A A A

Antalya’da Hz. Ömer’i anma ve anlama etkinliği

Eklenme : 2016-11-15 11:57

ANTALYA - Peygamber Sevdalıları Platformu’nun, Kasım ayını “Sahabe Ayı” olarak ilan edilmesi nedeniyle Antalya Koordinatörlüğü tarafından Hz Ömer’i anma ve anlama programı düzenlendi.

Antalya’da Hz. Ömer’i anma ve anlama etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformu'nun Kasım ayını "Sahabe Ayı" olarak ilan etmesi çerçevesinde Antalya'da Hz. ömer'i anma ve anlama programı düzenlendi.

Platformun Antalya Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen programa, Yusuf Tutak Hoca konuşmacı olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte, Yusuf Tutak Hoca günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında, Hz ömer'in hayatından kesitler sundu.

Hz ömer'in Müslüman olmasında bir sürü ibret verici dersler olduğunu belirten Tutak, Hz ömer'in peygamberi öldürmeye giderken O'nda dirildiğini belirterek, Hz ömer'in İslam'a girişiyle Müslümanların güç ve moral kazandığını ifade etti.

Konuşmasının devamında Hz ömer'in çok basiretli ve ileri görüşlü olduğunu belirten Tutak, Hz. ömer'in bu yönüyle diğer sahabelerden ayrıldığını belirtti.

Hicretin 5, yılında İfk hadisesi ile ilgili Hz Peygambere tavsiyesinin takdire şayan olduğunu belirten Tutak , "İfk hadisesinde atılan iftiradan dolayı perişan hale gelen Allah Resulü sahabeleri ile istişarede bulunuyor. En son Hz. ömer'e gider ve ‘ne yapayım Ey ömer?' diye sorar. Bunun üzerine Hz ömer, ‘ Ey Allah'ın Rasülü! Bir gün mescitte bize namaz kıldırıyordun. Birden terliğinin tekini çıkarıp kenara koydun. Biz de bir terliğimizin birini çıkarıp kenara koyduk. Namazdan sonra neden böyle yaptığımız sorduğunda, ‘sen öyle yaptığın için biz de yaptık' dedik. Bunun üzerine, ‘Cebrail bana gelerek terliğimin üzerinde necaset olduğunu söyledi' dedin. Allah eğer senin terliğinin üzerindeki necasetten ötürü sana elçi gönderiyorsa, bugün senin namusuna dil uzatılmış, onun için mi elçi göndermeyecek?'' diyor. Ve çok geçmeden Allah (cc) bu konu ile ilgili ayetleri gönderiyor. ‘' dedi.

Hz ömer'in adalet timsali olduğunu söyleyen Tutak ayrıca birçok yeniliğe de öncülük ettiğini belirterek, Hz. ömer'in İslam devletinin yüz ölçümünü hesaplattığını, düzenli ordu ve düzenli şehirleri kurdurduğunu, devlet hastaneleri yaptırdığını, ilk olarak Hicri takvimi yürürlüğe koyduğunu, ayrıca Hz. ömer'in hayatının tüm yönleriyle dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtti.

Program Umut İlahi Grubunun seslendirdiği ezgiler ve yapılan duanın ardından son buldu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

2017-08-19 23:55:36

​Mardin'de Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Dost-Der tarafından, Tarihi Kasimiye Medresesinde 'Hayat namaz ile güzeldir' etkinliği düzenlendi.

Kayseri'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

Kayseri'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

2017-08-19 23:31:55

​Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Bakan Gül, Antep fıstığı kortejine katıldı

Bakan Gül, Antep fıstığı kortejine katıldı

2017-08-19 23:12:37

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "10’uncu Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali" kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşüne katıldı.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.

Midyat’ta ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Ankara Emniyet Müdürü görevini bıraktı

Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, emeklilik dilekçesini vererek, görevini bıraktı.

"Bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ediyoruz"

15 Temmuz Derneği, bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ettiklerini açıkladı.
TÜM HABERLER