaşattı. Komplolarla açılan davaların yargıçları terörist olarak tutuklanırken mağdur edilen binlerce kişi ise cezaevlerinde adalet bekliyor....

18 yıldır kayıp olan Soysal'ın katili polis mi?
18 yıldır kayıp olan Soysal'ın katili polis mi?

Batman’da 1998 yılında kaçırılarak katledilen Cevzet Soysal'ın polis tarafından katledildiği ortaya çıktı. İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un yeni çıkan İN isimli kitabında yer alan bilgilere göre, Soysal'ı Fethullah Gülen yapısına bağlı polisler tarafından kaçırarak katledildiği iddia edildi....

Cevzet Soysal’ın oğlu suç duyurusunda bulundu
Cevzet Soysal’ın oğlu suç duyurusunda bulundu

Batman’da 16 yıl önce kaçırılıp işkenceyle katledilen Cevzet Soysal’ın oğlu Mücahit Soysal, babasını katleden polisler hakkında suç duyurusunda bulundu....

Cevzet Soysal'ı kaçıran polisler, O'nu  da kaçırmış
Cevzet Soysal'ı kaçıran polisler, O'nu da kaçırmış

Cevzet Soysal'ın ardından polisin kumpaslarından her gün bir yenisi ortaya çıkıyor. Batman’da 1999 yılında polis tarafından kaçırıldığı ortaya çıkan Kazım Uysal, kendisine yaşatılan zulmü İlke Haber Ajansı’na anlattı....

Paralel yapının kumpası ile müebbet hapse mahkûm oldu
Paralel yapının kumpası ile müebbet hapse mahkûm oldu

Bundan 16 yıl önce evinin önünden “paralelci polisler” tarafından kaçırılarak çeşitli işkencelerden geçirilen ve ardından kendisine ait olmayan bir imzanın altında olduğu ifade tutanağıyla tutuklanan Faruk Afşin, adaletin tecelli etmesini bekliyor....

Paralel yapı mağduru Faruk Afşin’in ailesi konuştu
Paralel yapı mağduru Faruk Afşin’in ailesi konuştu

Paralel yapı polisleri tarafından kaçırılarak çeşitli işkencelerden geçirilen ve ardından kendisine ait olmayan bir imzanın altında olduğu ifade tutanağıyla tutuklanıp müebbet hapse mahkûm olan Faruk Afşin’in ailesi 17 yıllık zulüm sürecini anlattı....

Cevzet Soysal’ın çocukları adalet bekliyor
Cevzet Soysal’ın çocukları adalet bekliyor

Batman’da 17 yıl önce polis tarafından kaçırılarak katledildiği ortaya çıkan Cevzet Soysal’ın çocukları, bir an önce kemikleri dahi olsa babalarının bulunması için harekete geçilmesini istedi....

'Cevzet Soysal’ı kaçıran yapı beni de kaçırdı'
'Cevzet Soysal’ı kaçıran yapı beni de kaçırdı'

Batman'da 1998 yılında kaçırılan Cevzet Soysal'ın polis tarafından katledildiğinin ortaya çıkmasının ardından o dönemde aynı polisler tarafından kaçırıldığı ortaya çıkan Hüseyin Olam, yaşadığı zulmü İlke Haber Ajansı’na anlattı....

"Babalarımıza ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcıları cezaevindeler"

İslami hizmetlerinden dolayı cezaevine konulan 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının çocukları, babalarına ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcılarının şu an cezaevinde olduğunu söylediler....

“Haydar Meriç cinayeti çözüldü ama babam hâlâ kayıp”
“Haydar Meriç cinayeti çözüldü ama babam hâlâ kayıp”

Babasının 18 yıl önce polis tarafından kaçırılarak katledildiği alana giden Mücahit Soysal, gazeteci Haydar Meriç cinayetinin üzerine gidildiği gibi babasının da cinayet olayının aydınlatılmasını istedi....

28 Şubat ve FETÖ Mağdurlarının çocukları seslerini duyurmaya çalışıyor
28 Şubat ve FETÖ Mağdurlarının çocukları seslerini duyurmaya çalışıyor

28 Şubat ve FETÖ'nün çeşitli kumpasları sonucu yıllardır cezaevinde bulunan mahkûmların çocukları, eşleri ve anneleri seslerini duyurmaya çalışıyor....

“Af değil yeniden yargılanma istiyoruz”
“Af değil yeniden yargılanma istiyoruz”

Derin ve paralel devletlerin zulmüne maruz kalmış İslami kimlikli mahkûmların aileleri yaptıkları basın açıklamasıyla, yaşadıkları mağduriyete artık son verilmesi gerektiğini belirttiler....

"Babalarımıza ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcıları cezaevindeler"

İslami hizmetlerinden dolayı cezaevine konulan 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının çocukları, babalarına ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcılarının şu an cezaevinde olduğunu söylediler....

“Af değil, lütuf değil, adalet istiyoruz”
“Af değil, lütuf değil, adalet istiyoruz”

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelen 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının aileleri düzenlemiş oldukları basın açıklaması ile çeşitli kumpaslar sonucu mahkûm edilen yakınları için yeniden yargılanma talebini yenilediler....

“Babalarımıza kumpas kuranlar bizi babasızlığa mahkûm ettiler”
“Babalarımıza kumpas kuranlar bizi babasızlığa mahkûm ettiler”

28 Şubat darbecileri ve FETÖ'nün çeşitli kumpasları sonucu yıllardır cezaevinde bulunan mahkûmların çocukları, sadece babalarının değil, kendilerinin de hayatlarının çaldığını belirterek, adil bir yargılama talebinde bulundular....

Oğlu FETÖ mağduru annenin 'adalet' beklentisi
Oğlu FETÖ mağduru annenin 'adalet' beklentisi

FETÖ/PDY'nin kumpasları sonucu 17 yaşındayken cezaevine konulan Hüseyin Günay'ın yaşlı annesi, yeniden yargılanma talebinde bulundu....

“Oğlum ‘Beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır’ diyordu”
“Oğlum ‘Beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır’ diyordu”

Mustazaf-Der Kâhta Şubesine üye iken oğlu Mustafa Yetiş’in İslamî hizmetlerinden dolayı tutuklandığını söyleyen Anne Yetiş, oğlunun “Anne beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır” dediğini aktararak paralel yapının kumpaslarına dikkat çekti....

Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-1
Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-1

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin ardından, paralel yapının geçmiş yıllarda neden olduğu mağduriyetler tekrar gündeme geldi....

Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-2
Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-2

Adıyaman Vahdet-Der kumpasında paralel yapı tarafından cezaevine konulan birçoğu daha üniversite öğrencisi olan mağdurların aileleri, yıllardır sebepsiz yere cezaevlerine konulan gencecik çocuklarının bir an önce bırakılmasını istiyor....

“Darbe girişiminden sonra Ubeydullah Durna olayında kuşkularımız güçlendi”
“Darbe girişiminden sonra Ubeydullah Durna olayında kuşkularımız güçlendi”

Avukat M. Mehdi Oğuz, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK’liler tarafından katledilen Ubeydullah Durna olayının sümen altı edildiği kuşkularının, darbe girişiminin ardından daha da arttığını söyledi....

“Mustazaf-Der’in kapatılması sürecinde hukuksuzluklar yaşandı”
“Mustazaf-Der’in kapatılması sürecinde hukuksuzluklar yaşandı”

Mustazaf-Der'in kapatılmasının dördüncü yılı nedeniyle değerlendirmelerde bulunan dava avukatı Abdulgani Orhan, derneğe yönelik saldırı ve sindirme olaylarına değinerek, Türkiye’de hukukun ayaklar altına alındığını gösteren delillerden birinin ‘Mustazaf-Der Dosyası’ olduğunu belirtti....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

2017-06-28 14:49:47

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

TÜM HABERLER

Batman’da "inşaat ve tarım" fuarı düzenlenecek

​Batman’da "1. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı" ile "1. İnşaat, Mobilya ve Dekorasyon Fuarı" yapılacağı bildirildi.

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Muş'ta bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı

​Muş'ta bomba ve el yapımı patlayıcı düzeneği alan bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı, PKK'liye yardım yataklık yapan 6 şüpheli gözaltına alındı.

"Ümmet birlik olmadığı sürece Müslüman kanı akmaya devam edecektir"

​Siyonist terör rejimi İsrail’in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatıp, Müslümanları katledilmesine tepki gösteren HÜDA PAR Derik İlçe Başkanı, İslam ümmetinin birlik olamadığı müddetçe Müslümanların kanının akmaya devam edeceğini söyledi.

"Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda tüm imkânlarımızı seferber edelim"

HÜDA PAR GİK Üyesi Mahmut Kılınç, Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda bütün imkanların seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.
TÜM HABERLER