Sanayi üretim endeksi arttı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Ağustos ayı sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 9,4 arttı.

Ağustos'ta bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,8 arttı.

Ağustos'ta bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,3 arttı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 32,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Ağustos'ta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 38,9 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu artışı yüzde 29 ile mobilya imalatı ve yüzde 25 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 6,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 3,1 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 2,2 ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı takip etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler