6-8 Ekim Olayları kitaplaştı

İslami camialara karşı savaş açan PKK’nin 6-8 Ekim Kobani bahaneli saldırılar “6-8 Ekim Olayları Anatomisi” adıyla kitaplaştırıldı.

PKK/HDP'lilerin 6-8 Ekim Kobani bahaneli saldırılarının geniş bir şekilde işlendiği "6-8 Ekim Olayları Anatomisi" kitabı çıktı.

Kürdistan tarihindeki PKK katliamlarının farklı bir örneği olan 6-8 Ekim saldırılarında, aralarında ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Hasan Gökgöz ve Riyat Güneş'in de bulunduğu çok sayıda kişi katledilirken, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Yaşanan saldırılarda Kürtlerin gelenek ve göreneklerinde görülmemiş bir şekilde ölü bedenlere ağır işkenceler yapılmış, cansız bedenler yüksek binalardan atılarak, üzerlerinden arabalarla geçilmişti. Bütün bunlar yetmezmiş gibi vahşette sınır tanımayanlar cansız bedenleri ateşe vermişti.

"6-8 Ekim Olayları Anatomisi" adlı kitap hakkında İLKHA'ya bilgilendirmelerde bulunan ETİKET yayınevi, uzun bir araştırma ve analizin ardından kitabın tamamlandığını belirtti.

Yayınevinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "6-8 Ekim olayları sürecinde Kurban Bayramı'nda insani bir gayret ve hassasiyetle ihtiyaç sahiplerine bir parça kurban eti ulaştırmanın mutluluğunu yaşarken; bir grup PKK/HDP'li tarafından yolları kesilen İlim-Der gönüllüsü 16 yaşındaki Yasin Börü ve arkadaşları da linç edileceklerini anlamaları üzerine kaçarak kurtulmaya çalışmışlardı. Sığındıkları ev sahibi kadın kapıyı kırmaya çalışan PKK'lilerin saldırısından dolayı defalarca tüyler ürperten bir yalvarışla güvenliği sağlamakla görevli polisleri arayıp yardım talebinde bulunmasına rağmen (FETö'cü olup olmadığı araştırılması gereken) polisler yardım taleplerini cevapsız bırakmıştır. Dolayısıyla polislerin bilgisi dâhilinde gerçekleşen bu saldırı sonucunda PKK/HDP'liler Kürt geleneğindeki hane dokunulmazlığını ihlal ederek Yasin Börü ve arkadaşlarını silah, sopa, keser ve satırlarla yaralamış, yaralı halleriyle üçüncü kattan aşağı atmış, taş ve sopalarla kafataslarını parçalamış, naaşlarına benzin dökerek yakmış ve üzerinden otomobille geçerek kafatasını ezmişlerdir. 6-8 Ekim olaylarında sığındıkları ev sahibesi kadının himayesini tanımayıp haneye tecavüz ederek 16 yaşındaki Yasin Börü ve arkadaşlarının katledilme sürecini de zaman ve mekân bağlantılarıyla araştırmamızın konusu içerisinde teferruatlı bir şekilde özellikle incelemeye çalıştık."

Yaşanan saldırılar ve toplumda meydana gelen travmaya da kitapta yer verildiğini belirten ETİKET yayınevi yetkilileri, "Araştırmamızın konusu, devletin kurucu unsurlarından biri olan Kürtlerin; Cumhuriyet sonrası Kemalistlerin yürüttüğü asimilasyon ve inkâr politikalarıyla yok sayılarak maruz kaldıkları baskı ve katliamların bir benzerinin, şimdilerde eline güç ve imkân geçen bir örgütün/PKK'nin, FETö desteğiyle 6-8 Ekim olaylarında meydana getirdiği vahşet dolu eylemler ve bu eylemlerin toplumda oluşturduğu etkilerdir. Kitabımızın birinci bölümünde Kobanê olaylarını tırmandıran süreci, ikinci bölümde (PKK ve HDP yetkililerinin çağrılarıyla) sokağa dökülenlerin, güvenliği sağlamakla mükellef organların bilgisi dâhilinde 6-8 Ekim'de yaptığı vahşet dolu eylemleri il ve ilçe bazında tasnif ederek ele aldık. Üçüncü bölümünde ise olaylar sonrası tarafların ve diğer yetkililerinin yaptıkları açıklamalara yer verdik. Araştırmamız kişisel kanaat ve değerlendirmelerimizin yer aldığı sonuç kısmı ile nihayete ermiştir." dediler. (M. Hüseyin Temel, M. Sıddık Bilge – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler