“Madde bağımlılığına karşı okul yönetimi ile aileler işbirliği yapmalı”

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Muş Şubesinde, sigara bağımlılarına danışmanlık hizmeti veren Dr. Zeynep Şahin, sigara ve madde bağımlılığına karşı okul yönetimi ile ailelerin işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye'de sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri maddelere son zamanlarda eklenen bonzai ve jamaika türü sentetik uyuşturucuların kullanımı artarak devam ederken, söz konusu maddelerin ilkokul seviyelerine kadar indiğini belirten uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu.

Konu hakkında İLKHA'ya değerlendirmelerde bulunan Dr. Zeynep Şahin madde bağımlılığına karşı ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Şahin, "Sigara kullanımı diğer uyuşturucu maddeler için bir önadım olarak öngörülüyor. özellikle ergenlik çağındaki çocuklar arasında madde kullanımı daha fazladır. Genel olarak merek, stres, üzüntü, ergenlik döneminde yasağa tepki ve arkadaş çevresine özenti, sigara ve madde kullanımına iten etkenlerdir. Ergenlik dönemindeki çocuklar için yasağa tepki olarak, okul baskısı ve aile baskısından dolayı madde kullanımına bir meyil oluşuyor. özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar için bu böyle." şeklinde konuştu.

"Baskıcı bir tavırdansa onun yanında yapıcı bir rol üstlenmeli"

Velilerin sigara konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini ve baskıdan çok onlara destek vermeleri gerektiğini söyleyen Şahin, "Bu konuda hem ailenin, hem de öğretmenlerin işbirliği içerisinde olması gerekir. Aksi halde kötü sonuçlar doğabileceğini bilmek gerekir. Yasağa tepki gösteren çocuklar yapılan baskı sonucu daha başka maddeler kullanmaya da başlayabilir. Baskıcı bir tavırdansa onun yanında yapıcı bir rol üstlenmeli, gerekirse bir uzman yardımına başvurulmalıdır." Şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakmak isteyenlere danışmanlık ve ilaç vererek destek olmaya çalıştıklarını belirten Şahin, "18 yaşından küçüklere biz sigaranın zararlarını anlatıyoruz. Danışmanlık hizmeti veriyor ve belli aralıklarla kontrollere çağırıyoruz. 18 yaşını geçmiş hastalara ise genellikle ilaç tedavisi uyguluyoruz. Gerekirse danışmanlık yapıyoruz. Yine onları belli aralıklarla kontrole çağırarak destek olmaya çalışıyoruz. Bize gelenler genellikle ya sigaradan zarar görmüş olarak geliyor ya da sigara içmeyen arkadaşları gibi olamadıkları için geliyorlar. En basitinden rahatça futbol oynayamıyor veya bırakan bir arkadaşının tavsiyesiyle geliyor. Arkadaşının bıraktığını görünce ondan destek alarak geliyor. Aile baskısıyla da bize başvuranlar oluyor ama, genellikle sigaradan zarar görenler bize başvuruyor ." dedi.

"Okul yönetimi ve ailelerin işbirliği içerisinde olmalı"

Son olarak okul yönetimleri ve ailelerin işbirliği içerisinde olmaları gerektiğinin altını çizen Şahin, "Belli programlarla sigaranın zararları konusunda öncelikle onların da bir eğitim görmeleri gerekiyor. Onlar çocukları bizden daha çok görüyorlar ve sigara içen çocukları onlar daha iyi tespit edebiliyorlar. Bu şekilde sigara içen öğrenciyi tespit eden öğretmen, aile ile işbirliği içerisine girebilir. Sigara içen çocuğa yaklaşım konusunda belli kurumlardan eğitim alınabilir. Bu konularda aileler ve okul yönetimleri bilgilendirilebilir." İfadelerini kullandı. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler