Bağımlılık türleri ile ilgili tez çalışmalarına burs imkanı

Yeşilay, tütün-sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar, alışveriş ve diğer bağımlılık türleri ile ilgili tez çalışması yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vereceğini duyurdu.

Yeşilay, üniversite, enstitü ve araştırma merkezlerinde tütün-sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar, alışveriş ve diğer bağımlılık türleri ile ilgili tez çalışması yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vereceğini duyurdu.

Konu hakkında bilgi veren Yeşilay Cemiyeti Adıyaman Şubesi Başkanı Hakan özöncel, burs destek programının amacının, bağımlılık çalışma alanlarına katkıda bulunacak yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarını destekleyerek, bu alanda kaynak teşkil edecek bilimsel veriler elde etmek ve bu alanda yetişecek nitelikli insan kaynağının gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Burslardan yararlanma şartlarını açıklayan özöncel, "Burslara başvurabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve tezli yüksek lisans-doktora derecesi veren bir programda kayıtlı olmak gerekiyor. Başvuruda bulunacak öğrencilerin; Tıp, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, İlahiyat, Eğitim Bilimleri, Eğitim, Hemşirelik, Edebiyat, Hukuk, İletişim, İnsan ve Toplum Bilimleri, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler, Eczacılık Fakültesi yüksek lisans veya doktora programlarından birinde kayıtlı olması gerekiyor. Bu fakültelerin dışında, Halk Sağlığı, Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri, Eğitim Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve İlahiyat Enstitüsü alanlarında yüksek lisans veya doktora programlarında kayıtlı olan öğrenciler de bursa başvurabilecekler." dedi.

özöncel, "Burs verilecek bağımlılık konuları, tütün-sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar bağımlılığı ve diğer bağımlılık türleridir. Yüksek lisans öğrencilerine 12 ay boyunca aylık 750 liradan toplam 9 bin lira, doktora öğrencilerine ise 18 ay boyunca aylık bin liradan toplam 18 bin lira burs verilecek. ‘Yeşilay Tez Araştırma Bursu' değerlendirme sonuçları Seçici Kurulun değerlendirme ve karar toplantısında elde ettiği raporla tespit edilecek ve başvuranlara e-posta aracılığıyla bildirilecek." ifadelerini kulandı.

02 Aralık saat 17.00'de sona erecek başvurular, "yesilay.org.tr" veya "burs@yesilay.org.tr" adreslerinden yapılabilecek. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler