Diyarbakır'da sobacılar eskisi gibi satış yapamıyor

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasına rağmen soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirten Diyarbakırlı soba satıcıları, sobacılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade ettiler.

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasına rağmen soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirten Diyarbakırlı soba satıcıları, bunun sebebini de elektrikli sobalar ile klima ve doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasına bağladılar.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesi Sobacılar Çarşısı'nda bulunan soba imalatçısı esnaflar, soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirterek, sobalara ilginin eskisi gibi olmadığını ve sobacılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade ettiler.

Sobacılık mesleğini babasından devraldığını söyleyen Sobacılar Çarşısı'ndaki n esnaflardan Ramazan Mondan, geçmişte zenaatkarların gayr-i müslim olduğunu ve babasının ilk Müslüman sobacı olduğunu belirtti.

Mondan, "Daha önce memlekette sobacılar, bakırcılar, kalaycılar, hemen hemen hepsi gayr-i müslimdi. Müslüman esnaf yoktu, çıraklık ve kalfalık yapıyorlardı. Biz de babamızdan sonra mesleğe devam ediyoruz." dedi.

Eskiden sanatın ve sanatkarın bir kıymetinin, bir değerinin olduğunu söyleyen Mondan, kış mevsiminde soba, diğer zamanlarda ise ocak başı, davlumbaz ve havalandırma borusu gibi malzemelerin üretimini yaptıklarını belirtti.

Çocukluk zamanında sobacılar çarşısında bulunan 50 civarındaki esnafın müşterilere soba yetiştiremediğini söyleyen Mondan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Şehrin doğalgaz ve kalorifer kullanmasından dolayı satışlarımız düştü. Satışlarımız eskiye nazaran yok denilecek kadar azaldı. Daha önce Diyarbakır, Batman gibi çevre illere ve ilçelerine satış yaparken şimdi ise sadece Diyarbakır'da 3-5 yere satış yapabiliyoruz. Eskiden bir sobada yüzde 10-15'lik bir karımız vardı. Şimdi ise biz 2-3 lira karla soba satışı yapıyoruz. 10 kuruş karla boru satıyoruz. 50 kuruş karla kova satmaya çalışıyoruz. Şu anki durumda kazancımız, dükkânın kirası ve işçilerin masrafı ile baş başa gidiyor.

Soba kullanan kesimin düşük gelirli vatandaşlar olduğunu belirten Mondan, Diyarbakır'da yaşanan olaylardan dolayı Sur ilçesinde yaşayan düşük gelirli halkın evlerini terk etmek zorunda kalmasından dolayı kendilerinin de etkilendiğini dile getirdi.

Mongan son olarak, " Geçen seneye kadar sattığımız malzemeleri almak için gelen müşterilerimizin araçları rahatlıkla Gazi caddesine gelebiliyordu. Fakat iki senedir güvenlik nedeniyle araçların buraya alınmaması da satışlara olumsuz yönde etki yapıyor. Sadece biz değil, bütün esnaf bu konuda mağdur oluyor. Bu konuda emniyete ve kaymakamlığa müracaatlarımız da oldu fakat henüz bir cevap alamadık." ifadelerini kullandı. (Hüseyin Genel-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler