“Silah ve şiddet sorunları çözmüyor, halka zarar veriyor”

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, şiddet eylemlerinin bölge şehirlerini kaosa sürüklediğini belirterek, silahın ve şiddetin 40 yıldır sorunları çözmediğini, çözmeyeceğini, bilakis en büyük zararı da halka verdiğini söyledi.

HÜDA PAR Batman İl Başkanlığı tarafından partililere yönelik "Doğru ve Verimli İletişim" konulu bir bilgilendirme semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere partililer yoğun ilgi gösterdi.

İl Kültür Merkezinde düzenlenen seminere; HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcıları Aydın Gök, Mehmet Yavuz, Eyyüp Yanaç, Cemal Çoban, Genel İdare Kurulu Üyesi Serkan Ramanlı, Batman İl Başkanı Mehmet Emin Doğru ve partililer katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminerin açılış konuşmasını yapan Batman İl Başkanı Mehmet Emin Doğru'nun ardından kürsüye çıkan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, halkın geleceği adına parti olarak hedeflerinin ne olduğunu anlattı.

İnsanın niyetinin Allah'ın rızasını kazanmak, cennete gitmek ve cehennemden uzaklaşmak olması gerektiğini belirten Yavuz, "HÜDA PAR olarak hedefimiz budur ve biz bu niyetle yola çıktık. Partimiz, asıl mesleğimiz olan tebliğ ve irşadımızın sadece bir aracıdır, bir amaç değildir. Bizim amacımız bu araç üzerinden memleketimize, milletimize hizmet etmektir. En büyük hizmet ise memleketimizin ve milletimizin kendi değerleri içerisinde kalmasını muhafaza ve bu doğrultuda bir siyaset ortaya koymaktır." dedi.

"Bu coğrafya mazlum bir coğrafyadır"

Bölge gerçeklerinden uzak bir anlayış sergilendiğinden dolayı huzursuzluğun oluştuğunu ifade eden Yavuz, "Kürdistan coğrafyasında yaşıyoruz. Bu coğrafya mazlum bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın elbette tarihi, sosyo-kültürel bazı gerçekleri var. Ne olursa olsun eğer bu sosyo-kültürel ve tarihi gerçekliklerinden uzak siyasetler uygulanırsa o zaman her yerde olduğu gibi burada da kaos, istikrarsızlık ve huzursuzluk meydana gelecek. İşte şimdi dikkat çektiğimiz olaylar meydana geliyor." dedi.

"Türk, Kürt, Arap ayrımı yapmadan insanlar zulme tabi tutuldu"

Konuşmasının devamında son yüzyılda laiklik üzerinden bütün bir Müslüman halka zulüm edildiğini belirten Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:

90 yıl önce bir sistem kuruldu ve bu sistem iki esas üzerine kuruldu. Biri laikçilik, diğeri de Türkçülük. ‘Yeni bir ulus inşa edeceğiz' dediler. Laikçilik üzerinden bütün bir Müslüman halka zulüm edildi. Türk, Kürt, Arap ayrımı yapmadan insanlar zulme tabi tutuldu. Memleketin batısında İskilipli Atıf efendiyi laikçilik gerekçesiyle şehit eden zihniyet, memleketin doğusunda Şeyh Said efendiyi ve arkadaşlarını aynı gerekçeyle şehit etti.

"7 bin insan çukurlara gömüldü, bunlar bizim insanımız"

"40 yıldan beridir insanlarımız ölüyor" diyen Yavuz, "Acılarımızı içimize gömüyoruz. Şehirlerimiz harabeye dönüşmüş. Kaos, anarşi ve istikrarsızlık… Huzurumuz kalmış mı? Hayır. 7 bin insan çukurlara gömüldü, bunlar bizim insanımız. Şiddetle, silahla bu iş olmaz. örgütün ‘meseleyi şiddetle çözeceğim' demesi, 40 yıldır sorunları çözmediği gibi bir 40 yıl daha geçse bu sorun çözülmeyecektir. Eğer silahla çözülseydi 40 yıldan beridir devam eden çatışmalı bir süreç var. Çözülmüş olması lazımdı, çözüldü mü peki hayır, çözülmez de. 40 yıldan beridir uygulanan kör şiddette bir başarı elde edilemediği gibi, bu halka da en büyük zarar verildi." ifadelerini kullandı.

Bu halkın evlatlarının zarar göreceği hiçbir şey istemediklerini vurgulayan Yavuz, "Onlara gönül vermiş o insanlarında ölmesini istemiyoruz. Ama genç kız ama erkek, biz onların elinden tutmak istiyoruz. Onların eline molotof, bomba verilmesin, ölüme gönderilmesin; onları yaşatalım istiyoruz. Allah'ın kendi rızasını ve ebedi hayatı kazanmak için dünyaya gönderdiği o insanlardan bir tanesini kurtarabilirsek, işte biz bütün insanlığı kurtarmış gibi oluruz. Bu Allah'ın çok kıymet verdiği bir şeydir." dedi.

"Ümmeti ümmet yapan temel değerlerden hızla uzaklaşıldığı bir süreç yaşıyoruz"

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Mehmet Emin Doğru ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: "Bir taraftan savaşlar, iç çatışmalar, Müslümanlar arasına yerleştirilmek istenen etnik ve mezhepsel fitneler ve daha nice sıkıntılar ümmetin adeta kaderi olmuş. Emperyalist güçlerin planlayıp uyguladıkları, yerli işbirlikçilerin figüran olarak kullanıldıkları, İslam beldelerinin yer altı ve yer üstü zenginliklerinin tarumar edilip paylaşılmaya çalışıldığı korkunç bir süreci yaşamaktayız. Hepsinden daha korkunç olanı, ümmeti ümmet yapan temel değerlerden hızla uzaklaşıldığı bir süreç yaşıyoruz. Bu sürecin başarıya ulaşması için hiçbir kutsalı tanımayan ve hiçbir kırmızıçizgiyi gözetmeyen düşmanlarla karşı karşıyayız. Mazlumlara umut olmak isteyen partimiz HÜDA PAR'ın isteklere cevap verebilmesi için birimlerimizle ilke ve prensiplerimiz etrafında kenetlenip hareket etmemiz gerekmektedir." (M.Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler