“Faizi emperyalist mantığın sömürü aracı görüyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir alışveriş merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, faizi emperyalist mantığın sömürü aracı olarak gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir alışveriş merkezinin açılış törenine katıldı.

Törene Erdoğan'ın yanı sıra Vali Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve bazı milletvekilleri de katıldı.

Katılımcılara hitap eden Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün bütün engelliler için hayırlara vesile olmasını diledi.

Engellilerin pek çok alanda büyük başarılara imza attığını belirten Erdoğan, "Engelleri aşma, eşit ve tam olarak hayata katılma noktasında sergiledikleri azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek oluyorlar. İnşallah günün şartlarına göre sürekli kendimizi yenileyerek yılmadan, yorulmadan kardeşlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Ama benim bir duam daha var, Rabbim zihniyeti engelli olanlardan bizi ve tüm insanlığı korusun, asıl olan burası." dedi.

"İnsanları birbirine düşürmeye çalıştılar"

15 Temmuz darbe girişiminin yeni bir oyun olmadığını dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi siyasetçi görünümlü piyonlarını kullanarak etnik milliyetçilik üzerinden insanları birbirine düşürmeye çalıştılar ama muvaffak olamadılar. 30 yıldır sırtını sıvazladıkları terör örgütü bizzat kendi açtığı çukurlara gömüldü.

Erdoğan, borsa ve döviz üzerinden manipülasyonlar yapıldığına değinerek, kiralamaların döviz üzerinde değil TL ile yapılması ve yastık altı döviz birikimlerinin TL'ye çevrilmesi çağrısını hatırlattı.

"Gelin dolarınızı, avronuzu TL'ye çevrin"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin baskı aracı olduğunu belirterek, "Döviz bir baskı aracıdır ve bu döviz karşılığı olmadan bastırılan para ve karşılığı olmadan bastırılan bu parayla da yüz milyarca dolar birilerine akmaktadır; mesele bu. Bir defa bizim bunu çözmemiz lazım. Niçin yastığının altında bu karşılığı olmayan parayı saklayacaksın? Gelin bu parayı millî paramıza çevirelim. Millî değerlerimize sahip çıkacağız, dem bu dem, zaman bu zaman. Gelin şu anda dolarınızı, avronuzu TL'ye çevrin. Bizi yıkmak, bizi mahkûm etmek isteyenlere karşı yastığımızın altındaki parayı TL'ye çevirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Kendi paramızı kullanıp dövize bağımlılığımızı düşürmeliyiz"

TL'nin kullanılarak dövize bağımlılığın düşürülmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Erdoğan, "Madem kriz operasyonu döviz üzerinden yapılıyor, öyleyse biz de kullanabileceğimiz her yerde kendi paramızı kullanıp dövize bağımlılığımızı düşürmeliyiz. Türk Lirası üzerinden yapabileceğimiz işlemleri, kiralamaları, alımları, yapılabilecek tüm ihaleleri TL üzerinden bu şekilde gerçekleştireceğiz. Alımları neden döviz üzerinden gerçekleştirip kendimizi niye dolara, avroya bağımlı hâle getirelim? Artık böyle bir döneme girelim. Neden yastık altında atıl hâlde duran ziynet eşyalarını, dövizleri, altınları ekonomimize kazandırmayalım? Bunun da adımlarını atalım." şeklinde konuştu.

"Faizi emperyalist mantığın sömürü araçlarından biri olarak görüyorum"

"Faiz meselesini çözmemiz gerekiyor." diyen Erdoğan, "Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim, kararlıyım. Çünkü faizi önemli bir sömürü aracı olarak görüyorum. Faizi emperyalist mantığın en önemli sömürü araçlarından biri olarak görüyorum. Faizi yatırımcıyı köşeye sıkıştırma aracı olarak görüyorum. Şu anda Türkiye'de en yüksek parayı kazanan reel yatırımcı değildir, en yüksek parayı kazanan finans sektöründe olanlardır. Kendi öz sermayeleriyle değil, bütün mevduat sahiplerinin bankaya yatırdıkları parayla ne yapıyor? Vurgunu vuruyor. Konuştukları zaman, bunlar öyle ufak tefek parayla konuşmuyorlar, bu yıl şu banka şu kadar kazandı derken, reel yatırımcıya bakıyorsun o kılı kırk yarıyor." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Erdoğan, beraberindekilerle alışveriş merkezinin açılış kurdelesini kesti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler