Goran Hareketi Irak Parlamentosu Milletvekili Sirwe Abdulvahid'in verdiği bir demeçte savaşta hayatını kaybeden bazı peşmergelerin eşlerine yönelik sarf ettiği sözler Peşmerge tarafından protesto edildi.

Goran Hareketi Irak Parlamentosu Milletvekili Sirwe Abdulvahid'in verdiği bir demeçte savaşta hayatını kaybeden bazı peşmergelerin eşlerine yönelik sarf ettiği sözler Peşmerge tarafından Erbil Adalet Sarayı önünde protesto edildi.

Goran Hareketi Irak Parlamentosu kadın Milletvekili Sirwe Abdulvahid, geçtiğimiz günlerde bir Arap televizyonuna verdiği demeçte, savaşta hayatını kaybeden bazı peşmergelerin eşlerine yönelik, "Kocaları şehit olan bazı kadınlar, yoksulluk yüzünden bedenini satmak zorunda kalıyor." ifadelerini kullanmıştı. Gelen tepkiler üzerine Sirwe Abdulvahid, yeni bir açıklama yaparak sözlerinin çarpıtıldığını savunmuştu.

Sirwe Abdulvahid'in verdiği demecin ardından KDP sert tepki göstermiş, önümüzdeki hafta programın görüntüsü ve ses kayıtlarıyla birlikte, hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Konuyla ilgili Peşmerge Bakanlığı da yazılı bir açıklama yapmış, Abdulvahid'in söylemlerini, hayatını kaybeden peşmergenin dökülen kanlarına bir saygısızlık olarak nitelemişti.

Sirwe Abdulvahid'in açıklamaları halktan da büyük tepki göstermiş Irak Kürdistan'ı başkenti Erbil başta olmak üzere Süleymaniye ve Kerkük'te geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlemişti.

Dün Erbil'de de binlerce peşmerge Sirwe Abdulvahid'in açıklamalarını protesto ederek sert tepki gösterdi.

Erbil Adalet Sarayı önünde toplanan peşmergeler, Sirwe Abdulvahid'in peşmerge eşlerine ilişkin sözlerinin kabul edilemez olduğunu ifade ederek bu sözleri nedeniyle yargılanması gerektiğini belirttiler. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler