Halep’ten yoğun göç sürüyor

Suriye rejimi ve Rus uçaklarının Halep’e düzenlediği yoğun bombardımanın ardından, son birkaç günde 50 binden fazla insanın göç ettiği belirtildi.

Halep'te son birkaç gündür yaklaşık 50 bin sivil, Suriye rejimi ve Rus güçlerinin havadan ve karadan düzenlediği saldırılarının ardından bölgeyi terk ederek daha güvenli yerlere geçmeye çalışıyor.

Halep'te muhaliflerin kontrolü altında bulunan bölgelere son iki hafta düzenlenen saldırılar nedeniyle içerisinde 500'ü aşkın sivil hayatını kaybederken 2 bine yakın kişi de yaralandı. Yoğun bombardıman nedeniyle alt ve üst yapı çökmüş durumda. Hastanelerin de hedef alındığı kentte, sağlık hizmetleri de görülemiyor. Yiyecek ve içecek bulmakta dahi büyük zorluk yaşayan siviller çareyi bölgeden göç etmek zorunda kalıyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yaptığı açıklamada yerinden olan sivillerin sayısının şu ana kadar 50 bini aştığını duyurdu. Aç ve susuz bir şekilde göç etmeye çalışan siviller daha güvenli gördükleri bölgelere geçmeye çalışıyor.

öte yandan, bölgeden göç eden masum siviller için oluşturulan geçiş koridorunda Suriye rejimine bağlı askerlerin ise bazı sivillere "terörist" muamelesi yaptıkları belirtildi. Gözlemci örgütler, rejim askerlerinin saldırıları nedeniyle yerinden yurdundan olan mazlum halkın, burada çeşitli sorgulara tabi tutulduğunu aktardı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler