Siirt'in Şirvan ilçesinde maden ocağında meydana gelen heyelan alanında incelemelerde bulunan HÜDA PAR Siirt İl Teşkilatı ve Mustazaflar Cemiyeti’nden oluşan bir heyet, göçük altında kalan işçilerin aileleriyle görüşerek desteklerini bildirdi.

Siirt'in Şirvan ilçesinde özel bir maden ocağında meydana gelen heyelan alanında incelemelerde bulunmak üzere Maden köyüne gelen HÜDA PAR Siirt İl Teşkilatı ve Mustazaflar Cemiyeti Siirt Şubesi'nden bir heyet, göçük alanında incelemelerde bulunarak, toprak altında bulunan işçilerin aileleri ile görüştü.

HÜDA PAR Siirt İl Başkanı Zülfikar Fırat ile beraberindeki heyet ve Mustazaflar Cemiyeti Siirt Şube Başkanı Behçet Sevgili, Şirvan'a bağlı Maden köyüne gelerek incelemelerde bulundu.

HÜDA PAR heyeti yapılan incelemelerin ardından yetkililerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Heyet, daha sonra göçük altında kalan işçilerin aileleriyle görüşüp acılarını paylaşarak, desteklerini belirtti.

HÜDA PAR Siirt İl Başkanı Zülfikar Fırat, yaptığı açıklamada, olayın yaşandığı ilk günden bu yana Şirvan'da olduklarını söyledi.

Fırat, "İlk günlerde çalışmalar çok yavaş ilerliyordu, hatta göçük alanında çalışma yapan araç sayısı çok azdı. Bu şekildeki bir aramanın çok uzun vadede bir sonuç getirebileceğini söylemiştik. Yetkililer de çalışmaların çok zor olduğunu, yeni toprak kaymalarının olabileceğini ve bundan dolayı çalışmaların çok yavaş ilerlediğini söylemişlerdi. Sonraki günlerde çalışmaları artırdılar. O zaman bir, iki araç ile yapılan çalışmalar, şu an 40'a yakın araçla yapılmaktadır." dedi.

Sonuca kısa sürede varılması açısından yoğun çalışmaların sevindirici olduğunu belirten Fırat, "Aileler gerçekten çok perişan durumda. İlk günden itibaren ailelerin yanındaydık. Aileler çalışmaların hızlandırılmasını istiyor. Çünkü nihayetinde 6-7 gündür burada bekliyorlar, sonuç da alınamıyor. Bu onları üzüyor, geriyor ve bununla beraber gerçekten tansiyon yükseliyor. Bu yüzden çalışmaların hızlandırılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ailelerin, göçük altında kalan yakınları için "sivil şehit" statüsünü verilmesini talep ettiklerini hatırlatan Fırat, "Ailelerin bu talebini biz daha önce de dile getirdik. İnşallah bu gerçekleşir, çünkü Somada verilen bu statü ile aileler bir nebze olsun rahat ettiler. Nihayetinde aileler geri gelmese bile geride kalan aileler, çocukları için bir yol bulunmuş oluyor. Bu noktada da biz bunun takibatını yapacağız inşallah."

Meydana gelen olaya ilişkin ihmal iddialarına değinen Fırat, "İlk günden itibaren görüştüğümüz kişiler bir kısım ihmallerden bahsettiler. Toprak kaymasının yavaş yavaş olduğu ve bunun daha önce dile getirildiği ama önlem alınmadığı noktasını dile getirdiler. Tabi inşallah çalışmalar sona erdiğinde bu noktadaki araştırmalar bazı şeyleri daha net ortaya koyacak. Şu an için soruşturmalar yapılıyor fakat bunların sonuçlanması ve gerçek anlamda netleşmesi ileriki aşamalarda olur." şeklinde konuştu. (Hüseyin Genel, M. Fatih Akgül- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler