Başörtüsünü çıkarmayan kız öğrenci sınava alınmadı

Kanada'nın Montreal kentindeki bir kolejde okuyan üçüncü sınıf öğrencisi kız çocuğu, başörtülü olduğu gerekçesiyle sınava alınmadı.

Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşanan İslam karşıtlığı çeşitli mağduriyetlere neden olurken, Kanada'dan da bir hak ihlali haberi geldi.

Montreal kentindeki College de Maisonneuve isimli okulda yaşanan hak ihlalinin gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan okul sözcüsü Line Legare, şunları söyledi:

İki hafta önce kız öğrencinin sınavda kulaklık takıp takmadığının anlaşılması için biyoloji öğretmeni tarafından başörtüsünün arka kısmının kendisine gösterilmesi istendi. Kız öğrenci erkek öğretmen tarafından kulağının görülmesini reddetti. Bunun yerine öğretmenine kulaklık takmadığından emin olması için başörtüsü üzerinden kulağına dokunabileceğini belirtti. Ardından biyoloji öğretmeni de bu durumdan rahatsız olup kız öğrenciye sınava giremeyeceği söyleyerek sınava sokmadı.

Legare, öğretmenin okulun başlangıcında öğrencilerin sınavlardan önce kulaklık takıp takmadıklarının sınıf dışında astığı uyarıda ‘öğrencinin bere, şapka ya da uzun saçlı olması durumlarında' öğrencilerden kulaklarını göstermesini isteyeceğini belirttiği ve idarenin de bunu uygun bulduğunu söyledi.

Olayın kamuoyunda tartışılmasını üzerine okul yönetimi kız öğrencinin sınava başka bir tarihte girmesi için kendi aralarında görüşmeler yaptığı öğrenildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler