Sobacıların yüzü Suriyeliler sayesinde gülüyor

Gaziantep'te doğal gaz kullanımının yaygınlaşmasıyla soba satışlarında düşüş yaşayan soba imalatçılarının yüzü müstakil evlerde kalan Suriyeliler sayesnde gülüyor.

Doğalgazın yaygınlaşması ile beraber soba kullanımının da azalması ile satışlarında düşüş yaşadıklarını belirten Gaziantep'teki soba satıcıları, doğal gazı bulunmayan ve müstakil evlerde kalan Suriyelilere sattıkları sobalar ile satış yapabildiklerini söylediler.

Suriyeli vatandaşlarla birlikte soba satışlarında artış olduğunu belirten esnaf Neşet Atacan, evlerinde soba olmayan Suriyelilerin soba almaya başlaması ile satışlarındaki düşüşleri az da olsa telafi etmeye çalıştıklarını söyledi.

Havaların soğumasıyla birlikte soba satışlarının başladığını belirten Atacan, "Son yıllarda Antep'te doğalgaz kullanımı arttı. Her geçen yıl da giderek artıyor. Bu durumda biz sobacıların işlerini ciddi anlamda olumsuz etkiledi. Soba satışları bu sene daha çok Suriye ağırlıklı."dedi.

‘Suriyelilerin soba alması ile satışlarımız devam ediyor'

Suriyeli vatandaşların gelmesiyle birlikte soba satışlarında yüzde 30'luk bir artış olduğunu söyleyen Atacan, "Genelde doğalgaz ya da kaloriferli evler yerine sobalı müstakil Antep evlerini tercih eden Suriyelilerin, soba alması ile satışlarımız devam ediyor. Eğer Suriyeliler de soba almamış olsa işlerimiz ciddi anlamda düşecektir. Havaların soğumaya başlaması ile vatandaşlarımızla birlikte Suriyeliler de soba alışverişine başladı." ifadelerini kullandı.

Doğalgazın yaygın olması sebebiyle kentteki vatandaşların sobalara pek ilgi göstermediğini kaydeden Atacan, "Gaziantep'te son yıllarda doğalgaz kullanımı arttı. Bu nedenle sobaya talepleri olmuyor. Bu durum satışlarımızı da düşürdü. Suriyelilerin soba alması ve sobalarını tamir ettirmeleri ile satışlarımız oluyor. Suriyeliler satışlarımızda yüzde 30 civarında artış sağladı. Ama yerlilerde ise yüzde 50'ye yakın bir azalma oldu."şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler