A A A

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -7

Eklenme : 2016-09-25 14:40

HABER MERKEZİ - FETÖ/PDY kumpasları sonucu alınan hemen hemen tüm ceza kararlarının altında imzası olan Yargıtay 9. Dairesi, 15 Temmuz ABD destekli darbe girişimi sonrası tasfiye edilirken, yaşattığı mağduriyetler ise hâlâ devam ediyor.

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -7

Yıllarca devlet içinde örgütlenen FETö/PDY, başta emniyet olmak üzere yargı ve birçok kurumda ele geçirdiği devlet gücünü muhalif gördüğü kesimlere karşı kullandı. Kendisine alan açmak için özellikle İslami kesimlerin üzerine en acımasız şekilde giden FETö/PDY, bu amaca giden yolda yargı organlarını bir silah olarak kullanırken, ahlaki değerleri de ayaklar altına aldı.

AK Parti iktidarının ilk yıllarına kadar DGM ve Ağır Ceza Mahkemelerine sızdırılan hâkim ve savcılar eliyle İslami kesimin yargılandığı Hizbullah, Sivas, Hizbuttahrir, İBD-C ve Vasat gibi davalarda kraldan daha çok kralcı olunarak en ağır cezalar verildi. Bu cezalar verilirken Kemalist ve ulusalcı yargı mensuplarından daha acımasız davranan FETö/PDY hâkim ve savcıları, bununla hem kendilerini gizlemeyi hem de FETö/PDY'ye alan açmayı amaçladı.

FET/PDY başta Yargıtay 9. Ceza Dairesi olmak üzere yüksek yargının tüm kademelerinde yapılandı

Yereldeki DGM ve daha sonra Ağır Ceza Mahkemelerinde örgütlenmeyi yeterli görmeyen FETö/PDY yargıç ve savcıları, başta bu davaların görüldüğü Yargıtay 9. Ceza Dairesi olmak üzere yüksek yargının tüm kademelerinde yapılanmasını tamamladı. AK Parti iktidarlarının ilk yıllarından itibaren ise buraları tamamen kontrolüne almaya çalıştı. önce 17-25 Aralık operasyonu ve ardından da 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan gerçekler başta 9. Ceza Dairesi olmak üzere birçok dairenin bu yapının kontrolünde olduğunu gösterdi.

112 Yargıtay üyesi terör soruşturmasında tutuklandı

örgütlü suçlara bakmak için yerelde kurulan özel Yetkili Mahkemeleri ele geçirerek muhalif gördüğü kesimlerin üzerine giden FETö/PDY mensubu yargıçlar tarafından verilen cezalar Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onaylanarak binlerce insan mağdur edildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETö/PDY soruşturması kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 140 Yargıtay üyesinden 112'si tutuklandı. Soruşturma kapsamında 9. Ceza Dairesinin mevcut üyeleri Hüseyin Çolak, Mehmet özkan, Şuayip Şen, Refik Sarıoğlu'nun yanı sıra daha önce burada görev alan hemen hemen tüm isimler hakkında soruşturma açıldı ve çoğunluğu da tutuklandı. Tutuklanan isimler arasında daha önce 9. Ceza Dairesinde görev almış ve İslami kesime yönelik davalarda birçok karara imza atmış Başkan Ekrem Ertuğrul ile üyeler Ahmet Toker, Abdurrahman Kavun, Hamza Yaman da var. Aynı dairede üye hâkim Fikriye Şentürk ise kadın olma durumu göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı.

Terör suçlamasıyla yapılan bu tutuklamaların ardından başta 9. Daire olmak üzere Yargıtay'ın onayından geçmiş tüm dosyaları şüpheli duruma getirdi. Şimdi bu dosyalardan mahkûm edilmiş isimler haklı olarak dosyalarının yeniden görülmesini istiyor.

Yerel mahkeme mağdurları gibi Yargıtay 9. Ceza Dairesi mağdurları arasında ayırım gözetilmesi nedeniyle İslami kesime yönelik mağduriyetler burada görülmek istenmiyor. Aynı dairenin Balyoz Davasındaki onama kararı mercek altına alınıp ağır cezalarla mahkûm edilmiş sanıklar beraat ettirilirken; İslami STK, cemaat ve kişiler hakkındaki hukuksuz kararların ise hiç gündeme getirilmemesi kamuoyunda tepkilere neden oluyor.

Bilgisayar çıktılarıyla binlerce kişi cezalandırıldı

Ergenekon ve Balyoz davalarında verilen son kararla dijital veriler delil olarak kabul edilmekten çıkarılırken 17 Ocak 2000'de Beykoz'da düzenlenen baskında ele geçirildiği iddia edilen ve çözümünden adli emanete teslim edilmesine kadar birçok hukuksuzluk yaşanan Hizbullah Arşivi'ndeki dijital veriler delil kabul edilerek binlerce kişi cezaevlerine konuldu.

Ele geçirilen arşivdeki dijital veriler arasında olduğu iddia edilen bilgisayar çıktısı özgeçmiş raporları Yargıtay kararıyla delil olarak kabul edilerek on binlerce kişi soruşturmalardan geçirildi, binlerce kişi mahkûm edildi. Ergenekon Davasında, Dursun Çiçek'in ıslak imzasının bulunduğu belirtilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesi bile delil sayılmazken herhangi bir imzanın yer almadığı bilgisayar çıktısı özgeçmiş raporlarının delil kabul edilmesi hukukun nasıl kişi ve kuruluşlara özel olarak uygulandığını da gözler önüne seriyor. Ancak bu kararları alan Yargıtay üyelerinin terör suçlamasıyla açığa alınarak tutuklanması söz konusu kararların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini de ortaya koyuyor.

FETö/PDY yargıçları İslami kesime verilen cezaların arttırılmasını istedi

örgütlü suçlara bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi Balyoz gibi davalarda önüne gelen dosyalara müdahalede bulunmadan hukuk kılıfına uydurup onaylarken, İslami kesime yönelik davalara bizzat müdahale de bulundu. İslami kesime yönelik komplolarla açılan birçok davada verilen cezaları yeterli görmeyen FETö/PDY mensubu Yargıtay üyeleri, bu cezaların arttırılması istemiyle yerel mahkeme kararlarını bozdu.

Yargıtay'ın baskısıyla ceza arttırıldı

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin talebi doğrultusunda cezası arttırılan isimlerden biri de Hizbullah Davasında yargılanan Hacı Bayancuk oldu. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Bayancuk'a örgüt yöneticiliğinden verilen cezayı yetersiz bulan Yargıtay 9. Ceza Dairesi müebbet hapis cezası verilmesi için yerel mahkemenin kararını bozdu. Dosyayı yeniden ele alan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyadaki delilleri müebbet ceza için yeterli görmeyerek ilk kararında ısrar edince dosya bir kez daha Yargıtay'dan döndü. Bunun üzerine 2011 yılında dosyayı üçüncü kez ele alan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üyeleri, adeta hukuku çiğneyerek 9. Ceza Dairesinin isteği doğrultusunda idam cezası verdi. Böylece iki defa Yargıtay'dan dönen dosya, FETö/PDY soruşturmasıyla görevden alınan yerel mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz (35341) ile üyeler Bekir Soytürk (39983) ve Suna Yeşil Küçük (39998) tarafından müebbet hapis cezasıyla sonuçlanmış oldu.

FETö/PDY'den açığa alınan mahkeme heyeti tarafından Hacı Bayancuk'a verilen müebbet hapis cezası yine FETö/PDY soruşturmasında terörist suçlamasıyla tutuklanan Yargıtay Ceza Dairesi üyeleri tarafından onandı. Şimdi hem yerel hem de Yargıtay'da dosyaya bakan yargıçların tamamı terör suçlamasıyla yargılanacak olan dosyanın yeniden ele alınması ve mağduriyetin giderilmesi bekleniyor.

FETö/PDY yargıçları verilen cezaları yetersiz gördü

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin müdahalesiyle arttırılan cezalardan biri de Mehmet Aksa ile Turgay Bilge'nin yargılandığı Hizbullah davasında yaşandı. Dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesinde açılan dava uzun süren bir yargılamanın ardından 1998 yılında verilen örgüt üyeliği cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından yetersiz görülüp karar bozularak dosya yerel mahkemeye iade edildi. DGM'lerin kapatılmasının ardından Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edilen dava 2007 yılında yeniden karara bağlanarak sanıklara müebbet hapis cezası verildi.

Ceza veren yargıçlar terör suçlamasıyla tutuklandı

15 Temmuz'un ardından FETö/PDY soruşturmasıyla görevden alından savcı Mustafa Şahin'in (38527) hazırladığı iddianame ve terör suçlamasıyla görevden Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman İnce (39990) ile üye ömer Sevgili Ocak (39509) tarafından verilen müebbet hapis cezası 2008 yılında Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı. Cezayı onayan Yargıtay üyeleri de daha sonra FETö/PDY soruşturmaları kapsamında terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla tutuklandı.

Yaşanan gelişmeler üzerine harekete geçen mağdur avukatları dosyanın yeniden görülmesi için girişimlerde bulundu. Ancak Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda hiç zaman kaybetmeden harekete geçen adli merciler, söz konusu İslami kesimler ve yargılananlar dindarlar olunca çifte standardını sürdürmeye devam ediyor.

Verilen örnekler FETö/PDY kontrolündeki Yargıtay 9. Ceza Dairesi ile Ağır Ceza Mahkemelerinin mağdurlarından sadece ikisi. Bunlar gibi yüzlerce dosyada binlerce kişi mağdur edilirken mağdurlardan çok sayıda ismin halen cezaevlerinde olduğu biliniyor. örnek verilen dosyalarda olduğu gibi birçok dosyadaki FETö/PDY mağdurları adaletin tecelli edeceği günü bekliyor. (Fırat Arslan - İLKHA)FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -6
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -6

Bir taraftan FETÖ/PDY kumpasları sonucu mahkûm edilmiş hayatlara dair her gün yaşanmış yeni bir trajik hikâye ortaya çıkarken, diğer taraftan da haksız ve hukuksuz uygulamalarla derdest edilenlerin yakınları seslerini duyurmaya çalışıyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -5
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -5

FETÖ/PDY mensubu polis, savcı ve hâkimlerin tasfiyesiyle beraber yargı eliyle işlenen hukuk cinayetleri gündemdeki yerini korurken bu cinayetler arasındaki çifte standartlar da sürüyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -4
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -4

Türkiye’de İslamî camiaların 28 Şubatçılar eliyle acı ve mağduriyetlere gark olması gerçek manada görülmediği gibi, FETÖ/PDY’nin kumpasları sonucu yaşanan mağduriyetler de görmezden geliniyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -3
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -3

Son günlerde gündemden düşmeyen FETÖ mağdurlarıyla ilgili haberler dünden bugüne yaşanan hukuksuzlukların boyutunu ortaya koyarken, mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin yetkili mercilerin adım atmaması ise kamu vicdanını yaralıyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -2
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -2

15 Temmuz süreciyle dünden bugüne FETÖ tarafından işlenen cürümlerin net bir şekilde deşifre olması ve bunların cesurca konuşulmaya başlandığı bir dönemde, büyük mağduriyet yaşamış İslamî kesimlerin görmezden gelinmesi kamuoyunu rahatsız ediyor....

FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -1
FETÖ/PDY kumpaslarının görülmeyen mağdurları -1

15 Temmuz darbe sürecine kadar sayısız kumpaslar kuran FETÖ/PDY, en büyük mağduriyetleri de İslamî camialara yaşattı. Komplolarla açılan davaların yargıçları terörist olarak tutuklanırken mağdur edilen binlerce kişi ise cezaevlerinde adalet bekliyor....

18 yıldır kayıp olan Soysal'ın katili polis mi?
18 yıldır kayıp olan Soysal'ın katili polis mi?

Batman’da 1998 yılında kaçırılarak katledilen Cevzet Soysal'ın polis tarafından katledildiği ortaya çıktı. İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un yeni çıkan İN isimli kitabında yer alan bilgilere göre, Soysal'ı Fethullah Gülen yapısına bağlı polisler tarafından kaçırarak katledildiği iddia edildi....

Cevzet Soysal’ın oğlu suç duyurusunda bulundu
Cevzet Soysal’ın oğlu suç duyurusunda bulundu

Batman’da 16 yıl önce kaçırılıp işkenceyle katledilen Cevzet Soysal’ın oğlu Mücahit Soysal, babasını katleden polisler hakkında suç duyurusunda bulundu....

Cevzet Soysal'ı kaçıran polisler, O'nu  da kaçırmış
Cevzet Soysal'ı kaçıran polisler, O'nu da kaçırmış

Cevzet Soysal'ın ardından polisin kumpaslarından her gün bir yenisi ortaya çıkıyor. Batman’da 1999 yılında polis tarafından kaçırıldığı ortaya çıkan Kazım Uysal, kendisine yaşatılan zulmü İlke Haber Ajansı’na anlattı....

Paralel yapının kumpası ile müebbet hapse mahkûm oldu
Paralel yapının kumpası ile müebbet hapse mahkûm oldu

Bundan 16 yıl önce evinin önünden “paralelci polisler” tarafından kaçırılarak çeşitli işkencelerden geçirilen ve ardından kendisine ait olmayan bir imzanın altında olduğu ifade tutanağıyla tutuklanan Faruk Afşin, adaletin tecelli etmesini bekliyor....

Paralel yapı mağduru Faruk Afşin’in ailesi konuştu
Paralel yapı mağduru Faruk Afşin’in ailesi konuştu

Paralel yapı polisleri tarafından kaçırılarak çeşitli işkencelerden geçirilen ve ardından kendisine ait olmayan bir imzanın altında olduğu ifade tutanağıyla tutuklanıp müebbet hapse mahkûm olan Faruk Afşin’in ailesi 17 yıllık zulüm sürecini anlattı....

Cevzet Soysal’ın çocukları adalet bekliyor
Cevzet Soysal’ın çocukları adalet bekliyor

Batman’da 17 yıl önce polis tarafından kaçırılarak katledildiği ortaya çıkan Cevzet Soysal’ın çocukları, bir an önce kemikleri dahi olsa babalarının bulunması için harekete geçilmesini istedi....

'Cevzet Soysal’ı kaçıran yapı beni de kaçırdı'
'Cevzet Soysal’ı kaçıran yapı beni de kaçırdı'

Batman'da 1998 yılında kaçırılan Cevzet Soysal'ın polis tarafından katledildiğinin ortaya çıkmasının ardından o dönemde aynı polisler tarafından kaçırıldığı ortaya çıkan Hüseyin Olam, yaşadığı zulmü İlke Haber Ajansı’na anlattı....

"Babalarımıza ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcıları cezaevindeler"

İslami hizmetlerinden dolayı cezaevine konulan 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının çocukları, babalarına ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcılarının şu an cezaevinde olduğunu söylediler....

“Haydar Meriç cinayeti çözüldü ama babam hâlâ kayıp”
“Haydar Meriç cinayeti çözüldü ama babam hâlâ kayıp”

Babasının 18 yıl önce polis tarafından kaçırılarak katledildiği alana giden Mücahit Soysal, gazeteci Haydar Meriç cinayetinin üzerine gidildiği gibi babasının da cinayet olayının aydınlatılmasını istedi....

28 Şubat ve FETÖ Mağdurlarının çocukları seslerini duyurmaya çalışıyor
28 Şubat ve FETÖ Mağdurlarının çocukları seslerini duyurmaya çalışıyor

28 Şubat ve FETÖ'nün çeşitli kumpasları sonucu yıllardır cezaevinde bulunan mahkûmların çocukları, eşleri ve anneleri seslerini duyurmaya çalışıyor....

“Af değil yeniden yargılanma istiyoruz”
“Af değil yeniden yargılanma istiyoruz”

Derin ve paralel devletlerin zulmüne maruz kalmış İslami kimlikli mahkûmların aileleri yaptıkları basın açıklamasıyla, yaşadıkları mağduriyete artık son verilmesi gerektiğini belirttiler....

"Babalarımıza ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcıları cezaevindeler"

İslami hizmetlerinden dolayı cezaevine konulan 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının çocukları, babalarına ceza veren FETÖ'nün hakim ve savcılarının şu an cezaevinde olduğunu söylediler....

“Af değil, lütuf değil, adalet istiyoruz”
“Af değil, lütuf değil, adalet istiyoruz”

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelen 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarının aileleri düzenlemiş oldukları basın açıklaması ile çeşitli kumpaslar sonucu mahkûm edilen yakınları için yeniden yargılanma talebini yenilediler....

“Babalarımıza kumpas kuranlar bizi babasızlığa mahkûm ettiler”
“Babalarımıza kumpas kuranlar bizi babasızlığa mahkûm ettiler”

28 Şubat darbecileri ve FETÖ'nün çeşitli kumpasları sonucu yıllardır cezaevinde bulunan mahkûmların çocukları, sadece babalarının değil, kendilerinin de hayatlarının çaldığını belirterek, adil bir yargılama talebinde bulundular....

Oğlu FETÖ mağduru annenin 'adalet' beklentisi
Oğlu FETÖ mağduru annenin 'adalet' beklentisi

FETÖ/PDY'nin kumpasları sonucu 17 yaşındayken cezaevine konulan Hüseyin Günay'ın yaşlı annesi, yeniden yargılanma talebinde bulundu....

“Oğlum ‘Beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır’ diyordu”
“Oğlum ‘Beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır’ diyordu”

Mustazaf-Der Kâhta Şubesine üye iken oğlu Mustafa Yetiş’in İslamî hizmetlerinden dolayı tutuklandığını söyleyen Anne Yetiş, oğlunun “Anne beni cezalandıranların hepsi Fethullahçıdır” dediğini aktararak paralel yapının kumpaslarına dikkat çekti....

Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-1
Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-1

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin ardından, paralel yapının geçmiş yıllarda neden olduğu mağduriyetler tekrar gündeme geldi....

Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-2
Paralel yapı mağdurları: Adıyaman Vahdet-Der dosyası-2

Adıyaman Vahdet-Der kumpasında paralel yapı tarafından cezaevine konulan birçoğu daha üniversite öğrencisi olan mağdurların aileleri, yıllardır sebepsiz yere cezaevlerine konulan gencecik çocuklarının bir an önce bırakılmasını istiyor....

“Darbe girişiminden sonra Ubeydullah Durna olayında kuşkularımız güçlendi”
“Darbe girişiminden sonra Ubeydullah Durna olayında kuşkularımız güçlendi”

Avukat M. Mehdi Oğuz, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK’liler tarafından katledilen Ubeydullah Durna olayının sümen altı edildiği kuşkularının, darbe girişiminin ardından daha da arttığını söyledi....

“Mustazaf-Der’in kapatılması sürecinde hukuksuzluklar yaşandı”
“Mustazaf-Der’in kapatılması sürecinde hukuksuzluklar yaşandı”

Mustazaf-Der'in kapatılmasının dördüncü yılı nedeniyle değerlendirmelerde bulunan dava avukatı Abdulgani Orhan, derneğe yönelik saldırı ve sindirme olaylarına değinerek, Türkiye’de hukukun ayaklar altına alındığını gösteren delillerden birinin ‘Mustazaf-Der Dosyası’ olduğunu belirtti....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

2017-06-28 14:49:47

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

TÜM HABERLER

Batman’da "inşaat ve tarım" fuarı düzenlenecek

​Batman’da "1. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı" ile "1. İnşaat, Mobilya ve Dekorasyon Fuarı" yapılacağı bildirildi.

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Muş'ta bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı

​Muş'ta bomba ve el yapımı patlayıcı düzeneği alan bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı, PKK'liye yardım yataklık yapan 6 şüpheli gözaltına alındı.

"Ümmet birlik olmadığı sürece Müslüman kanı akmaya devam edecektir"

​Siyonist terör rejimi İsrail’in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatıp, Müslümanları katledilmesine tepki gösteren HÜDA PAR Derik İlçe Başkanı, İslam ümmetinin birlik olamadığı müddetçe Müslümanların kanının akmaya devam edeceğini söyledi.

"Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda tüm imkânlarımızı seferber edelim"

HÜDA PAR GİK Üyesi Mahmut Kılınç, Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda bütün imkanların seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.
TÜM HABERLER