A A A

“AB artık ikiyüzlülüğü bırakmış gerçek yüzünü göstermeye başlamıştır”

Eklenme : 2016-11-28 20:30

ANTALYA - HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Antalya’da yerel ve ulusal basın kuruluşlarına mensup gazetecilerle bir araya gelerek gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“AB artık ikiyüzlülüğü bırakmış gerçek yüzünü göstermeye başlamıştır”

Antalya'da yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, başta Avrupa Birliği ile olan ilişkiler olmak üzere iç ve dış gündeme dair konular hakkında açıklamalarda bulundu.

"Türkiye'nin, çökmekte olan Avrupa Birliği ile arasına mesafe koyması Türkiye'nin menfaatinedir"

Avrupa Birliğinin (AB) son süreçte Türkiye'ye karşı artık ikiyüzlü tutumunu bıraktığını, gerçek yüzüyle hareket ettiğini söyleyen Yapıcıoğu, şunları ifade etti:

"Gündemde en fazla tartışılan konulardan biri olan Avrupa Parlamentosunun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin bir süreliğine dondurulması kararı siyaset arenasında yoğun bir şekilde tartışılıyor. Avrupa Parlamentosu bu kararı alırken ileri sürdüğü gerekçeler kamuoyunun malumudur. özellikle OHAL ilanı ve OHAL kapsamında yapılan bazı idari tasarruflar, işlemler. Bu karar değerlendirilirken Avrupa'nın ikiyüzlülüğünden dem vurulur. Avrupa'nın haksız bir karar aldığı, çifte standart uyguladığı söylenir. Mesela Fransa'nın bir yılı aşkındır Olağan Üstü Hal ile idare edilmesine ses çıkarmayan Avrupa'nın niçin Türkiye'nin OHAL ile yönetilmesi veya OHAL uygulamalarına bu denli bir tepki gösterdiğine dem vurulur. Bize göre bu süreçte Avrupa Birliği ikiyüzlülüğü bırakmıştır. Şimdiye kadar Türkiye'ye karşı ikiyüzlü davranan Avrupa Birliği, şu anda aslında Türkiye'ye karşı gerçek yüzünü göstermiştir. Avrupa birliği yıkılıyor. Türkiye'nin, çökmekte olan Avrupa Birliği ile arasına mesafe koyması, belli bir uzaklıktan bu yıkılışı seyretmesi Türkiye'nin menfaatinedir. Zira Avrupa Birliği yıkıldığı anda, birliğe üye olan ülkeler, şu veya bu şekilde bu yıkıntıdan paylarına düşen zararı alacaklardır."

"Olağan bir dönemde olağan bir uygulamayla böyle bir örgütle nasıl mücadele edeceksiniz!"

15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlara, darbecilerin nasıl her tarafa nüfuz ettiklerine dikkat çeken Yapıcıoğlu, olağan dönem uygulamalarının bu yapılanmayla nasıl mücadele edeceğini sorgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

"Malumunuz 15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL ilan edildi. Darbe girişimine kalkışan yapılanmayı biliyorsunuz. FETö denen bir örgüt, devletin kılcal damarlarına kadar öyle bir sızmış ki; farz edelim bir memur birisine haksızlık yapıyor, vatandaş kendisine yapılan bu haksızlığı memurun amirine şikâyet ediyor. Amir de aynı örgüte mensup, onun bir üstünde bulunan müdüre gidiyor, müdür de aynı örgüte mensup. Onun bir üstünde genel müdürlüğe taşısa o da aynı teşkilata mensup. İşi mahkemeye götürse hakim yine aynı örgüte mensup. Temyiz etse Danıştay ya da Yargıtay aynı örgüte mensup. öyle bir sızmışlar ki, bütün köşe başlarını tutmuşlar. Olağan bir dönemde olağan bir uygulamayla böyle bir örgütle nasıl mücadele edeceksiniz!"

"Olağan hale gelinmesi bizim de talebimizdir"

OHAL uygulamasının daha fazla uzamamasının kendilerinin de talebi olduğunu, ama yapılan mücadelenin zorluğunu da gördüklerini belirten Yapıcıoğlu, şöyle konuştu:

"Generallerin yarısı, polis teşkilatının da özellikle emniyet ve istihbarat, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele, terörle mücadele, bu birimlerdeki amirlerin belki büyük bir çoğunluğu, emniyet personellerinin yüzde 80'lere varan bir kısmının örgüte mensup olduğu soruşturmayı yürüten makamlar tarafından dile getirildi. Bir memleket düşünün ki, o memleketin hâkimlerinin, savcılarının yaklaşık 3'te biri bir örgüte mensup. Bulundukları makamları, ellerinde tuttukları yetkileri, kendi mensup olduğu örgütün çıkarları için kullanıyorlar. Bunu bir silah gibi kullanılıp kendilerine muhalif onlara, kendilerine engel olarak gördükleri diğer kesimlere karşı bir silah gibi kullanıp o vatandaşları mağdur ediyorlar. Dolayısıyla böyle bir örgütle baş edebilmek, normal yasalarla veya normal prosedürle mümkün değildir. Olağan üstü halin daha fazla uzamaması ve bir an önce bu mücadelenin sonlanması ve olağan hale gelinmesi bizim de talebimizdir. Fakat bu mücadelenin bazı zorlukları vardır."

"Halkın inancına, örfüne, kültürüne, tarihine, geleneklerine uygun yerli bir anayasa yapılmalıdır"

Siyasi partilerin seçimlerden önce halka yeni anayasa sözü verdiklerini, 2015 seçimlerinden sonra mecliste anayasa uzlaşma komisyonu kurulduğunu, anlaşma sağlanan maddelerin hayata geçirilmediğini, gelinen aşamada ise sadece iktidar partisi olan AK Parti ile MHP'nin başkanlık sistemi yerine "partili cumhurbaşkanlığı" sistemini getirecek çok sınırlı 15-20 maddelik bir anayasa değişikliğini görüldüğünü ifade eden Yapıcıoğlu, bunun yetersiz olacağını belirterek şu önerilerde bulundu:

"Bu değişikliğin sadra şifa olmayacağını düşünüyoruz. Bizim kanaatimize göre vatandaşın talebi ve siyasi partilerin kahir ekseriyetinden dolayı vatandaşa vermiş oldukları söz, tamamen yeni bir anayasadır. Bize göre sil baştan tamamen sivil, halkın inancına, örfüne, kültürüne, tarihine, geleneklerine hafızasına uygun, genlerine uygun, tamamen yeni bir anayasa yapılmalıdır. Bu anayasa tamamen yerli olmalıdır. Fakat şu anda meclis tablosu, böyle bir şeyi mümkün kılmıyor. Bu yeni anayasa değişikliği ile getirilecek olan partili cumhurbaşkanlığı sistemi ne getirir ne götürür henüz tam olarak netleşmiş değil.

MHP ve AK Parti karşılıklı olarak, kendi taslaklarını birbirine sundular. Kamuoyuna yansıdıktan sonra biz de arkadaşlarımızla oturup bunu değerlendireceğiz. Eğer bu yapılmak istenen değişiklik, milletin ve memleketin menfaatine görünürse aleyhimize de olsa bunu destekleriz. Eğer bu değişiklik bizim lehimize memleketin aleyhine olacaksa bu şartlarda karşı dururuz. Bunu da kamuoyu ile paylaşırız. önemli olan kamuoyunun menfaatidir. önemli olan milletimizin maslahatıdır. Bu açıdan buna bakıp değerlendireceğiz. Netleştikten sonra inşallah bu konudaki görüşlerimizi de kamuoyu ile paylaşacağız."

"Adalet sadece suç işleyen insanlara ceza vermek değildir"

Yapıcıoğlu, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, FETö yargısı mağduru mahkûmlar için yeniden yargılama yolunun bir türlü açılmamasına ilişkin bir soruya şu cevabı verdi:

"Bu konuda bize de yoğun talepler geliyor. Gerek basın aracılığıyla gerekse hükümet yetkilileriyle görüşen arkadaşlarımız bunu dile getirdi. 4 binin üzerinde hâkim ve savcı FETö ile ilişki içinde olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edildi. HSYK, hâkim ve savcıları meslekten ihraç ederken, kamuoyuna açıkladığı gerekçede, bu gerekçe ki resmi gazetede yayınlandı. Burada, hâkim ve savcıların kendi bulundukları makamı ve ellerinde bulundurdukları yargı gücünü, kendilerine karşı olan kesimlere yönelik bir silah olarak kullandıklYASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Gümrük Birliğinin güncellenmesini bahane ederek hesap ödetmeye çalışıyorlar"

2017-08-19 15:55:01

​Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gezi Parkı olaylarının arkasında olanların bugün yine Türkiye’ye Gümrük Birliğinin güncellenmesini bahane ederek hesap ödetmeye çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar

2017-08-18 18:02:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün Balıkesir'de yakalan suikast timine ilişkin, "Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar, beni, arkadaşlarımı sürekli tehdit ediyorlar. Yargı da bunlarla ilgili kararları en adil şekilde inşallah verecek." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

2017-08-16 14:46:21

​Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı merasimi nedeniyle Bingöl'e geldi.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.

Midyat’ta ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Ankara Emniyet Müdürü görevini bıraktı

Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, emeklilik dilekçesini vererek, görevini bıraktı.

"Bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ediyoruz"

15 Temmuz Derneği, bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ettiklerini açıkladı.
TÜM HABERLER